Styly interiérového designu. Který je vám nejbližší?
Přidáno: 22. 6. 2020 15:43:45
22 Červen 2020
Každý styl interiéru by měl odpovídat především životnímu stylu jeho uživatele. Řeší tedy především vnitřní uspořádání bytu nebo domu z hlediska jeho praktičnosti a celkového estetického vyznění. Interiérový design si klade za cíl sladění jednotlivých prvků interiéru – nábytku, osvětlení, podlah, barev a dalších částí interiéru.
Městská klasika
Tento styl nejčastěji používá nejmodernější materiály, ale se stylem a formou prvorepublikových městských bytů a vil. Materiály mohou být i velmi ušlechtilé a drahé jako je například mramor, klasické parkety z exotických dřev nebo hedvábí použité na závěsy, křištálové lustry a kůže.
Městská a příměstská moderna
Představuje typické zařízení novostavby městského bytu nebo domku příměstského satelitu. Dřívější obyvatelé městských bytů si přinášejí na „venkov" nejen zvyky a způsoby, ale i pocit městského luxusu ve formě moderního zařízení a nábytku. Používají se nejposlednější trendy, chlupaté koberce, vysoké lesky, dlaždice, dřevo. I barevnost a hravost doplňků.
Rustikální styl (venkovský, selský)
Styl, který respektuje české tradice a mentalitu. Inspirace vychází z vesnických statků a domků většinou z doby před první republikou. Vybavení však už může přejímat modernější prvky současného života. Používají se přírodní materiály jako je cihla, dřevo (masiv), len, bavlna. Často používané jsou truhly, zdobný a vyřezávaný nábytek, zelená barva, proužky, kostky. Styl, který je spojen s přírodou.
Historizující styl
V tomto stylu se mohou kombinovat jak moderní kusy, tak repliky nebo historické kusy nábytku v kombinaci s jednoduchým designem, různé barevné kombinace, textilní dekorace a doplňky kopírují historii.
Minimalistický styl
Někdy také puristický, od první poloviny 20. století, používá střízlivé formy a rovné linie, které se v interiéru navzájem doplňují a dodávají mu eleganci a harmonii. Kořeny tohoto stylu sahají k Bauhausu (německá škola designu), který vycházel z funkčnosti a otevřeného prostoru. Maximálně oprostit stavbu od dekoru a upřednostnit strukturu a konstrukci. Výsledek dosáhnout co nejmenšími prostředky.
Provence styl
Velké prosvětlené interiéry s otevřeným francouzským oknem do zahrady. Bělené dřevo nebo jemný kovaný nábytek. Mnoho textilních a drobných dekoračních předmětů s květinovými vzory. Pastelové odstíny především bílé, modré a fialové. Levandule je typická pro Francii. Jako dekoraci používáme starozlato, porcelán, čalouněné židle, záclony, závěsy, písmo ve výšivkách.
Hygge styl
Hygge je dánský koncept, který klade důraz na pohodlí, útulnost a teplo domova. Vyznačuje se jednoduchostí a minimalismem, kde dominují přírodní materiály jako dřevo, vlna a len. Barvy jsou jemné a neutrální, často v odstínech bílé, šedé a béžové, doplněné teplými světly a svíčkami. Severský hygge styl podporuje klidné a harmonické prostředí, které vybízí k relaxaci. Kromě nábytku a dekorací je důležitý i celkový dojem domova, který by měl vyvolávat pocit bezpečí a komfortu.
Další styly interiérů: koloniální, industriální, americký, arabský, britský, italský, japonský, indický, skandinávský, španělský, gotický, secese, viktoriánský, námořní, vintage, zen, etno, orientální, asijský...