Co je to světlo, jak se šíří a jaké má druhy

Přidáno: 31. 10. 2021 09:38:22

31 Říjen 2021

Drtivá většina života na Zemi by bez něj nemohla existovat a my díky němu získáváme 95 % informací o světě kolem nás, přesto skoro nikdo neví, co vlastně světlo je. Tento článek to napraví – a objasní jeho podstatu, vysvětlí, jak se šíří a představí všechny druhy nejen klasického viditelného světla, ale i další typy elektromagnetického záření. A nebojte se, budeme struční. Prolítneme to skoro až rychlostí světla.

Co je to světlo, jak se šíří a jaké má druhy

 

svetlo


Co je světlo?

Podstata světla je velmi složitá. Proto není překvapením, že se na ní největší učenci své doby nemohli shodnout. René Descartes s Isaacem Newtonem si mysleli, že jde o proud částic menších než atomy. Robert Hooke s Christiaanem Huygensem ho vnímali coby vlnu. Pravdu nakonec měly oba tábory. Světlo je totiž obojí zároveň.


Někdy se chová jako blok miniaturních částic, které označujeme jako fotony. Ty nemají žádnou hmotnost a jako jediné částice v celém vesmíru dokážou cestovat nejvyšší možnou rychlostí. Rychlostí světla. Jindy ale jako vlna s vlastní frekvencí a vlnovou délkou. Tento fenomén se označuje jako tzv. dualismus světla.


Světlo tedy z fyzikálního pohledu představuje příčné elektromagnetické vlny úzké oblasti vlnových délek, které se projevují i jako tok fotonů. A protože fotony umožňují přenos elektrické a magnetické síly, můžeme světlu říkat i elektromagnetické záření.

Jak se světlo šíří?

Definitivní rozřešení otázky šíření světla z pohledu klasické fyziky však přišlo až v 19. století, kdy vzešel v platnost tzv. Huygensův princip. Podle něj probíhá šíření světla pomocí vlnoploch. Každé místo, kam vlna dospěje, se stane středem elementární kulové vlny. A výsledná vlnoplocha je obálkou elementárních vlnoploch.


Světelné zdroje

Světlo se šíří pomocí světelných zdrojů. Tak nazýváme každé těleso, v němž světlo vzniká a z něhož vyzařuje do okolí. Dělíme je na přírodní a umělé.


Mezi přírodní řadíme například Slunce, hvězdy, Měsíc, oheň, blesk nebo žhnoucí lávu. K umělým, tedy člověkem vytvořeným, patří žárovky, zářivky, výbojky či svítivé diody.


Optické prostředí

Šíření světla ovlivňují i vlastnosti optického prostředí, tedy prostředí, ve kterém k němu dochází. To může být:

 • Průhledné
  Průhledné optické prostředí propouští světlo bez výrazného zeslabení, takže přes něj vidíme.

 • Neprůhledné
  Neprůhledné prostředí světlo nepropouští, pohlcuje ho nebo odráží, a proto ho nevidíme.

 • Průsvitné
  Průsvitné prostředí světlo propouští, ale rozptyluje ho všemi směry, kvůli čemuž z něj vidíme pouze něco.

 

Jaké jsou druhy světla?

Světlo ani zdaleka není jen to, co vidíme našima očima. Jaké podoby může mít? A k čemu jsou dobré? Vezmeme to postupně. Od nejdelší vlnové délky.


vlnove delky svetla

 

Rádiové vlny a mikrovlny

Elektromagnetické vlny větší než 1 mm se označují jako rádiové vlny a mikrovlny. První přenášejí například televizní, rozhlasový nebo wi-fi signál, druhé se používají v troubách a v radarech. Wi-fi sítě a mikrovlnky mají takřka stejnou frekvenci, a proto se vám někdy po dobu ohřívání jídla může zpomalit internet.

 

Infračervené záření

Infračervené záření má vlny menší než 1 mm. To vyzařují veškeré zdroje tepla. A tedy i lidé. Proto s infračervenou kamerou uvidíte i v naprosté tmě všechny živé tvory. Blízké infračervené světlo v rozsahu 700 až 1000 nm se hojně využívá v rámci regenerace svalů. Proniká totiž hlouběji do těla a má hojivé účinky na tkáně, čímž podpoří zdraví svalů a procesy obnovy těla. Střední a vzdálené infračervené světlo zase obsahují infrasauny.

 

Viditelné světlo

Vlnové délky v rozmezí 380–740 nm nazýváme viditelné světlo. Tato část elektromagnetického spektra totiž při dopadu na fotoreceptory lidského oka vyvolává zrakový vjem. Jde o tzv. spektrální barvy – červenou, oranžovou, žlutou, zelenou, azurovou, modrou, fialovou.

 


viditelne svetlo

 


Stejné barvy, jako má duha. A dokonce i ve stejném pořadí, protože déšť rozkládá sluneční světlo na jednotlivé barvy podle vlnových délek. Existují ale i barvy nespektrální (bílá, šedá, černá, růžová, tyrkysová), které vznikají smíšením těch spektrálních.

 

UV záření

Vlny pod 380 nm už opět nevidíme. Fialová barva totiž plynule přechází do UV záření, přičemž UltraViolet znamená „nad fialovou". Toto světlo již ve větší míře může být nebezpečné. Proto se mažeme opalovacím krémem a chráníme oči slunečními brýlemi s UV filtrem. Je zajímavé, že ptáci a plazi toto světlo vidí, takže si mohou bez problému přečíst zprávy psané neviditelným inkoustem. :-) My ostatní k tomu ale potřebujeme speciální nástroje.

 

Rentgenové záření

Elektromagnetické vlny pod 10 nm známe jako rentgenové záření, které se používá pro skenování lidského těla při hledání možných zlomenin a fraktur. Důvod je prostý – obsahuje mnoho energie, díky čemuž projde i tím, čím běžné světlo ne. Třeba měkkou tkání. Narazí až na kosti, od nichž se odrazí, takže na výsledných snímcích krásně vidíme detail kostry.

 

Gama záření

Vlny menší než 10 pm se označují jako gama záření. Jejich frekvence je jen o něco menší než průměr atomů a vznikají například při radioaktivním rozpadu, kdy se jádro atomu potřebuje zbavit přebytečné energie. Gama záření je extrémně nebezpečné a dostatečnou ochranu před ním představuje pouze opravdu, ale opravdu silná vrstva olova. Spadá sem i kosmické záření, které může vzniknout během nukleární exploze, ale toto nebezpečí naštěstí zpacifikuje atmosféra, takže nám nic nehrozí.

 

Objevte krásu světla

Světlo často bereme jako samozřejmost, ačkoliv patří k nejcennějším komoditám v celém vesmíru. Dává nám život, zdraví, informace, zábavu, štěstí i možnost poznat všechny krásy okolního světa. Objevte ji i vy. V křišťálově čisté podobě.

 

 

 

 

Potřebujete poradit?

S OBJEDNÁVKOU VÁM RÁDI PORADÍME    Po - Pá 8 - 16h

Hana Vavrova  Hana Vávrová
  T: +420 725 087 878
  M:vavrova@artcrystal.cz 

whatsapp 

Reference našich zákazníků

 • Anna Lattischová, Kynšperk

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, před chvílí dorazila lampa, je v pořádku a je nádherná. Moc děkuju za vaši práci, splnila jsem si sen a teď budu šetřit na lampičky do ložnice:-). Mám už od Vás lustr a max. spokojenost. Pozdravuji všechny co vytváří tuhle krásu a za Váš servis děkuji. Krásný den Vám všem. S úctou Lattischová Anna ;-)
 • Lucie Kozelková, Tábor

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den paní Vávrová, jsem absolutně nadšená a tolik spokojená s dodaným lustrem. Je to šperk mého salonu, všem zákaznicím se moc libí. Je opravdu kouzelný. A když na nej zasvítí paprsek slunce z venku, lustr neskutečně kouzlí a po zdech je spousty drahokamů :-)). S pozdravem a velkým díky.
 • Eva Chovancová, Opava

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, pane Tomeši, vaše lustry jsou kouzelné, přenádherné a mají duši. Máme ho v pokoji a každý kdo k nám přijde ho nepřejde bez povšimnutí. Všem se líbí, nešetří chválou! Vydrželi bychom se na něj dívat hodiny. Přeji Vám mnoho úspěchů a stejně nadšených zákazníků.
 • Jana Vojáčková, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, děkujeme Vám za vyčerpávajicí snahu. Jak lustr tak nástěnná osvětlení plus ověsy předčilo naše očekávání. Jsme nadmíru spokojeni. A těšíme se do budoucna na další spolupráci. Přejeme Vám další spokojené zákazníky jako jsme my.
 • Miroslav Flax, Plzeň

  Hodnocení: 5 / 5
  Krásný dobrý den pane Tomeši, objednali jsme u Vás čtyři nádherná světla. Mnohokráte Vám děkujeme za tyto šperky, jenž jste stvořili pro náš domov. Za celou rodinu děkuji Vám i všem pracovníkům se "zlatými ručičkami" a držím palce, at' se tomuto řemeslu stále daří.
 • Jana Černá, Velký Újezd

  Hodnocení: 5 / 5
  Přeji pěkný den pane Tomeši, chtěla jsem Vám poděkovat za zaslání našemu lustru, zásilka přišla v pořádku a manžel včera lustr namontoval. Dnes jsem se v přiložených rukavičkách pustila do zavěšování štrasových ověsů, lustr vypadá naprosto úchvatně!
 • Jan Hrubeš, Most

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, dodané lustry jsou krásné, v mém domě jen září. Děkuji za individuální přístup kdy jste mi podle fota ověsu z lustru, který jsem měl už doma dobře poradil a vybral nástěnné svítidla, které jsou shodné ke stávajícímu. Děkuji za osobní přistup a "doladění" mé zakázky. Vše k mé naprosté spokojenosti. Díky.
 • Eva Beránková, Kraslice

  Hodnocení: 5 / 5
  Děkuji moc za lustry. Již je mám nainstalované. Jsou moc pěkné a krásně svítí. Přeji moc spokojených zákazníků jako jsem já.
 • Jaroslav Slavík, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, s nákupem lustru od firmy Artcrystal jsem byl naprosto spokojený. Na zakázku nám bez problému prodloužili tyč lustru a elektroinstalaci a to v běžném dodacím termínu. Ochota a profesionalita pracovníků firmy byla na úrovni. Lustr v kvalitě, kterou jsem požadoval zvýšil prestiž naší kanceláře.
 • Marie Dvořáková, Chlumčany

  Hodnocení: 5 / 5
  V prosinci jsem si zakoupila vaše křišťálové lustry. Od té chvíle se s nimi denně těším a obdivuji práci lidských rukou. Lituji jen toho, že jsem si vaše výrobky nekoupila již dříve. Zdravím vás a s přeji mnoho spokojených zákazníků.
 • Dana Geržová, Šternberk

  Hodnocení: 5 / 5
  Vaši firmu mohu jenom doporučit. Vynikající komunikace, krásný lustr a ještě jste zavolali jestli je vše v pořádku. Dávám 5 hvězdiček.
 • Hana Žítková, Předměřice

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý večer, pane Tomeši. Ráda bych Vám poděkovala za urgentní vyřízení mé objednávky. Zboží došlo v pořádku, lustry již visí a jsou krásné. Srdečně Vás zdravím a přeji mnoho spokojených zákazníků.
 • Kateřina Kyselová, Frýdek-Místek

  Hodnocení: 5 / 5
  Vážený pane Tomeši, mnohokrát děkuji za vaše lustry. Oba dorazily v pořádku, nic nechybí, nic se nerozbilo. Jsou nádherné a jen čekám, kdy konečně manžel přijede ze služební cesty, aby mi je pověsil. Přeji hezký den a mnoho spojených zákazníků.
 • Zdena Soukupová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, děkuji za dodávku krásného lustru. Jsem ráda, že ještě existují české firmy, které prodávají kvalitní české zboží. Přeji mnoho zdaru a mnoho spokojených zákazníků jako jsem já.
 • Eva Vášová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Vážený pane Tomeši, vyřizuji poděkování od celé rodiny Ferrando Camoletto Vám i celému týmu za odvedení skvělé práce při vybavení jejich vily v Turíně křišťálovými lustry. Jsou velmi spokojení a lustry se jim moc líbí. Budeme s Vámi počítat po dokončení rekonstrukce jejich domu v Praze v příštím roce.
 • Vladimír Vjačka, Frýdek-Místek

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den pane Tomeši, krásné a kvalitní zboží. Hlavně opravdu dobře zabalené. Pozitivní zkušenosti. Doufám, že obchod nezrušíte a nenahradí ho levné šmejdy. Obchod doporučuji.
 • Klára Steinerová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, nákup byl velmi jednoduchý, telefonické dotazy byly srozumitelně zodpovězeny, všechny části lustru byly přehledně a pečlivě zabalené, montáž je jednoduchá. Lustr je nádherný!!!
 • Jarka Netíková, Nový Poddvorov

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, paní Mikulášová, ještě jednou děkuji za perfektní práci, jak z Vaší strany jako kontaktní osoby, tak za odvedenou práci na zboží samotném. Lustr je opravdu nádherný a jeho skládání byl nevšední a vzrušující zážitek. Přeji Vám hodně úspěchů a i nadále hodně spokojených zákazníků.
 • Eva Zdráhalová, Vsetín

  Hodnocení: 5 / 5
  Paní Vávrová, převzala jsem zásilku - a jsem opět velmi spokojená se zbožím, jeho balením i rychlým doručením. Děkuji!

Sledujte nás na sociálních sítích

facebook        instagram       pinterest     youtube

  

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti
Tento web je chráněn reCAPTCHA a Google. Platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky.

Přihlášení