Navštivte náš showroom a získejte slevu 10% - od PO 27. 05. 2024. Více informací ZDE >>

Jak se vyrábí křišťál

Přidáno: 21. 12. 2021 08:11:45

21 Prosinec 2021

Každý křišťálový výrobek urazí dlouhou cestu ještě předtím, než se vydá na tu za novým majitelem. Dnes vám ji ukážeme. Jak se vyrábí křišťál?

Jak se vyrábí křišťál

Každý křišťálový lustr dává na odiv krásu, styl a nadčasovou eleganci, ale zároveň skrývá mnoho unikátních procesů, které k němu vedly. A ačkoliv výsledek je opravdový klenot, i jednotlivé kroky lze považovat za umělecké dílo. Vyžadují totiž precizní ruční práci a sklářské mistrovství. Rádi vás o tom přesvědčíme.


České sklářství je už stovky let pojem známý po celém světě a jeden z hlavních vývozních artiklů, na který můžeme být právem hrdí. Ostatně také naše křišťálová stropní svítidlatradičnímoderní kříšťálové lustrykřišťálové lampy slouží jako dekorace i spolehlivé osvětlení zákazníkům na všech obydlených kontinentech. Každý křišťálový výrobek urazí dlouhou cestu ještě předtím, než se vydá na tu za novým majitelem. Jaká je?


vyroba lustru vykres

 

Výroba křišťálu krok za krokem

1. Technický výkres

Nejprve je třeba připravit technický výkres, který přesně znázorní, jak budou vytvořené prvky vypadat.


2. Výroba formy

Poté se na jeho základě zpracuje forma pro skleněné odlitky. Většinou se vyrábí z bukového dřeva, namořeného vodou. To se pak vysoustruží a následně i dlátem dotvaruje do požadované podoby. Pak se forma rozpůlí, detailně prozkoumá, zdali opravdu stoprocentně odpovídá technickému výkresu, a začne se používat.


3. Příprava sklářské směsi

Základní sklářská surovina se skládá z kombinace sklářských písků, potaše, sody, vápence a dalších přísad. My používáme speciální složení skloviny, ze kterého v hutích vzniká naše jedinečné křišťálové sklo.


4. Práce v huti

Připravená směs se taví v pecích při teplotě mezi 1250–1400 stupni Celsia. Po jejím úplném roztavení přichází na řadu tzv. nýtování, které z ní odstraní všechny bubliny a nečistoty. Poté už skláři naberou kousky čiré roztavené skloviny na sklářskou píšťalu – duté kovové tyče s dřevěným držákem a náustkem – a vyfoukají ji do připravené dřevěné formy.
V ní pak píšťalou otáčí, čímž výrobek dostane požadovaný tvar. Je-li opravdu složitý, dotváří se jeho finální podoba pomocí kleští nebo jiných nástrojů.


vyroba křištálu

 

5. Odstranění přebytečných částí

Vyrobené odlitky se nechají ochladit a poté se z nich odstraní nejrůznější výstupky, překrývající formu. Od všech nedokonalostí očištěný polotovar pak putuje pod brusný kotouč.


6. Broušení polotovaru

Brusný kotouč jemně obrousí všechny hrany, odstraní veškeré nedokonalosti na povrchu a křišťálový polotovar tak získá dokonalé linie.


7. Předkreslení dekoru

Některé křišťálové sklo se vyrábí s dekorativními motivy. V takovém případě na něj brusič předkreslí vodící linky, které následně v brusírně vybrousí.


8. Finální broušení, leštění a další úpravy

Křišťál se pomocí diamantových kotoučů vybrousí a následně mechanicky nebo chemicky vyleští, aby byl dokonale čistý a co nejzářivější. Poté se dle potřeby provádí další úpravy, jako je zlacení či gravírování.


brouseni skla

 

A co dál?

Tímto postupem naši skláři vyrobí špičkové křišťálové díly a předávají pomyslnou štafetu dalším odborníkům. Montérům. Ti z jednotlivých komponentů, opět ručně, sestaví nádherné křišťálové lustry, které si můžete pověsit do haly, obývacího pokojeložnice či kuchyně. Bez ohledu na to, v jakém stylu máte zařízený interiér.

Opravdu. Mezi nejčastější mýty o křišťálových lustrech totiž patří mylný předpoklad, že křišťálová svítidla se hodí pouze do tradičního interiéru. To už dávno neplatí. Mnoho křišťálových lustrů perfektně zapadne do moderního bydlení – a některé jsou dokonce jako stvořené pro skandinávský styl.

Někdo má ale natolik osobitý interiér i vkus, že si ze standardní nabídky křišťálových lustrů nevybere. U nás ale nikdo nemusí slevovat ze svých nároků. Nabízíme proto možnost navrhnout si vlastní lustr přesně podle vašich představ.

A nebojte se, budete mít sice lustr jako nikdo jiný, ale jeho vlastnosti budou stejné jako u ostatních křišťálových lustrů. Snadno je vyčistíte a jistě půjde i o skvělou investici.

 


Jsme tu pro vás

Potřebujete poradit? Kontaktujte nás. Rádi vám pomůžeme. A společně naladíme vaši domácnost do křišťálového lesku, který vám bude maximálně vyhovovat.

 

 

 

Potřebujete poradit?

S OBJEDNÁVKOU VÁM RÁDI PORADÍME    Po - Pá 8 - 16h

Hana Vavrova  Hana Vávrová
  T: +420 725 087 878
  M:vavrova@artcrystal.cz 

whatsapp 

Reference našich zákazníků

 • Anna Lattischová, Kynšperk

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, před chvílí dorazila lampa, je v pořádku a je nádherná. Moc děkuju za vaši práci, splnila jsem si sen a teď budu šetřit na lampičky do ložnice:-). Mám už od Vás lustr a max. spokojenost. Pozdravuji všechny co vytváří tuhle krásu a za Váš servis děkuji. Krásný den Vám všem. S úctou Lattischová Anna ;-)
 • Lucie Kozelková, Tábor

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den paní Vávrová, jsem absolutně nadšená a tolik spokojená s dodaným lustrem. Je to šperk mého salonu, všem zákaznicím se moc libí. Je opravdu kouzelný. A když na nej zasvítí paprsek slunce z venku, lustr neskutečně kouzlí a po zdech je spousty drahokamů :-)). S pozdravem a velkým díky.
 • Eva Chovancová, Opava

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, pane Tomeši, vaše lustry jsou kouzelné, přenádherné a mají duši. Máme ho v pokoji a každý kdo k nám přijde ho nepřejde bez povšimnutí. Všem se líbí, nešetří chválou! Vydrželi bychom se na něj dívat hodiny. Přeji Vám mnoho úspěchů a stejně nadšených zákazníků.
 • Jana Vojáčková, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, děkujeme Vám za vyčerpávajicí snahu. Jak lustr tak nástěnná osvětlení plus ověsy předčilo naše očekávání. Jsme nadmíru spokojeni. A těšíme se do budoucna na další spolupráci. Přejeme Vám další spokojené zákazníky jako jsme my.
 • Miroslav Flax, Plzeň

  Hodnocení: 5 / 5
  Krásný dobrý den pane Tomeši, objednali jsme u Vás čtyři nádherná světla. Mnohokráte Vám děkujeme za tyto šperky, jenž jste stvořili pro náš domov. Za celou rodinu děkuji Vám i všem pracovníkům se "zlatými ručičkami" a držím palce, at' se tomuto řemeslu stále daří.
 • Jana Černá, Velký Újezd

  Hodnocení: 5 / 5
  Přeji pěkný den pane Tomeši, chtěla jsem Vám poděkovat za zaslání našemu lustru, zásilka přišla v pořádku a manžel včera lustr namontoval. Dnes jsem se v přiložených rukavičkách pustila do zavěšování štrasových ověsů, lustr vypadá naprosto úchvatně!
 • Jan Hrubeš, Most

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, dodané lustry jsou krásné, v mém domě jen září. Děkuji za individuální přístup kdy jste mi podle fota ověsu z lustru, který jsem měl už doma dobře poradil a vybral nástěnné svítidla, které jsou shodné ke stávajícímu. Děkuji za osobní přistup a "doladění" mé zakázky. Vše k mé naprosté spokojenosti. Díky.
 • Eva Beránková, Kraslice

  Hodnocení: 5 / 5
  Děkuji moc za lustry. Již je mám nainstalované. Jsou moc pěkné a krásně svítí. Přeji moc spokojených zákazníků jako jsem já.
 • Jaroslav Slavík, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, s nákupem lustru od firmy Artcrystal jsem byl naprosto spokojený. Na zakázku nám bez problému prodloužili tyč lustru a elektroinstalaci a to v běžném dodacím termínu. Ochota a profesionalita pracovníků firmy byla na úrovni. Lustr v kvalitě, kterou jsem požadoval zvýšil prestiž naší kanceláře.
 • Marie Dvořáková, Chlumčany

  Hodnocení: 5 / 5
  V prosinci jsem si zakoupila vaše křišťálové lustry. Od té chvíle se s nimi denně těším a obdivuji práci lidských rukou. Lituji jen toho, že jsem si vaše výrobky nekoupila již dříve. Zdravím vás a s přeji mnoho spokojených zákazníků.
 • Dana Geržová, Šternberk

  Hodnocení: 5 / 5
  Vaši firmu mohu jenom doporučit. Vynikající komunikace, krásný lustr a ještě jste zavolali jestli je vše v pořádku. Dávám 5 hvězdiček.
 • Hana Žítková, Předměřice

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý večer, pane Tomeši. Ráda bych Vám poděkovala za urgentní vyřízení mé objednávky. Zboží došlo v pořádku, lustry již visí a jsou krásné. Srdečně Vás zdravím a přeji mnoho spokojených zákazníků.
 • Kateřina Kyselová, Frýdek-Místek

  Hodnocení: 5 / 5
  Vážený pane Tomeši, mnohokrát děkuji za vaše lustry. Oba dorazily v pořádku, nic nechybí, nic se nerozbilo. Jsou nádherné a jen čekám, kdy konečně manžel přijede ze služební cesty, aby mi je pověsil. Přeji hezký den a mnoho spojených zákazníků.
 • Zdena Soukupová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, děkuji za dodávku krásného lustru. Jsem ráda, že ještě existují české firmy, které prodávají kvalitní české zboží. Přeji mnoho zdaru a mnoho spokojených zákazníků jako jsem já.
 • Eva Vášová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Vážený pane Tomeši, vyřizuji poděkování od celé rodiny Ferrando Camoletto Vám i celému týmu za odvedení skvělé práce při vybavení jejich vily v Turíně křišťálovými lustry. Jsou velmi spokojení a lustry se jim moc líbí. Budeme s Vámi počítat po dokončení rekonstrukce jejich domu v Praze v příštím roce.
 • Vladimír Vjačka, Frýdek-Místek

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den pane Tomeši, krásné a kvalitní zboží. Hlavně opravdu dobře zabalené. Pozitivní zkušenosti. Doufám, že obchod nezrušíte a nenahradí ho levné šmejdy. Obchod doporučuji.
 • Klára Steinerová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, nákup byl velmi jednoduchý, telefonické dotazy byly srozumitelně zodpovězeny, všechny části lustru byly přehledně a pečlivě zabalené, montáž je jednoduchá. Lustr je nádherný!!!
 • Jarka Netíková, Nový Poddvorov

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, paní Mikulášová, ještě jednou děkuji za perfektní práci, jak z Vaší strany jako kontaktní osoby, tak za odvedenou práci na zboží samotném. Lustr je opravdu nádherný a jeho skládání byl nevšední a vzrušující zážitek. Přeji Vám hodně úspěchů a i nadále hodně spokojených zákazníků.
 • Eva Zdráhalová, Vsetín

  Hodnocení: 5 / 5
  Paní Vávrová, převzala jsem zásilku - a jsem opět velmi spokojená se zbožím, jeho balením i rychlým doručením. Děkuji!

Sledujte nás na sociálních sítích

facebook        instagram       pinterest     youtube

  

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti
Tento web je chráněn reCAPTCHA a Google. Platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky.

Přihlášení