Krása a dokonalý třpyt českých křišťálových lustrů na vlastní oči - sobota 4. 12. 2021. Více informací ZDE >>

Jak poznat rozdíl mezi českým křišťálem a jeho imitacemi

Přidáno: 22. 4. 2021 14:11:05

22 Duben 2021

Český křišťál má ve světě velmi dobré jméno. Daní za tento úspěch a popularitu je vznik napodobenin, které se za křišťál vydávají. Imitace se svými vlastnostmi zdaleka nepřibližují originálnímu křišťálu a jejich uživatelé zůstávají často zklamáni. Pojďme se podívat, jakým způsobem lze jednoduše identifikovat rozdíl mezi originálním českým křišťálem a jeho imitacemi.

Jak poznat rozdíl mezi českým křišťálem a jeho imitacemi

Kvalita má svoji hodnotu

Prodejce vás nalákal na podezřele nízkou cenou křišťálového výrobku? V takové chvíli je potřeba zbystřit. Může se jednat o napodobeninu. Pro český křišťál je typická vysoká kvalita materiálu a preciznost jeho zpracování. Při výrobě jsou využívány složité postupy a nejmodernější technologie. Například při broušení. Zmíněné aspekty se logicky odráží i v ceně křišťálových výrobků.

Podezřele nízká cena může být jedním z varovných signálů upozorňujících na imitaci. Pokud jste našli prodejce, jehož ceny jsou u obdobných produktů o třetinu či dokonce polovinu levnější než u konkurence, tak zde s velkou pravděpodobností není něco v pořádku.


Crystal chandelier


Napoví vám typický lesk nebo hmotnost

Pro rozpoznávání českého křišťálu od jeho imitací existují základní vodítka. Pro křišťál je typický vysoký lesk a třpyt. Unikátní lom světla který u lustrů násobí sílu světla z žárovek. Běžné sklo nebo akrylátové plasty – tedy materiály nejčastěji používané při imitacích – tyto vlastnosti a charakteristický lom světla nemají.

Za zvýšeným leskem a lomem světla stojí přítomnost oxidu olovnatého. Právě díky němu křišťálové sklo láme světlo tak, že v něm vidíte duhové barvy, a odráží celé světelné spektrum. Oxid olova přidává sklu na hmotnosti – napodobeniny křišťálu mohou být až o polovinu lehčí než originál.

Napodobenina bude mít nižší životnost. Rychle degradují zejména imitace využívající plasty které šednou. Své o tom už jistě ví majitelé lustrů z akrylátových plastů. Napodobeniny křišťálu často vznikají v Číně, případně v dalších zemích s ještě nižšími výrobními náklady.


hotel interior


Právní předpisy zohledňují podíl oxidu olovnatého

Rozdílů mezi křišťálem a napodobeninami se dotýkají také právní předpisy. Ty se v rámci jednotlivých zemí liší. Pravidla Evropské unie hovoří o tom, že skleněný výrobek musí mít obsah oxidu olovnatého větší než 10 %, aby toto zboží mohlo být označeno jako „křišťál". Je-li tento podíl vyšší než 30 %, jedná se o „vysoce olovnatý křišťál". Ve Spojených státech amerických však stačí pouze 1 % oxidu olovnatého, aby mohlo být sklo kvalifikováno jako křišťál. Obecně se používá termín „olovnatý křišťál" u skleněných výrobků s více než 24 %

 

Potřebujete poradit?

S OBJEDNÁVKOU VÁM RÁDI PORADÍME    Po - Pá 8 - 16h

Hana Vavrova  Hana Vávrová
  T: +420 725 087 878
  M: vavrova@artcrystal.cz 

whatsapp 

Reference našich zákazníků

 • Eva Chovancová, Opava

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, pane Tomeši, vaše lustry jsou kouzelné, přenádherné a mají duši. Máme ho v pokoji a každý kdo k nám přijde ho nepřejde bez povšimnutí. Všem se líbí, nešetří chválou! Vydrželi bychom se na něj dívat hodiny. Přeji Vám mnoho úspěchů a stejně nadšených zákazníků.
 • Jana Vojáčková, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, děkujeme Vám za vyčerpávajicí snahu. Jak lustr tak nástěnná osvětlení plus ověsy předčilo naše očekávání. Jsme nadmíru spokojeni. A těšíme se do budoucna na další spolupráci. Přejeme Vám další spokojené zákazníky jako jsme my.
 • Miroslav Flax, Plzeň

  Hodnocení: 5 / 5
  Krásný dobrý den pane Tomeši, objednali jsme u Vás čtyři nádherná světla. Mnohokráte Vám děkujeme za tyto šperky, jenž jste stvořili pro náš domov. Za celou rodinu děkuji Vám i všem pracovníkům se "zlatými ručičkami" a držím palce, at' se tomuto řemeslu stále daří.
 • Jana Černá, Velký Újezd

  Hodnocení: 5 / 5
  Přeji pěkný den pane Tomeši, chtěla jsem Vám poděkovat za zaslání našemu lustru, zásilka přišla v pořádku a manžel včera lustr namontoval. Dnes jsem se v přiložených rukavičkách pustila do zavěšování štrasových ověsů, lustr vypadá naprosto úchvatně!
 • Jan Hrubeš, Most

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, dodané lustry jsou krásné, v mém domě jen září. Děkuji za individuální přístup kdy jste mi podle fota ověsu z lustru, který jsem měl už doma dobře poradil a vybral nástěnné svítidla, které jsou shodné ke stávajícímu. Děkuji za osobní přistup a "doladění" mé zakázky. Vše k mé naprosté spokojenosti. Díky.
 • Eva Beránková, Kraslice

  Hodnocení: 5 / 5
  Děkuji moc za lustry. Již je mám nainstalované. Jsou moc pěkné a krásně svítí. Přeji moc spokojených zákazníků jako jsem já.
 • Jaroslav Slavík, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, s nákupem lustru od firmy Artcrystal jsem byl naprosto spokojený. Na zakázku nám bez problému prodloužili tyč lustru a elektroinstalaci a to v běžném dodacím termínu. Ochota a profesionalita pracovníků firmy byla na úrovni. Lustr v kvalitě, kterou jsem požadoval zvýšil prestiž naší kanceláře.
 • Marie Dvořáková, Chlumčany

  Hodnocení: 5 / 5
  V prosinci jsem si zakoupila vaše křišťálové lustry. Od té chvíle se s nimi denně těším a obdivuji práci lidských rukou. Lituji jen toho, že jsem si vaše výrobky nekoupila již dříve. Zdravím vás a s přeji mnoho spokojených zákazníků.
 • Dana Geržová, Šternberk

  Hodnocení: 5 / 5
  Vaši firmu mohu jenom doporučit. Vynikající komunikace, krásný lustr a ještě jste zavolali jestli je vše v pořádku. Dávám 5 hvězdiček.
 • Hana Žítková, Předměřice

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý večer, pane Tomeši. Ráda bych Vám poděkovala za urgentní vyřízení mé objednávky. Zboží došlo v pořádku, lustry již visí a jsou krásné. Srdečně Vás zdravím a přeji mnoho spokojených zákazníků.
 • Kateřina Kyselová, Frýdek-Místek

  Hodnocení: 5 / 5
  Vážený pane Tomeši, mnohokrát děkuji za vaše lustry. Oba dorazily v pořádku, nic nechybí, nic se nerozbilo. Jsou nádherné a jen čekám, kdy konečně manžel přijede ze služební cesty, aby mi je pověsil. Přeji hezký den a mnoho spojených zákazníků.
 • Zdena Soukupová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, děkuji za dodávku krásného lustru. Jsem ráda, že ještě existují české firmy, které prodávají kvalitní české zboží. Přeji mnoho zdaru a mnoho spokojených zákazníků jako jsem já.
 • Eva Vášová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Vážený pane Tomeši, vyřizuji poděkování od celé rodiny Ferrando Camoletto Vám i celému týmu za odvedení skvělé práce při vybavení jejich vily v Turíně křišťálovými lustry. Jsou velmi spokojení a lustry se jim moc líbí. Budeme s Vámi počítat po dokončení rekonstrukce jejich domu v Praze v příštím roce.
 • Vladimír Vjačka, Frýdek-Místek

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den pane Tomeši, krásné a kvalitní zboží. Hlavně opravdu dobře zabalené. Pozitivní zkušenosti. Doufám, že obchod nezrušíte a nenahradí ho levné šmejdy. Obchod doporučuji.
 • Klára Steinerová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, nákup byl velmi jednoduchý, telefonické dotazy byly srozumitelně zodpovězeny, všechny části lustru byly přehledně a pečlivě zabalené, montáž je jednoduchá. Lustr je nádherný!!!
 • Jarka Netíková, Nový Poddvorov

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, paní Mikulášová, ještě jednou děkuji za perfektní práci, jak z Vaší strany jako kontaktní osoby, tak za odvedenou práci na zboží samotném. Lustr je opravdu nádherný a jeho skládání byl nevšední a vzrušující zážitek. Přeji Vám hodně úspěchů a i nadále hodně spokojených zákazníků.

Sledujte nás na sociálních sítích

facebook        instagram       pinterest     youtube

Tento web je chráněn reCAPTCHA a Google. Platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky.

Přihlášení