AKCE: čistič na svítidla ZDARMA ke každé objednávce do 31. 12. 2023. Více informací ZDE >>

Teplota a barva světla nejen u křišťálových lustrů

Přidáno: 18. 6. 2021 10:52:00

18 Červen 2021

Denní světlo je ideální, ale bohužel ne vždy se na něj můžeme spolehnout. Proto využíváme světlo umělé. Řešíte při výběru svítidel barvu nebo teplotu světla? Vysvětlíme vám, proč byste tyto faktory rozhodně neměli opomíjet a jak teplotu světla, barvu světla i samotné žárovky zohledňovat při výběru křišťálových lustrů.

Teplota a barva světla nejen u křišťálových lustrů

Proč řešit teplotu a barvu světla

Teplota světla ovlivňuje vaše pocity, tělesné procesy, ale také celkový dojem z místnosti. Studené světlo lidský organismus vybudí – snižuje únavu, pomáhá udržovat pozornost a zvyšuje pracovní výkon. To přijde vhod v kanceláři či ve škole, ale určitě ne v koupelně, kde jste si právě napustili vanu a chcete relaxovat po náročném dni. Tam vám poslouží spíše teplé světlo, které evokuje pocity pohody, klidu a působí útulněji.

Kromě vlivu na váš organismus odstín světla určuje, jakým způsobem celý prostor vnímáte a jak vyniknou použité barvy, materiály a doplňky. Na tuto skutečnost byste neměli zapomínat, když vybíráte osvětlení do jednotlivých místností. Teplé světlo bude mířit do oranžové až červené barvy, studené světlo zase k odstínům modré. Pokud máte interiér ze dřeva a k tomu žárovky v teplých i studených barvách, zkuste si obě kombinace porovnat. Uvidíte, že příště sáhnete jen po teplých odstínech.

color light


Sledujte teplotu chromatičnosti

Barevná teplota se označuje také jako teplota chromatičnosti. Udává se v Kelvinech (K). Čím více Kelvinů, tím studenější světlo. Naopak čím méně Kelvinů, tím bude světlo teplejší a částečně i tmavší. Pro představu – denní světlo v poledne se pohybuje mezi 5.000–7.000 Kelvinů. LED žárovky se nejčastěji vyrábí v rozmezí 2.200–7.000 Kelvinů.

Výrobci žárovek označují barvu a teplotu světla každý trochu jinak. Proto je nejlepší řídit se právě údajem v Kelvinech, který na žárovce musí být uveden. Stanovit přesnou hodnotu je obtížné – většinou se setkáte s rozmezím Kelvinů, ve kterém žárovka svítí. Obecně se žárovky či svítidla dají rozdělit do tří kategorií na teplé bílé, bílé a studené bílé.

monochroma


Teplá bílá (cca 2.200–3.300 K):
Svítidla, která budou zářit ve žlutých a oranžových odstínech. Budou se podobat světlu svíčky či ohně. Barva působí příjemně, útulně a relaxačně. Hodí se do místností, kde chcete navodit uvolněnou atmosféru.

Bílá (cca 4.000–5.000 K): Někdy označována jako neutrální nebo denní bílá. Barva se nejvíce přibližuje dennímu světlu. Barevně minimálně ovlivňuje okolní prostředí a navozuje příjemný, harmonický pocit.

Studená bílá (cca 5.500–8.000 K): Ostře bílé světlo, které s rostoucím číslem stupňů Kelvinovy stupnice chytá modré odstíny. Barva výrazně zesvětluje prostředí, ve kterém je využita. S rostoucí teplotou chromatičnosti již může být pro někoho příliš oslňující.

Krajní meze (600-2.200 K, 8.000-16.000 K): Tyto hodnoty nejsou u umělého světla příliš běžné. Za hranici stupnice se považuje hodnota 600 K, která lze označit jako barva červená. Na druhé straně spektra se u umělých svítidel můžeme setkat např. s hodnotami 9.000 K (některá LED svítidla), 14.000 K (UV trubice využívané v soláriích) či 20.000 K (sterilizační UV-C lampy). V přírodě Vás může překvapit hodnota až 12.000 K, které umí dosáhnout modrá obloha (a je srovnatelná s modrým světlem, které vzniká při sváření).

Jakou teplotu umělého světla zvolit do různých místností?

Svítidla, která září v teplých barvách, se v domácnosti hodí zejména do koupelny, do ložnice a dětských pokojů. Většinou jsou nejlepším řešením i pro obývací pokoje. Ve zmíněných místnostech převážně odpočíváte nebo se věnujete nenáročným aktivitám. V rámci veřejných míst patří teplá světla například do restaurací, hotelů či wellness center.

Neutrální bílé světlo využijete v kuchyni, v jídelně, na chodbách či v pracovně. Použití najde v místech, kde je snaha o imitaci denního světla. Obvykle se jedná o obchodní domy, nákupní centra, veletržní haly nebo průmyslové prostory.

Studená bílá se hodí do kanceláří, velkých open-space prostorů, skladů, garáží nebo dílen. Tento typ světla bude zvyšovat váš pracovní výkon a nabudí váš organismus. Proto byste se mu měli vyhýbat minimálně jednu hodinu před spaním.

living room chandelier


Teplota světla a křišťálové lustry

Jedním z důvodů, proč si lidé pořizují křišťálové lustry, je nezaměnitelný třpyt a světelné odlesky. Jak je to s teplotou a barvou světla u křišťálových lustrů? Křišťál a jeho brus je vyvinutý tak, aby průchod jakéhokoliv světla vedl k maximálnímu odrazu. Jinými slovy – studené světlo bude při svícení na křišťál vytahovat ze skla studené tóny a teplé světlo ty teplejší.

Na úroveň odlesků ale bude mít výrazný vliv, zda je světlo, které křišťál odráží, denní, nebo umělé. Největší škálu barevného spektra křišťál propustí za denního slunečního světla. Díky tomu můžete být svědky krásných duhových prasátek na zdech či stropech. Nicméně LED technologie jdou v tomto ohledu rychle kupředu. Například žárovky s CRI 90 (Index podání barev, z anglického Color Rendering Index) už se v podání barev přibližují vlastnostem denního světla.

A jaké je doporučení společnosti ArtCrystal Tomeš?

Naprostá většina zákazníků si vybere teplejší barvy osvětlení. S tradičními lustry, které před mnoha lety svítily díky světlu hořící svíčky, jsou teplejší barvy neodmyslitelně spjaty. U modernějších lustrů, které jsou osazeny LED žárovkami, už můžete popustit uzdu své fantazii. Křišťálové lustry ArtCrystal Tomeš dodáváme bez žárovek – je tedy na Vás a Vašem uvážení (my jsme vždy připraveni Vám podat pomocnou ruku či odborný názor), jakou teplotu světla pro svůj lustr vyberete. U každého lustru uvádíme, jaké žárovky o jakém výkonu pro daný model doporučuje.

LED bulbs


Doporučuje tradiční čiré skleněné žárovky.
Ty, na rozdíl od plastových či mléčně zabarvených žárovek, nesnižují lesk křišťálu po rozsvícení lustru. Zda bude světelný zdroj uvnitř žárovky na bázi rozžhaveného wolframového vlákna, technologie LED nebo půjde dokonce o tzv. filamentovou žárovku, záleží na Vás. Musíte jen vybrat žárovku s vhodnou paticí – lustry jsou osazeny standardizovanými závity pro žárovky s paticemi E14 či E27.

Přejeme úspěšný výběr, aby i Vaše domácnost byla naladěna do tónů, které Vám vyhovují.

 

Potřebujete poradit?

S OBJEDNÁVKOU VÁM RÁDI PORADÍME    Po - Pá 8 - 16h

Hana Vavrova  Hana Vávrová
  T: +420 725 087 878
  M:vavrova@artcrystal.cz 

whatsapp 

Reference našich zákazníků

 • Anna Lattischová, Kynšperk

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, před chvílí dorazila lampa, je v pořádku a je nádherná. Moc děkuju za vaši práci, splnila jsem si sen a teď budu šetřit na lampičky do ložnice:-). Mám už od Vás lustr a max. spokojenost. Pozdravuji všechny co vytváří tuhle krásu a za Váš servis děkuji. Krásný den Vám všem. S úctou Lattischová Anna ;-)
 • Lucie Kozelková, Tábor

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den paní Vávrová, jsem absolutně nadšená a tolik spokojená s dodaným lustrem. Je to šperk mého salonu, všem zákaznicím se moc libí. Je opravdu kouzelný. A když na nej zasvítí paprsek slunce z venku, lustr neskutečně kouzlí a po zdech je spousty drahokamů :-)). S pozdravem a velkým díky.
 • Eva Chovancová, Opava

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, pane Tomeši, vaše lustry jsou kouzelné, přenádherné a mají duši. Máme ho v pokoji a každý kdo k nám přijde ho nepřejde bez povšimnutí. Všem se líbí, nešetří chválou! Vydrželi bychom se na něj dívat hodiny. Přeji Vám mnoho úspěchů a stejně nadšených zákazníků.
 • Jana Vojáčková, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, děkujeme Vám za vyčerpávajicí snahu. Jak lustr tak nástěnná osvětlení plus ověsy předčilo naše očekávání. Jsme nadmíru spokojeni. A těšíme se do budoucna na další spolupráci. Přejeme Vám další spokojené zákazníky jako jsme my.
 • Miroslav Flax, Plzeň

  Hodnocení: 5 / 5
  Krásný dobrý den pane Tomeši, objednali jsme u Vás čtyři nádherná světla. Mnohokráte Vám děkujeme za tyto šperky, jenž jste stvořili pro náš domov. Za celou rodinu děkuji Vám i všem pracovníkům se "zlatými ručičkami" a držím palce, at' se tomuto řemeslu stále daří.
 • Jana Černá, Velký Újezd

  Hodnocení: 5 / 5
  Přeji pěkný den pane Tomeši, chtěla jsem Vám poděkovat za zaslání našemu lustru, zásilka přišla v pořádku a manžel včera lustr namontoval. Dnes jsem se v přiložených rukavičkách pustila do zavěšování štrasových ověsů, lustr vypadá naprosto úchvatně!
 • Jan Hrubeš, Most

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, dodané lustry jsou krásné, v mém domě jen září. Děkuji za individuální přístup kdy jste mi podle fota ověsu z lustru, který jsem měl už doma dobře poradil a vybral nástěnné svítidla, které jsou shodné ke stávajícímu. Děkuji za osobní přistup a "doladění" mé zakázky. Vše k mé naprosté spokojenosti. Díky.
 • Eva Beránková, Kraslice

  Hodnocení: 5 / 5
  Děkuji moc za lustry. Již je mám nainstalované. Jsou moc pěkné a krásně svítí. Přeji moc spokojených zákazníků jako jsem já.
 • Jaroslav Slavík, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, s nákupem lustru od firmy Artcrystal jsem byl naprosto spokojený. Na zakázku nám bez problému prodloužili tyč lustru a elektroinstalaci a to v běžném dodacím termínu. Ochota a profesionalita pracovníků firmy byla na úrovni. Lustr v kvalitě, kterou jsem požadoval zvýšil prestiž naší kanceláře.
 • Marie Dvořáková, Chlumčany

  Hodnocení: 5 / 5
  V prosinci jsem si zakoupila vaše křišťálové lustry. Od té chvíle se s nimi denně těším a obdivuji práci lidských rukou. Lituji jen toho, že jsem si vaše výrobky nekoupila již dříve. Zdravím vás a s přeji mnoho spokojených zákazníků.
 • Dana Geržová, Šternberk

  Hodnocení: 5 / 5
  Vaši firmu mohu jenom doporučit. Vynikající komunikace, krásný lustr a ještě jste zavolali jestli je vše v pořádku. Dávám 5 hvězdiček.
 • Hana Žítková, Předměřice

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý večer, pane Tomeši. Ráda bych Vám poděkovala za urgentní vyřízení mé objednávky. Zboží došlo v pořádku, lustry již visí a jsou krásné. Srdečně Vás zdravím a přeji mnoho spokojených zákazníků.
 • Kateřina Kyselová, Frýdek-Místek

  Hodnocení: 5 / 5
  Vážený pane Tomeši, mnohokrát děkuji za vaše lustry. Oba dorazily v pořádku, nic nechybí, nic se nerozbilo. Jsou nádherné a jen čekám, kdy konečně manžel přijede ze služební cesty, aby mi je pověsil. Přeji hezký den a mnoho spojených zákazníků.
 • Zdena Soukupová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, děkuji za dodávku krásného lustru. Jsem ráda, že ještě existují české firmy, které prodávají kvalitní české zboží. Přeji mnoho zdaru a mnoho spokojených zákazníků jako jsem já.
 • Eva Vášová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Vážený pane Tomeši, vyřizuji poděkování od celé rodiny Ferrando Camoletto Vám i celému týmu za odvedení skvělé práce při vybavení jejich vily v Turíně křišťálovými lustry. Jsou velmi spokojení a lustry se jim moc líbí. Budeme s Vámi počítat po dokončení rekonstrukce jejich domu v Praze v příštím roce.
 • Vladimír Vjačka, Frýdek-Místek

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den pane Tomeši, krásné a kvalitní zboží. Hlavně opravdu dobře zabalené. Pozitivní zkušenosti. Doufám, že obchod nezrušíte a nenahradí ho levné šmejdy. Obchod doporučuji.
 • Klára Steinerová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, nákup byl velmi jednoduchý, telefonické dotazy byly srozumitelně zodpovězeny, všechny části lustru byly přehledně a pečlivě zabalené, montáž je jednoduchá. Lustr je nádherný!!!
 • Jarka Netíková, Nový Poddvorov

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, paní Mikulášová, ještě jednou děkuji za perfektní práci, jak z Vaší strany jako kontaktní osoby, tak za odvedenou práci na zboží samotném. Lustr je opravdu nádherný a jeho skládání byl nevšední a vzrušující zážitek. Přeji Vám hodně úspěchů a i nadále hodně spokojených zákazníků.
 • Eva Zdráhalová, Vsetín

  Hodnocení: 5 / 5
  Paní Vávrová, převzala jsem zásilku - a jsem opět velmi spokojená se zbožím, jeho balením i rychlým doručením. Děkuji!

Sledujte nás na sociálních sítích

facebook        instagram       pinterest     youtube

  

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti
Naše webová stránka ukládá data na vašem zařízení (cookies a úložiště prohlížeče), aby bylo možné identifikovat vaši relaci a dosáhnout základní funkčnosti platformy, zážitku z prohlížení a zabezpečení.
Můžeme ukládat data na vašem zařízení (soubory cookie a úložiště prohlížeče), abychom mohli poskytovat doplňkové funkce, které zlepšují váš zážitek z prohlížení, ukládat některé vaše preference bez uživatelského účtu nebo bez přihlášení, používat skripty a/nebo zdroje třetích stran, widgety atd.
Použití analytických nástrojů nám umožňuje lépe porozumět potřebám našich návštěvníků a tomu, jak naši stránku používají. Můžeme použít nástroje první nebo třetí strany ke sledování nebo zaznamenávání vašeho procházení našich webových stránek, k analýze nástrojů nebo komponent, se kterými jste interagovali nebo je používali, k zaznamenávání konverzních událostí a podobně.
Můžeme používat soubory cookie a nástroje třetích stran k vylepšení nabídky produktů a/nebo služeb naší nebo našich partnerů, její relevance pro vás na základě produktů nebo stránek, které jste navštívili na tomto webu nebo na jiných webových stránkách.
Tento web je chráněn reCAPTCHA a Google. Platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky.

Přihlášení

popup