Čím se liší barvy světla?

Přidáno: 16. 11. 2021 13:53:03

16 Listopad 2021

Barva světla hraje velkou roli. Mnohem větší než pouze designovou. Jednotlivé škály spektra se neliší jen odstínem, ale i psychologickými účinky na člověka. Jaké jsou rozdíly v barvách světla?

Čím se liší barvy světla?


Barevné spektrum světla

Typy světla, včetně toho lidským okem viditelného, o kterém je tento text, jsme si představili už v minulém článku. Jeho barevné spektrum čítá 7 hlavních barev – červenou, oranžovou, žlutou, zelenou, azurovou, modrou, fialovou. Proto je označujeme jako spektrální. Existují ale i barvy nespektrální (bílá, šedá, černá, růžová, tyrkysová), které vznikají smíšením těch spektrálních.

 barevne spektrum

 


Psychologické účinky barev světla

Už staletí víme, že barvy mají velký dopad na lidskou psychiku. Ostatně slavný německý dramatik Johann Wolfgang von Goethe jejich účinky zkoumal již ve studii, která vyšla v roce 1810. A u barev a teploty světla tomu není jinak. Světlo ovlivňuje naše fyzické zdraví víc, než si myslíme – a stejné je to i toho psychického.


I. Účinky bílého světla

Název „bílé světlo" je možná trošku zavádějící, protože označuje sluneční svit (a jeho umělé ekvivalenty) od teplé bílé po studenou bílou, což představuje kombinaci vlnových délek červeného, modrého a zeleného světla v různých vzájemných proporcích. A ty se během dne průběžně mění. Ráno a večer převládá teplejší červený odstín (cca 3000 K), zatímco kolem poledne studený modrý (až 7000 K). A v mezičase dochází k prolínání, kdy můžeme vidět zelenou.


barva svetla

Barvy světla

 • Teplé bílé světlo (2700 - 3500K) - Odstín tohoto světla je do žluta. Navozuje pohodu, a to až takovou, že po určité době může přejít v ospalost. Zvyšuje totiž hladinu spánkového hormonu melatoninu.
 • Studené bílé světlo (6000 - 7000K) - Odstín studeného světla je do modra. Hladinu melatoninu naopak snižuje, a proto pomáhá udržet koncentraci a zlepšuje studijní či pracovní výkony. Z toho důvodu se ve školách nebo v továrnách prakticky nepoužívají teplé odstíny světla. A mnoho výroben dokonce při nočních směnách přechází na co nejchladnější, aby zvýšily zaměstnancům koncentraci.

 

II. Účinky barevného světla

Červené světlo

Červené světlo je teplé, podporuje tělesné funkce a pomáhá stimulovat výkon. Jeho vlivem dochází ke zrychlení srdečního tepu a zvýšení adrenalinu, což ale může vést i k nervozitě.


Oranžové světlo

Oranžové světlo je teplé, navozuje pohodu, působí optimisticky a povzbuzuje chuť a komunikaci. Proto se s ním často setkáte v barech a restauracích. Ale samozřejmě všeho s mírou. I nadbytek oranžového světla může způsobovat neklid.


Žluté světlo

Žluté světlo je také teplé, protože evokuje sluneční záření. A působí stejně – optimisticky. Zvyšuje také kreativitu, díky čemuž je populární u umělců.


Zelené světlo

Zelené světlo působí na náš mozek podobně jako příroda, tedy uklidňujícím, relaxačním a skoro až meditačním dojmem. Z toho důvodu se hojně používá například v odpočinkových místnostech, kam si jdete lehnout po kolečku v sauně.


Modré světlo

Modré světlo vyvolává podobný pocit, jako když sledujete oblohu nebo hladinu moře či oceánu. Během chvilky jste klidnější a uvolněnější, ale pozor! Místnosti s modrým osvětlením vám mohou připadat chladnější, než doopravdy jsou, což někdy může vést k vyšší spotřebě energie.


Fialové světlo

Fialové světlo je poměrně kontroverzní, protože jeho účinky jsou velmi rozdílné. Na někoho působí pozitivně a podporuje představivost či fantazii, zatímco na jiného působí nepříjemně a časem ho dokonce může donutit k opuštění takto osvětleného prostoru.


Volba je čistě na vás. Ale rádi vám s ní pomůžeme

Nyní už víte, že není světlo jako světlo a kromě intenzity je třeba při výběru osvětlení myslet i na jeho barvu. Křišťálové lustry ArtCrystal Tomeš dodáváme bez žárovek – je tedy na vás a vašem uvážení, jestli do něj zvolíte klasickou žárovku nebo LEDku, která může svítit barevně. Ale rádi vám s tím pomůžeme. A to jak s volbou vhodné barvy světla, tak i samotného osvětlení. Kontaktujte nás.

 

 

 

Potřebujete poradit?

S OBJEDNÁVKOU VÁM RÁDI PORADÍME    Po - Pá 8 - 16h

Hana Vavrova  Hana Vávrová
  T: +420 725 087 878
  M:vavrova@artcrystal.cz 

whatsapp 

Reference našich zákazníků

 • Anna Lattischová, Kynšperk

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, před chvílí dorazila lampa, je v pořádku a je nádherná. Moc děkuju za vaši práci, splnila jsem si sen a teď budu šetřit na lampičky do ložnice:-). Mám už od Vás lustr a max. spokojenost. Pozdravuji všechny co vytváří tuhle krásu a za Váš servis děkuji. Krásný den Vám všem. S úctou Lattischová Anna ;-)
 • Lucie Kozelková, Tábor

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den paní Vávrová, jsem absolutně nadšená a tolik spokojená s dodaným lustrem. Je to šperk mého salonu, všem zákaznicím se moc libí. Je opravdu kouzelný. A když na nej zasvítí paprsek slunce z venku, lustr neskutečně kouzlí a po zdech je spousty drahokamů :-)). S pozdravem a velkým díky.
 • Eva Chovancová, Opava

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, pane Tomeši, vaše lustry jsou kouzelné, přenádherné a mají duši. Máme ho v pokoji a každý kdo k nám přijde ho nepřejde bez povšimnutí. Všem se líbí, nešetří chválou! Vydrželi bychom se na něj dívat hodiny. Přeji Vám mnoho úspěchů a stejně nadšených zákazníků.
 • Jana Vojáčková, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, děkujeme Vám za vyčerpávajicí snahu. Jak lustr tak nástěnná osvětlení plus ověsy předčilo naše očekávání. Jsme nadmíru spokojeni. A těšíme se do budoucna na další spolupráci. Přejeme Vám další spokojené zákazníky jako jsme my.
 • Miroslav Flax, Plzeň

  Hodnocení: 5 / 5
  Krásný dobrý den pane Tomeši, objednali jsme u Vás čtyři nádherná světla. Mnohokráte Vám děkujeme za tyto šperky, jenž jste stvořili pro náš domov. Za celou rodinu děkuji Vám i všem pracovníkům se "zlatými ručičkami" a držím palce, at' se tomuto řemeslu stále daří.
 • Jana Černá, Velký Újezd

  Hodnocení: 5 / 5
  Přeji pěkný den pane Tomeši, chtěla jsem Vám poděkovat za zaslání našemu lustru, zásilka přišla v pořádku a manžel včera lustr namontoval. Dnes jsem se v přiložených rukavičkách pustila do zavěšování štrasových ověsů, lustr vypadá naprosto úchvatně!
 • Jan Hrubeš, Most

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, dodané lustry jsou krásné, v mém domě jen září. Děkuji za individuální přístup kdy jste mi podle fota ověsu z lustru, který jsem měl už doma dobře poradil a vybral nástěnné svítidla, které jsou shodné ke stávajícímu. Děkuji za osobní přistup a "doladění" mé zakázky. Vše k mé naprosté spokojenosti. Díky.
 • Eva Beránková, Kraslice

  Hodnocení: 5 / 5
  Děkuji moc za lustry. Již je mám nainstalované. Jsou moc pěkné a krásně svítí. Přeji moc spokojených zákazníků jako jsem já.
 • Jaroslav Slavík, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, s nákupem lustru od firmy Artcrystal jsem byl naprosto spokojený. Na zakázku nám bez problému prodloužili tyč lustru a elektroinstalaci a to v běžném dodacím termínu. Ochota a profesionalita pracovníků firmy byla na úrovni. Lustr v kvalitě, kterou jsem požadoval zvýšil prestiž naší kanceláře.
 • Marie Dvořáková, Chlumčany

  Hodnocení: 5 / 5
  V prosinci jsem si zakoupila vaše křišťálové lustry. Od té chvíle se s nimi denně těším a obdivuji práci lidských rukou. Lituji jen toho, že jsem si vaše výrobky nekoupila již dříve. Zdravím vás a s přeji mnoho spokojených zákazníků.
 • Dana Geržová, Šternberk

  Hodnocení: 5 / 5
  Vaši firmu mohu jenom doporučit. Vynikající komunikace, krásný lustr a ještě jste zavolali jestli je vše v pořádku. Dávám 5 hvězdiček.
 • Hana Žítková, Předměřice

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý večer, pane Tomeši. Ráda bych Vám poděkovala za urgentní vyřízení mé objednávky. Zboží došlo v pořádku, lustry již visí a jsou krásné. Srdečně Vás zdravím a přeji mnoho spokojených zákazníků.
 • Kateřina Kyselová, Frýdek-Místek

  Hodnocení: 5 / 5
  Vážený pane Tomeši, mnohokrát děkuji za vaše lustry. Oba dorazily v pořádku, nic nechybí, nic se nerozbilo. Jsou nádherné a jen čekám, kdy konečně manžel přijede ze služební cesty, aby mi je pověsil. Přeji hezký den a mnoho spojených zákazníků.
 • Zdena Soukupová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, děkuji za dodávku krásného lustru. Jsem ráda, že ještě existují české firmy, které prodávají kvalitní české zboží. Přeji mnoho zdaru a mnoho spokojených zákazníků jako jsem já.
 • Eva Vášová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Vážený pane Tomeši, vyřizuji poděkování od celé rodiny Ferrando Camoletto Vám i celému týmu za odvedení skvělé práce při vybavení jejich vily v Turíně křišťálovými lustry. Jsou velmi spokojení a lustry se jim moc líbí. Budeme s Vámi počítat po dokončení rekonstrukce jejich domu v Praze v příštím roce.
 • Vladimír Vjačka, Frýdek-Místek

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den pane Tomeši, krásné a kvalitní zboží. Hlavně opravdu dobře zabalené. Pozitivní zkušenosti. Doufám, že obchod nezrušíte a nenahradí ho levné šmejdy. Obchod doporučuji.
 • Klára Steinerová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, nákup byl velmi jednoduchý, telefonické dotazy byly srozumitelně zodpovězeny, všechny části lustru byly přehledně a pečlivě zabalené, montáž je jednoduchá. Lustr je nádherný!!!
 • Jarka Netíková, Nový Poddvorov

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, paní Mikulášová, ještě jednou děkuji za perfektní práci, jak z Vaší strany jako kontaktní osoby, tak za odvedenou práci na zboží samotném. Lustr je opravdu nádherný a jeho skládání byl nevšední a vzrušující zážitek. Přeji Vám hodně úspěchů a i nadále hodně spokojených zákazníků.
 • Eva Zdráhalová, Vsetín

  Hodnocení: 5 / 5
  Paní Vávrová, převzala jsem zásilku - a jsem opět velmi spokojená se zbožím, jeho balením i rychlým doručením. Děkuji!

Sledujte nás na sociálních sítích

facebook      instagram       pinterest     youtube

  

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti
Tento web je chráněn reCAPTCHA a Google. Platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky.

Přihlášení