Navštivte náš showroom a získejte slevu 10% - od PO 29. 07. 2024. Více informací ZDE >>

Jak vybrat lustr


Při výběru lustru vás asi jako první napadne, že musí dobře vypadat a také ladit se zbytkem interiéru. S tím souhlasíme, ale jsou tu i další parametry, které je potřeba zvážit, než se vydáte lustr koupit. Pojďme si na ně posvítit.

Průvodce výběrem lustru od stylu až po rozměry

Centrální svítidlo se stará o hlavní osvětlení celé místnosti. Jeho výběru se tedy vyplatí věnovat dostatečnou pozornost. Věděli jste například, že se dá vypočítat potřebný počet ramen, nebo že existuje ideální podchodová výška? Ale pěkně popořadě.

 

jak vybrat lustr

 

Jak vybrat lustr, který je stylově vhodný

Lustr dotváří atmosféru místnosti, proto by měl ideálně ladit i se zbytkem vybavení. Mezi nejčastější interiérové styly patří následující: moderní, městský, skandinávský, venkovský, rustikální, středomořský, industriální, zámecký nebo glamour styl. Našli jste se v nich?

Zatímco industriální styl je známý svou strohostí, skandinávský pak fandí minimalismu a geometrii. Městský je hravý, a venkovský zase laděný do přírodních materiálů. Zaměřte se tedy na to, jaké materiály doma máte a lustr vyberte tak, aby se s nimi vhodně doplňoval. Materiálů lustrů je na trhu celá řada – od kovu přes plast až po křišťál.

Zejména do moderního, glamour nebo zámeckého stylu se hodí právě lustry z pravého českého křišťálu, které pozvednou celé bydlení ještě o level výš. Z jakých typů můžete vybírat?

 

 • Křišťálové lustry – klasický křišťálový lustr se skleněnými rameny a křišťálovými ověsy se hodí do tradičních i moderních interiérů.
 • Křišťálové lustry Marie Terezie – světoznámá česká specialita pojmenovaná po rakousko-uherské císařovně Marii Terezii se vyznačuje kovovými rameny, která jsou obložena skleněnými tvarovanými plátky. Lustr je ozdoben křišťálovými ověsy. Ideální pro vysoké stropy a větší místnosti.

 • Stropní svítidla ověsová – tato svítidla s křišťálovými ověsy oceníte v místnostech s nízkým stropem.

 • Moderní svítidla – křišťálová svítidla v moderním designu se hodí do současně laděných interiérů.

 • Mosazné lustry – lustry s ručně vyrobenou konstrukcí z kvalitní odlitkové mosazi vypadají nejlépe v zámeckém či rustikálním stylu.

 

Proč je křišťál lepší než třeba plast?

Pořizovací cena křišťálového lustru může vypadat nejprve jako velká suma. Na druhou stranu se jedná o lustr, který vydrží celé generace. Nejenže je nadčasový, ale křišťálové ověsy na rozdíl od těch plastových nebo akrylových nikdy nezežloutnou. A jen broušený křišťál dovede světlo rozložit do duhového spektra, které vás nepřestane fascinovat ani po letech.


jak vybrat křištálový lustr

 

Jak zvolit správnou velikost lustru a počet ramen 

Při výběru lustru do interiéru záleží na jeho velikosti vzhledem k velikosti místnosti a výšce stropu. Masivní lustr v malé místnosti způsobí, že si budete připadat stísněně. Příliš malý lustr ve větší místnosti bude naopak působit ztraceně a disproporčně.

Doporučená podchodová výška (tedy výška spodku lustru od podlahy) je 220 cm. Pokud pod ním nebudete chodit a pověsíte ho nad stůl, doporučujeme dodržet výšku 180 cm od země. Délku závěsného řetězu přizpůsobíte svým potřebám.

Orientačně si také můžete vypočítat počet ramen lustru a průměr lustru pro případ, že bude lustr jediným zdrojem osvětlení. V případě, že budete volit i doplňková svítidla, může být počet ramen i průměr lustru menší.


Počet ramen lustru (žárovek) = výměra místnosti v m² × doporučené watty na m² ÷ 40


Proč se výpočet dělí zrovna 40? Je to totiž počet wattů klasické wolframové žárovky s úzkou paticí E14. V dnešní době ovšem klasickou 40W žárovku nahradí i 28W halogenová žárovka nebo 4W LED žárovka.

Doporučené watty na m² podle místnosti:

 • obývací pokoj: 20 W/m²,
 • kuchyň: 15–20 W/m² (nad kuchyňskou linkou pak 30 W/m²),
 • ložnice a chodba: 10–15 W/m².


Pro lepší představu si to ukážeme na příkladu:
Máte obývací pokoj o rozměrech 6×6 m a hledáte vhodný lustr. Výměra místnosti je tedy 6×6 m, což se rovná 36 m². Toto číslo vynásobíte doporučenými watty pro obývací pokoj, což je hodnota 20 W. Teď už to zbývá výsledek jen vydělit hodnotou 40. Celkový výsledek je 18. Tedy 18 ramen.


Průměr lustru v cm= 8× (šířka+délka mísnosti v m)


Příklad: Pokud je váš obývací pokoj dlouhý 4 m a široký 6 m, pak součet těchto hodnot je 10. Ty vynásobte číslem 8. Výsledný průměr lustru je v tomto případě 80 cm.

Pokud nechcete nic počítat, obraťte se na nás, rádi vám poradíme, jak vybrat ten správný lustr, a vypracujeme vizualizaci podle vašich požadavků.

 

 

Vyberte si nový lustr - klikněte na místnost, pro kterou chcete vybírat lustr a inspirujte se

Potřebujete poradit?

S OBJEDNÁVKOU VÁM RÁDI PORADÍME    Po - Pá 8 - 16h

Hana Vavrova  Hana Vávrová
  T: +420 725 087 878
  M:vavrova@artcrystal.cz 

whatsapp 

Reference našich zákazníků

 • Anna Lattischová, Kynšperk

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, před chvílí dorazila lampa, je v pořádku a je nádherná. Moc děkuju za vaši práci, splnila jsem si sen a teď budu šetřit na lampičky do ložnice:-). Mám už od Vás lustr a max. spokojenost. Pozdravuji všechny co vytváří tuhle krásu a za Váš servis děkuji. Krásný den Vám všem. S úctou Lattischová Anna ;-)
 • Lucie Kozelková, Tábor

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den paní Vávrová, jsem absolutně nadšená a tolik spokojená s dodaným lustrem. Je to šperk mého salonu, všem zákaznicím se moc libí. Je opravdu kouzelný. A když na nej zasvítí paprsek slunce z venku, lustr neskutečně kouzlí a po zdech je spousty drahokamů :-)). S pozdravem a velkým díky.
 • Eva Chovancová, Opava

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, pane Tomeši, vaše lustry jsou kouzelné, přenádherné a mají duši. Máme ho v pokoji a každý kdo k nám přijde ho nepřejde bez povšimnutí. Všem se líbí, nešetří chválou! Vydrželi bychom se na něj dívat hodiny. Přeji Vám mnoho úspěchů a stejně nadšených zákazníků.
 • Jana Vojáčková, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, děkujeme Vám za vyčerpávajicí snahu. Jak lustr tak nástěnná osvětlení plus ověsy předčilo naše očekávání. Jsme nadmíru spokojeni. A těšíme se do budoucna na další spolupráci. Přejeme Vám další spokojené zákazníky jako jsme my.
 • Miroslav Flax, Plzeň

  Hodnocení: 5 / 5
  Krásný dobrý den pane Tomeši, objednali jsme u Vás čtyři nádherná světla. Mnohokráte Vám děkujeme za tyto šperky, jenž jste stvořili pro náš domov. Za celou rodinu děkuji Vám i všem pracovníkům se "zlatými ručičkami" a držím palce, at' se tomuto řemeslu stále daří.
 • Jana Černá, Velký Újezd

  Hodnocení: 5 / 5
  Přeji pěkný den pane Tomeši, chtěla jsem Vám poděkovat za zaslání našemu lustru, zásilka přišla v pořádku a manžel včera lustr namontoval. Dnes jsem se v přiložených rukavičkách pustila do zavěšování štrasových ověsů, lustr vypadá naprosto úchvatně!
 • Jan Hrubeš, Most

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, dodané lustry jsou krásné, v mém domě jen září. Děkuji za individuální přístup kdy jste mi podle fota ověsu z lustru, který jsem měl už doma dobře poradil a vybral nástěnné svítidla, které jsou shodné ke stávajícímu. Děkuji za osobní přistup a "doladění" mé zakázky. Vše k mé naprosté spokojenosti. Díky.
 • Eva Beránková, Kraslice

  Hodnocení: 5 / 5
  Děkuji moc za lustry. Již je mám nainstalované. Jsou moc pěkné a krásně svítí. Přeji moc spokojených zákazníků jako jsem já.
 • Jaroslav Slavík, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, s nákupem lustru od firmy Artcrystal jsem byl naprosto spokojený. Na zakázku nám bez problému prodloužili tyč lustru a elektroinstalaci a to v běžném dodacím termínu. Ochota a profesionalita pracovníků firmy byla na úrovni. Lustr v kvalitě, kterou jsem požadoval zvýšil prestiž naší kanceláře.
 • Marie Dvořáková, Chlumčany

  Hodnocení: 5 / 5
  V prosinci jsem si zakoupila vaše křišťálové lustry. Od té chvíle se s nimi denně těším a obdivuji práci lidských rukou. Lituji jen toho, že jsem si vaše výrobky nekoupila již dříve. Zdravím vás a s přeji mnoho spokojených zákazníků.
 • Dana Geržová, Šternberk

  Hodnocení: 5 / 5
  Vaši firmu mohu jenom doporučit. Vynikající komunikace, krásný lustr a ještě jste zavolali jestli je vše v pořádku. Dávám 5 hvězdiček.
 • Hana Žítková, Předměřice

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý večer, pane Tomeši. Ráda bych Vám poděkovala za urgentní vyřízení mé objednávky. Zboží došlo v pořádku, lustry již visí a jsou krásné. Srdečně Vás zdravím a přeji mnoho spokojených zákazníků.
 • Kateřina Kyselová, Frýdek-Místek

  Hodnocení: 5 / 5
  Vážený pane Tomeši, mnohokrát děkuji za vaše lustry. Oba dorazily v pořádku, nic nechybí, nic se nerozbilo. Jsou nádherné a jen čekám, kdy konečně manžel přijede ze služební cesty, aby mi je pověsil. Přeji hezký den a mnoho spojených zákazníků.
 • Zdena Soukupová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, děkuji za dodávku krásného lustru. Jsem ráda, že ještě existují české firmy, které prodávají kvalitní české zboží. Přeji mnoho zdaru a mnoho spokojených zákazníků jako jsem já.
 • Eva Vášová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Vážený pane Tomeši, vyřizuji poděkování od celé rodiny Ferrando Camoletto Vám i celému týmu za odvedení skvělé práce při vybavení jejich vily v Turíně křišťálovými lustry. Jsou velmi spokojení a lustry se jim moc líbí. Budeme s Vámi počítat po dokončení rekonstrukce jejich domu v Praze v příštím roce.
 • Vladimír Vjačka, Frýdek-Místek

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den pane Tomeši, krásné a kvalitní zboží. Hlavně opravdu dobře zabalené. Pozitivní zkušenosti. Doufám, že obchod nezrušíte a nenahradí ho levné šmejdy. Obchod doporučuji.
 • Klára Steinerová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, nákup byl velmi jednoduchý, telefonické dotazy byly srozumitelně zodpovězeny, všechny části lustru byly přehledně a pečlivě zabalené, montáž je jednoduchá. Lustr je nádherný!!!
 • Jarka Netíková, Nový Poddvorov

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, paní Mikulášová, ještě jednou děkuji za perfektní práci, jak z Vaší strany jako kontaktní osoby, tak za odvedenou práci na zboží samotném. Lustr je opravdu nádherný a jeho skládání byl nevšední a vzrušující zážitek. Přeji Vám hodně úspěchů a i nadále hodně spokojených zákazníků.
 • Eva Zdráhalová, Vsetín

  Hodnocení: 5 / 5
  Paní Vávrová, převzala jsem zásilku - a jsem opět velmi spokojená se zbožím, jeho balením i rychlým doručením. Děkuji!

Sledujte nás na sociálních sítích

facebook      instagram       pinterest     youtube

  

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti
Tento web je chráněn reCAPTCHA a Google. Platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky.

Přihlášení