Navštivte náš showroom a získejte slevu 10% - od PO 29. 04. 2024. Více informací ZDE >>

Ikonické lustry v proměnách staletí, část první: Kruhová elegance, mosazný půvab a muránské tajemství

Přidáno: 4. 4. 2024 10:31:42

04 Duben 2024

Od prvních plamenů, které rozháněly temnotu v jeskyních našich předků, až po zářivé světelné instalace, které dnes přetvářejí moderní prostory. Cesta vývoje designu lustrů je epickým příběhem lidské tvořivosti, odrážející jak technologický pokrok, tak proměny ve vkusu a kultuře.

Ikonické lustry v proměnách staletí, část první: Kruhová elegance, mosazný půvab a muránské tajemství

 

Prvním krokem v evoluci designu lustrů byla olejová svítidla s kruhovým kovovým podnosem, na kterém byly umístěny skleněné lampičky na olej. Přestože poskytovaly cenné osvětlení, jejich nevýhody jako častá údržba, vysoké riziko požáru a nepříjemný zápach kouře vedly k nezbytnosti hledat inovativnější a bezpečnější řešení. Tato výzva spustila nepřetržitý vývoj v designu lustrů, směřující k modernějším materiálům a technologiím, které zlepšily jak estetiku, tak funkčnost osvětlení.

 

historické svítidlo

 

Ačkoliv se design lustrů vyvíjí, nejnovější trendy v designu svítidel ukazují, že i dnes má kruhový tvar své nezastupitelné místo. V současnosti je kruhový tvar v designu populární pro svou schopnost navodit pocit klidu a harmonie. Fascinující je, že kruhový tvar má v kulturách po celém světě hluboké symbolické významy, od jednoty, dokonalosti až po nekonečno.


V naší nabídce najdete novinku v podobě úžasného kruhového svítidla, které ztělesňuje spojení tradiční elegance a moderního designu. Toto svítidlo je tvořeno zlatou kruhovou základnou, do které jsou zasazeny křišťálové prismy a nasvíceno je dvěma řadami LED pásků. Design lustru je minimalistický, přesto luxusní. Je navržen tak, aby se hodil do různých interiérů a přinesl do nich jemnou eleganci.

 

kruhové svítidlo

Svítidlo si můžete prohlédnout na našem eshopu, nebo osobně v našem showroomu v Jablonci nad Nisou.

 

Dalšími ikonickými typy lustrů jsou tzv. lustry holandského typu, které zaznamenaly svůj rozmach v 17. století během Zlatého věku Nizozemska. Vyráběly se z mosazi nebo bronzu a charakteristickým designovým prvkem jsou esovité spirály a rostlinné úponky. Tyto prvky odrážely prosperitu nizozemského obchodu a touhu po poznání a přírodě.


V naší nabídce najdete mosazná svítidla, která jsou velmi oblíbená pro svůj rustikální vzhled. Dokonale zapadnou nejen do interiérů s venkovským šarmem, ale i do moderně zařízených prostor, kterým dodají zajímavý kontrast a zvýrazní jeho charakter.


mosazná svítidla

 


Prvními celoskleněnými lustry byly Benátské lustry z doby renesance a baroka, které pochází z ostrova Murano u Benátek a jsou světoznámé díky své unikátní kvalitě a designu. Tato tradice sklářství představuje mistrovství předávané z generace na generaci a je charakteristická svou širokou škálou stylů.


Objevte v naší kolekci osvětlení, které odráží odkaz muránského sklářství. Nabízíme rozmanité spektrum designů od jemně elegantních až po výrazně komplexní a detailně propracované modely. Pro kolekci jsou typické organické linie a křivky, ale i sofistikovanější motivy, například hrozny vinné révy, vše ve stylu tradičních muránských lustrů.

 

lustry skleněné hladké

Svítidlo La Scala z ručně foukaného a tvarovaného skla v odstínu Black Diamond.

 

Zajímavost: Aby si Benátská republika zachovala monopol na sklářské řemeslo, zakázala muránským sklářům opustit ostrov a sdílet své umění se zahraničím, a to pod pohrůžkou trestu smrti. Toto opatření nejen chránilo obchodní tajemství, ale předcházelo i šíření požárů z hutí do hustě osídlených benátských oblastí.

 

skleněné barevné lustry

Moderní lustr z ručně tvarovaného skla v barvě ametystu.

 

Okouzlující svět českých svítidel je natolik bohatý, že jediný článek nestačí, abychom vám představili všechnu jeho krásu a historický význam. To znamená, že se můžete těšit na další kapitolu, ve které se ponoříme hlouběji do světa luxusních lustrů Maria Terezia a vzneseme se s lustry inspirovanými tvarem balónu, známými jako montgolfiéry.


Máte oko pro detail a vášeň pro design? Přijměte pozvání k návštěvě našeho showroomu a otestujte si, zda poznáte, která svítidla vzdávají hold muránské tradici a která jsou oslavou holandského umění.


A nenechte si ujít ani náš nejnovější skvost - kruhové svítidlo s prismami, které do světa tradičního i moderního designu vnáší svěží vítr inovace.


Těšíme se na vás.

 

 

 

Potřebujete poradit?

S OBJEDNÁVKOU VÁM RÁDI PORADÍME    Po - Pá 8 - 16h

Hana Vavrova  Hana Vávrová
  T: +420 725 087 878
  M:vavrova@artcrystal.cz 

whatsapp 

Reference našich zákazníků

 • Anna Lattischová, Kynšperk

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, před chvílí dorazila lampa, je v pořádku a je nádherná. Moc děkuju za vaši práci, splnila jsem si sen a teď budu šetřit na lampičky do ložnice:-). Mám už od Vás lustr a max. spokojenost. Pozdravuji všechny co vytváří tuhle krásu a za Váš servis děkuji. Krásný den Vám všem. S úctou Lattischová Anna ;-)
 • Lucie Kozelková, Tábor

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den paní Vávrová, jsem absolutně nadšená a tolik spokojená s dodaným lustrem. Je to šperk mého salonu, všem zákaznicím se moc libí. Je opravdu kouzelný. A když na nej zasvítí paprsek slunce z venku, lustr neskutečně kouzlí a po zdech je spousty drahokamů :-)). S pozdravem a velkým díky.
 • Eva Chovancová, Opava

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, pane Tomeši, vaše lustry jsou kouzelné, přenádherné a mají duši. Máme ho v pokoji a každý kdo k nám přijde ho nepřejde bez povšimnutí. Všem se líbí, nešetří chválou! Vydrželi bychom se na něj dívat hodiny. Přeji Vám mnoho úspěchů a stejně nadšených zákazníků.
 • Jana Vojáčková, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, děkujeme Vám za vyčerpávajicí snahu. Jak lustr tak nástěnná osvětlení plus ověsy předčilo naše očekávání. Jsme nadmíru spokojeni. A těšíme se do budoucna na další spolupráci. Přejeme Vám další spokojené zákazníky jako jsme my.
 • Miroslav Flax, Plzeň

  Hodnocení: 5 / 5
  Krásný dobrý den pane Tomeši, objednali jsme u Vás čtyři nádherná světla. Mnohokráte Vám děkujeme za tyto šperky, jenž jste stvořili pro náš domov. Za celou rodinu děkuji Vám i všem pracovníkům se "zlatými ručičkami" a držím palce, at' se tomuto řemeslu stále daří.
 • Jana Černá, Velký Újezd

  Hodnocení: 5 / 5
  Přeji pěkný den pane Tomeši, chtěla jsem Vám poděkovat za zaslání našemu lustru, zásilka přišla v pořádku a manžel včera lustr namontoval. Dnes jsem se v přiložených rukavičkách pustila do zavěšování štrasových ověsů, lustr vypadá naprosto úchvatně!
 • Jan Hrubeš, Most

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, dodané lustry jsou krásné, v mém domě jen září. Děkuji za individuální přístup kdy jste mi podle fota ověsu z lustru, který jsem měl už doma dobře poradil a vybral nástěnné svítidla, které jsou shodné ke stávajícímu. Děkuji za osobní přistup a "doladění" mé zakázky. Vše k mé naprosté spokojenosti. Díky.
 • Eva Beránková, Kraslice

  Hodnocení: 5 / 5
  Děkuji moc za lustry. Již je mám nainstalované. Jsou moc pěkné a krásně svítí. Přeji moc spokojených zákazníků jako jsem já.
 • Jaroslav Slavík, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, s nákupem lustru od firmy Artcrystal jsem byl naprosto spokojený. Na zakázku nám bez problému prodloužili tyč lustru a elektroinstalaci a to v běžném dodacím termínu. Ochota a profesionalita pracovníků firmy byla na úrovni. Lustr v kvalitě, kterou jsem požadoval zvýšil prestiž naší kanceláře.
 • Marie Dvořáková, Chlumčany

  Hodnocení: 5 / 5
  V prosinci jsem si zakoupila vaše křišťálové lustry. Od té chvíle se s nimi denně těším a obdivuji práci lidských rukou. Lituji jen toho, že jsem si vaše výrobky nekoupila již dříve. Zdravím vás a s přeji mnoho spokojených zákazníků.
 • Dana Geržová, Šternberk

  Hodnocení: 5 / 5
  Vaši firmu mohu jenom doporučit. Vynikající komunikace, krásný lustr a ještě jste zavolali jestli je vše v pořádku. Dávám 5 hvězdiček.
 • Hana Žítková, Předměřice

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý večer, pane Tomeši. Ráda bych Vám poděkovala za urgentní vyřízení mé objednávky. Zboží došlo v pořádku, lustry již visí a jsou krásné. Srdečně Vás zdravím a přeji mnoho spokojených zákazníků.
 • Kateřina Kyselová, Frýdek-Místek

  Hodnocení: 5 / 5
  Vážený pane Tomeši, mnohokrát děkuji za vaše lustry. Oba dorazily v pořádku, nic nechybí, nic se nerozbilo. Jsou nádherné a jen čekám, kdy konečně manžel přijede ze služební cesty, aby mi je pověsil. Přeji hezký den a mnoho spojených zákazníků.
 • Zdena Soukupová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, děkuji za dodávku krásného lustru. Jsem ráda, že ještě existují české firmy, které prodávají kvalitní české zboží. Přeji mnoho zdaru a mnoho spokojených zákazníků jako jsem já.
 • Eva Vášová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Vážený pane Tomeši, vyřizuji poděkování od celé rodiny Ferrando Camoletto Vám i celému týmu za odvedení skvělé práce při vybavení jejich vily v Turíně křišťálovými lustry. Jsou velmi spokojení a lustry se jim moc líbí. Budeme s Vámi počítat po dokončení rekonstrukce jejich domu v Praze v příštím roce.
 • Vladimír Vjačka, Frýdek-Místek

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den pane Tomeši, krásné a kvalitní zboží. Hlavně opravdu dobře zabalené. Pozitivní zkušenosti. Doufám, že obchod nezrušíte a nenahradí ho levné šmejdy. Obchod doporučuji.
 • Klára Steinerová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, nákup byl velmi jednoduchý, telefonické dotazy byly srozumitelně zodpovězeny, všechny části lustru byly přehledně a pečlivě zabalené, montáž je jednoduchá. Lustr je nádherný!!!
 • Jarka Netíková, Nový Poddvorov

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, paní Mikulášová, ještě jednou děkuji za perfektní práci, jak z Vaší strany jako kontaktní osoby, tak za odvedenou práci na zboží samotném. Lustr je opravdu nádherný a jeho skládání byl nevšední a vzrušující zážitek. Přeji Vám hodně úspěchů a i nadále hodně spokojených zákazníků.
 • Eva Zdráhalová, Vsetín

  Hodnocení: 5 / 5
  Paní Vávrová, převzala jsem zásilku - a jsem opět velmi spokojená se zbožím, jeho balením i rychlým doručením. Děkuji!

Sledujte nás na sociálních sítích

facebook        instagram       pinterest     youtube

  

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti
Tento web je chráněn reCAPTCHA a Google. Platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky.

Přihlášení