Krása a dokonalý třpyt českých křišťálových lustrů na vlastní oči - sobota 4. 12. 2021. Více informací ZDE >>

Jakou zvolit intenzitu světla?

Přidáno: 24. 11. 2021 14:16:34

24 Listopad 2021

Přemýšlíte, jakou zvolit intenzitu světla do obýváku, ložnice nebo kuchyně? V tomto článku najdete odpověď.

Jakou zvolit intenzitu světla?

Zamilovali jste se na první pohled do nádherného křišťálového lustrumoderního designového svítidla či elegantní lampy a přemýšlíte, jakou zvolit intenzitu světla? V tomto článku najdete odpověď.

Ale nejdříve trocha teorie, ať víte, o čem je řeč.


světlo


Co je intenzita světla?

Nejdůležitějším kritériem při výběru žárovky je její svítivost, která se udává v lumenech – jednotkách světelného toku. Ten značí, jak jasné bude dané světlo. Intenzita osvětlení představuje část světelného toku dopadající na konkrétní plochu. Udává se v luxech.


Jaká je ideální intenzita světla?

V minulém článku jsme si vysvětlili, jaká je ideální teplota a barva světla do jednotlivých místností, abyste se v nich cítili příjemně. Nedílnou součástí maximálního komfortu je ale i vhodná intenzita osvětlení, protože při vaření si potřebujeme jasně vidět pod ruce, zatímco v ložnici preferujeme spíše tlumenější světlo.

 
svetlo do loznice

 
A na nočním stolku třeba lampičku, u níž si můžeme číst, aniž bychom znemožnili drahé polovičce spát. Správná intenzita světla se odvíjí nejen od místnosti, ale i konkrétní činnosti.


Doporučená intenzita osvětlení dle místností

 • Ložnice, obývák, dětský pokoj – 200 lx
 • Kuchyně, koupelna, veranda – 150 lx
 • Chodba – 100 lx

 

Doporučená intenzita dle činností

 • Vaření – 500 lx
 • Čtení – 300 lx
 • Práce na PC – 400 lx

 

Doporučená intenzita světla je tedy proměnlivá. A například vhodná intenzita osvětlení obývacího pokoje tak bude pokaždé záviset na tom, jestli si v něm zrovna chcete číst, pracovat, nebo sednout s přáteli či rodinou ke společenské hře. Proto vám většinou nestačí pouze jeden světelný zdroj a ke stropnímu svítidlu je potřeba přikoupit i nástěnné svítidlo či lampy – a kombinovat jejich svítivost dle libosti.


svetlo do kuchyne

 

Jak vypočítat potřebnou svítivost světla

Jednoduše. Vynásobíte rozlohu dané místnosti a doporučenou hodnotu osvětlení. Tím získáte potřebnou svítivost (udávanou v lumenech), kterou najdete na obalech žárovky. Stačí se tedy řídit tímto vzorečkem:


m² × lx = lm


Ptáte se, jak silné světlo do obývacího pokoje? Výpočet ideální svítivosti světla, či lustru do obýváku o rozměrech 5 × 5 metrů bude vypadat takto: 25 m² × 200 lx = 5000 lm.

Mějte ale na paměti, že vždy jde o celkovou sílu světla v dané místnosti, kde většinou probíhá více aktivit, které potřebují různě jasné osvětlení, takže se snažte zkombinovat několik světelných zdrojů tak, aby se součet jejich svítivostí blížil této doporučené hodnotě.

A neberte ji ani jako dogma. Výpočet je spíše orientační. Tu opravdu ideální sílu světla samozřejmě ovlivňují jak vaše osobní preference, tak i další faktory, jako je vyzařovací úhel nebo barva místnosti a nábytku. V bílém pokoji se světlým nábytkem totiž můžete zhruba 10 % intenzity ubrat, zatímco u tmavého je to opačně.

Jsme tu pro vás

Potřebujete poradit? Kontaktujte nás. Rádi vám pomůžeme. A společně naladíme vaši domácnost do tónů, které vám budou maximálně vyhovovat.

 

 

 

Potřebujete poradit?

S OBJEDNÁVKOU VÁM RÁDI PORADÍME    Po - Pá 8 - 16h

Hana Vavrova  Hana Vávrová
  T: +420 725 087 878
  M: vavrova@artcrystal.cz 

whatsapp 

Reference našich zákazníků

 • Eva Chovancová, Opava

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, pane Tomeši, vaše lustry jsou kouzelné, přenádherné a mají duši. Máme ho v pokoji a každý kdo k nám přijde ho nepřejde bez povšimnutí. Všem se líbí, nešetří chválou! Vydrželi bychom se na něj dívat hodiny. Přeji Vám mnoho úspěchů a stejně nadšených zákazníků.
 • Jana Vojáčková, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, děkujeme Vám za vyčerpávajicí snahu. Jak lustr tak nástěnná osvětlení plus ověsy předčilo naše očekávání. Jsme nadmíru spokojeni. A těšíme se do budoucna na další spolupráci. Přejeme Vám další spokojené zákazníky jako jsme my.
 • Miroslav Flax, Plzeň

  Hodnocení: 5 / 5
  Krásný dobrý den pane Tomeši, objednali jsme u Vás čtyři nádherná světla. Mnohokráte Vám děkujeme za tyto šperky, jenž jste stvořili pro náš domov. Za celou rodinu děkuji Vám i všem pracovníkům se "zlatými ručičkami" a držím palce, at' se tomuto řemeslu stále daří.
 • Jana Černá, Velký Újezd

  Hodnocení: 5 / 5
  Přeji pěkný den pane Tomeši, chtěla jsem Vám poděkovat za zaslání našemu lustru, zásilka přišla v pořádku a manžel včera lustr namontoval. Dnes jsem se v přiložených rukavičkách pustila do zavěšování štrasových ověsů, lustr vypadá naprosto úchvatně!
 • Jan Hrubeš, Most

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, dodané lustry jsou krásné, v mém domě jen září. Děkuji za individuální přístup kdy jste mi podle fota ověsu z lustru, který jsem měl už doma dobře poradil a vybral nástěnné svítidla, které jsou shodné ke stávajícímu. Děkuji za osobní přistup a "doladění" mé zakázky. Vše k mé naprosté spokojenosti. Díky.
 • Eva Beránková, Kraslice

  Hodnocení: 5 / 5
  Děkuji moc za lustry. Již je mám nainstalované. Jsou moc pěkné a krásně svítí. Přeji moc spokojených zákazníků jako jsem já.
 • Jaroslav Slavík, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, s nákupem lustru od firmy Artcrystal jsem byl naprosto spokojený. Na zakázku nám bez problému prodloužili tyč lustru a elektroinstalaci a to v běžném dodacím termínu. Ochota a profesionalita pracovníků firmy byla na úrovni. Lustr v kvalitě, kterou jsem požadoval zvýšil prestiž naší kanceláře.
 • Marie Dvořáková, Chlumčany

  Hodnocení: 5 / 5
  V prosinci jsem si zakoupila vaše křišťálové lustry. Od té chvíle se s nimi denně těším a obdivuji práci lidských rukou. Lituji jen toho, že jsem si vaše výrobky nekoupila již dříve. Zdravím vás a s přeji mnoho spokojených zákazníků.
 • Dana Geržová, Šternberk

  Hodnocení: 5 / 5
  Vaši firmu mohu jenom doporučit. Vynikající komunikace, krásný lustr a ještě jste zavolali jestli je vše v pořádku. Dávám 5 hvězdiček.
 • Hana Žítková, Předměřice

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý večer, pane Tomeši. Ráda bych Vám poděkovala za urgentní vyřízení mé objednávky. Zboží došlo v pořádku, lustry již visí a jsou krásné. Srdečně Vás zdravím a přeji mnoho spokojených zákazníků.
 • Kateřina Kyselová, Frýdek-Místek

  Hodnocení: 5 / 5
  Vážený pane Tomeši, mnohokrát děkuji za vaše lustry. Oba dorazily v pořádku, nic nechybí, nic se nerozbilo. Jsou nádherné a jen čekám, kdy konečně manžel přijede ze služební cesty, aby mi je pověsil. Přeji hezký den a mnoho spojených zákazníků.
 • Zdena Soukupová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, děkuji za dodávku krásného lustru. Jsem ráda, že ještě existují české firmy, které prodávají kvalitní české zboží. Přeji mnoho zdaru a mnoho spokojených zákazníků jako jsem já.
 • Eva Vášová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Vážený pane Tomeši, vyřizuji poděkování od celé rodiny Ferrando Camoletto Vám i celému týmu za odvedení skvělé práce při vybavení jejich vily v Turíně křišťálovými lustry. Jsou velmi spokojení a lustry se jim moc líbí. Budeme s Vámi počítat po dokončení rekonstrukce jejich domu v Praze v příštím roce.
 • Vladimír Vjačka, Frýdek-Místek

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den pane Tomeši, krásné a kvalitní zboží. Hlavně opravdu dobře zabalené. Pozitivní zkušenosti. Doufám, že obchod nezrušíte a nenahradí ho levné šmejdy. Obchod doporučuji.
 • Klára Steinerová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, nákup byl velmi jednoduchý, telefonické dotazy byly srozumitelně zodpovězeny, všechny části lustru byly přehledně a pečlivě zabalené, montáž je jednoduchá. Lustr je nádherný!!!
 • Jarka Netíková, Nový Poddvorov

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, paní Mikulášová, ještě jednou děkuji za perfektní práci, jak z Vaší strany jako kontaktní osoby, tak za odvedenou práci na zboží samotném. Lustr je opravdu nádherný a jeho skládání byl nevšední a vzrušující zážitek. Přeji Vám hodně úspěchů a i nadále hodně spokojených zákazníků.

Sledujte nás na sociálních sítích

facebook        instagram       pinterest     youtube

Tento web je chráněn reCAPTCHA a Google. Platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky.

Přihlášení