Navštivte náš showroom - křišťálové lustry na vlastní oči + sleva 10% - So 02. 03. 2024. Více informací ZDE >>

Jakou zvolit intenzitu světla

Přidáno: 24. 11. 2021 14:16:34

24 Listopad 2021

Přemýšlíte, jakou zvolit intenzitu světla do obýváku, ložnice nebo kuchyně? V tomto článku najdete odpověď.

Jakou zvolit intenzitu světla

Zamilovali jste se na první pohled do nádherného křišťálového lustrumoderního designového svítidla či elegantní lampy a přemýšlíte, jakou zvolit intenzitu světla? V tomto článku najdete odpověď.

Ale nejdříve trocha teorie, ať víte, o čem je řeč.


světlo


Co je intenzita světla?

Nejdůležitějším kritériem při výběru žárovky je její svítivost, která se udává v lumenech – jednotkách světelného toku. Ten značí, jak jasné bude dané světlo. Intenzita osvětlení představuje část světelného toku dopadající na konkrétní plochu. Udává se v luxech.


Jaká je ideální intenzita světla?

V minulém článku jsme si vysvětlili, jaká je ideální teplota a barva světla do jednotlivých místností, abyste se v nich cítili příjemně. Nedílnou součástí maximálního komfortu je ale i vhodná intenzita osvětlení, protože při vaření si potřebujeme jasně vidět pod ruce, zatímco v ložnici preferujeme spíše tlumenější světlo.

 
svetlo do loznice

 
A na nočním stolku třeba lampičku, u níž si můžeme číst, aniž bychom znemožnili drahé polovičce spát. Správná intenzita světla se odvíjí nejen od místnosti, ale i konkrétní činnosti.

 

Intenzita osvětlení obývacího pokoje

Při výběru osvětlení do obývacího pokoje je důležité vzít v úvahu také intenzitu světla. Do obývacího pokoje je vhodné použít spíše tlumenější osvětlení, které vytvoří příjemnou atmosféru například pro sledování televize. 

Do obývacího pokoje se proto obecně doporučuje zvolit intenzitu osvětlení 200 lx.

Doporučená intenzita světla je však proměnlivá. A například vhodná intenzita osvětlení obývacího pokoje tak bude pokaždé záviset na tom, jestli si v něm zrovna chcete číst, pracovat, nebo sednout s přáteli či rodinou ke společenské hře. Proto vám většinou nestačí pouze jeden světelný zdroj a ke stropnímu svítidlu je potřeba přikoupit i nástěnné svítidlo či lampy – a kombinovat jejich svítivost dle libosti.


Doporučená intenzita osvětlení dle místností

 • Ložnice, obývák, dětský pokoj – 200 lx
 • Kuchyně, koupelna, veranda – 150 lx
 • Chodba – 100 lx

 

Doporučená intenzita dle činností

 • Vaření – 500 lx
 • Čtení – 300 lx
 • Práce na PC – 400 lx

 

svetlo do kuchyne

 

Jak vypočítat potřebnou svítivost světla

Jednoduše. Vynásobíte rozlohu dané místnosti a doporučenou hodnotu osvětlení. Tím získáte potřebnou svítivost (udávanou v lumenech), kterou najdete na obalech žárovky. Stačí se tedy řídit tímto vzorečkem:


m² × lx = lm


Jak silné světlo do obývacího pokoje

Pro obývací pokoj se obecně doporučuje vybírat světla s výkonem 2 - 3 W/m². Tuto hodnotu jednoduše vynásobte plochou obývacího pokoje a získáte celkový výkon, který bude zapotřebí pro dosažení optimálního osvětlení daného prostoru.

Výpočet ideální svítivosti světla do obýváku o rozměrech 5 × 5 metrů bude vypadat takto: 25 m² × 200 lx = 5000 lm.

Mějte ale na paměti, že vždy jde o celkovou sílu světla v dané místnosti, kde většinou probíhá více aktivit, které potřebují různě jasné osvětlení, takže se snažte zkombinovat několik světelných zdrojů tak, aby se součet jejich svítivostí blížil této doporučené hodnotě.

A neberte ji ani jako dogma. Výpočet je spíše orientační. Tu opravdu ideální sílu světla samozřejmě ovlivňují jak vaše osobní preference, tak i další faktory, jako je vyzařovací úhel nebo barva místnosti a nábytku. V bílém pokoji se světlým nábytkem totiž můžete zhruba 10 % intenzity ubrat, zatímco u tmavého je to opačně.

Jsme tu pro vás

Potřebujete poradit? Kontaktujte nás. Rádi vám pomůžeme. A společně naladíme vaši domácnost do tónů, které vám budou maximálně vyhovovat.

 

 

 

Potřebujete poradit?

S OBJEDNÁVKOU VÁM RÁDI PORADÍME    Po - Pá 8 - 16h

Hana Vavrova  Hana Vávrová
  T: +420 725 087 878
  M:vavrova@artcrystal.cz 

whatsapp 

Reference našich zákazníků

 • Anna Lattischová, Kynšperk

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, před chvílí dorazila lampa, je v pořádku a je nádherná. Moc děkuju za vaši práci, splnila jsem si sen a teď budu šetřit na lampičky do ložnice:-). Mám už od Vás lustr a max. spokojenost. Pozdravuji všechny co vytváří tuhle krásu a za Váš servis děkuji. Krásný den Vám všem. S úctou Lattischová Anna ;-)
 • Lucie Kozelková, Tábor

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den paní Vávrová, jsem absolutně nadšená a tolik spokojená s dodaným lustrem. Je to šperk mého salonu, všem zákaznicím se moc libí. Je opravdu kouzelný. A když na nej zasvítí paprsek slunce z venku, lustr neskutečně kouzlí a po zdech je spousty drahokamů :-)). S pozdravem a velkým díky.
 • Eva Chovancová, Opava

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, pane Tomeši, vaše lustry jsou kouzelné, přenádherné a mají duši. Máme ho v pokoji a každý kdo k nám přijde ho nepřejde bez povšimnutí. Všem se líbí, nešetří chválou! Vydrželi bychom se na něj dívat hodiny. Přeji Vám mnoho úspěchů a stejně nadšených zákazníků.
 • Jana Vojáčková, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, děkujeme Vám za vyčerpávajicí snahu. Jak lustr tak nástěnná osvětlení plus ověsy předčilo naše očekávání. Jsme nadmíru spokojeni. A těšíme se do budoucna na další spolupráci. Přejeme Vám další spokojené zákazníky jako jsme my.
 • Miroslav Flax, Plzeň

  Hodnocení: 5 / 5
  Krásný dobrý den pane Tomeši, objednali jsme u Vás čtyři nádherná světla. Mnohokráte Vám děkujeme za tyto šperky, jenž jste stvořili pro náš domov. Za celou rodinu děkuji Vám i všem pracovníkům se "zlatými ručičkami" a držím palce, at' se tomuto řemeslu stále daří.
 • Jana Černá, Velký Újezd

  Hodnocení: 5 / 5
  Přeji pěkný den pane Tomeši, chtěla jsem Vám poděkovat za zaslání našemu lustru, zásilka přišla v pořádku a manžel včera lustr namontoval. Dnes jsem se v přiložených rukavičkách pustila do zavěšování štrasových ověsů, lustr vypadá naprosto úchvatně!
 • Jan Hrubeš, Most

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, dodané lustry jsou krásné, v mém domě jen září. Děkuji za individuální přístup kdy jste mi podle fota ověsu z lustru, který jsem měl už doma dobře poradil a vybral nástěnné svítidla, které jsou shodné ke stávajícímu. Děkuji za osobní přistup a "doladění" mé zakázky. Vše k mé naprosté spokojenosti. Díky.
 • Eva Beránková, Kraslice

  Hodnocení: 5 / 5
  Děkuji moc za lustry. Již je mám nainstalované. Jsou moc pěkné a krásně svítí. Přeji moc spokojených zákazníků jako jsem já.
 • Jaroslav Slavík, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, s nákupem lustru od firmy Artcrystal jsem byl naprosto spokojený. Na zakázku nám bez problému prodloužili tyč lustru a elektroinstalaci a to v běžném dodacím termínu. Ochota a profesionalita pracovníků firmy byla na úrovni. Lustr v kvalitě, kterou jsem požadoval zvýšil prestiž naší kanceláře.
 • Marie Dvořáková, Chlumčany

  Hodnocení: 5 / 5
  V prosinci jsem si zakoupila vaše křišťálové lustry. Od té chvíle se s nimi denně těším a obdivuji práci lidských rukou. Lituji jen toho, že jsem si vaše výrobky nekoupila již dříve. Zdravím vás a s přeji mnoho spokojených zákazníků.
 • Dana Geržová, Šternberk

  Hodnocení: 5 / 5
  Vaši firmu mohu jenom doporučit. Vynikající komunikace, krásný lustr a ještě jste zavolali jestli je vše v pořádku. Dávám 5 hvězdiček.
 • Hana Žítková, Předměřice

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý večer, pane Tomeši. Ráda bych Vám poděkovala za urgentní vyřízení mé objednávky. Zboží došlo v pořádku, lustry již visí a jsou krásné. Srdečně Vás zdravím a přeji mnoho spokojených zákazníků.
 • Kateřina Kyselová, Frýdek-Místek

  Hodnocení: 5 / 5
  Vážený pane Tomeši, mnohokrát děkuji za vaše lustry. Oba dorazily v pořádku, nic nechybí, nic se nerozbilo. Jsou nádherné a jen čekám, kdy konečně manžel přijede ze služební cesty, aby mi je pověsil. Přeji hezký den a mnoho spojených zákazníků.
 • Zdena Soukupová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, děkuji za dodávku krásného lustru. Jsem ráda, že ještě existují české firmy, které prodávají kvalitní české zboží. Přeji mnoho zdaru a mnoho spokojených zákazníků jako jsem já.
 • Eva Vášová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Vážený pane Tomeši, vyřizuji poděkování od celé rodiny Ferrando Camoletto Vám i celému týmu za odvedení skvělé práce při vybavení jejich vily v Turíně křišťálovými lustry. Jsou velmi spokojení a lustry se jim moc líbí. Budeme s Vámi počítat po dokončení rekonstrukce jejich domu v Praze v příštím roce.
 • Vladimír Vjačka, Frýdek-Místek

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den pane Tomeši, krásné a kvalitní zboží. Hlavně opravdu dobře zabalené. Pozitivní zkušenosti. Doufám, že obchod nezrušíte a nenahradí ho levné šmejdy. Obchod doporučuji.
 • Klára Steinerová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, nákup byl velmi jednoduchý, telefonické dotazy byly srozumitelně zodpovězeny, všechny části lustru byly přehledně a pečlivě zabalené, montáž je jednoduchá. Lustr je nádherný!!!
 • Jarka Netíková, Nový Poddvorov

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, paní Mikulášová, ještě jednou děkuji za perfektní práci, jak z Vaší strany jako kontaktní osoby, tak za odvedenou práci na zboží samotném. Lustr je opravdu nádherný a jeho skládání byl nevšední a vzrušující zážitek. Přeji Vám hodně úspěchů a i nadále hodně spokojených zákazníků.
 • Eva Zdráhalová, Vsetín

  Hodnocení: 5 / 5
  Paní Vávrová, převzala jsem zásilku - a jsem opět velmi spokojená se zbožím, jeho balením i rychlým doručením. Děkuji!

Sledujte nás na sociálních sítích

facebook        instagram       pinterest     youtube

  

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti
Naše webová stránka ukládá data na vašem zařízení (cookies a úložiště prohlížeče), aby bylo možné identifikovat vaši relaci a dosáhnout základní funkčnosti platformy, zážitku z prohlížení a zabezpečení.
Můžeme ukládat data na vašem zařízení (soubory cookie a úložiště prohlížeče), abychom mohli poskytovat doplňkové funkce, které zlepšují váš zážitek z prohlížení, ukládat některé vaše preference bez uživatelského účtu nebo bez přihlášení, používat skripty a/nebo zdroje třetích stran, widgety atd.
Použití analytických nástrojů nám umožňuje lépe porozumět potřebám našich návštěvníků a tomu, jak naši stránku používají. Můžeme použít nástroje první nebo třetí strany ke sledování nebo zaznamenávání vašeho procházení našich webových stránek, k analýze nástrojů nebo komponent, se kterými jste interagovali nebo je používali, k zaznamenávání konverzních událostí a podobně.
Můžeme používat soubory cookie a nástroje třetích stran k vylepšení nabídky produktů a/nebo služeb naší nebo našich partnerů, její relevance pro vás na základě produktů nebo stránek, které jste navštívili na tomto webu nebo na jiných webových stránkách.
Tento web je chráněn reCAPTCHA a Google. Platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky.

Přihlášení