Teplota a barva světla nejen u křišťálových lustrů
Přidáno 18. 6. 2021 10:52:00
Denní světlo je ideální, ale bohužel ne vždy se na něj můžeme spolehnout. Proto využíváme světlo umělé. Řešíte při výběru svítidel barvu nebo teplotu světla? Vysvětlíme vám, proč byste tyto faktory rozhodně neměli opomíjet a jak teplotu světla, barvu světla i samotné žárovky zohledňovat při výběru křišťálových lustrů.
Proč řešit teplotu a barvu světla
Teplota světla ovlivňuje vaše pocity, tělesné procesy, ale také celkový dojem z místnosti. Studené světlo lidský organismus vybudí – snižuje únavu, pomáhá udržovat pozornost a zvyšuje pracovní výkon. To přijde vhod v kanceláři či ve škole, ale určitě ne v koupelně, kde jste si právě napustili vanu a chcete relaxovat po náročném dni. Tam vám poslouží spíše teplé světlo, které evokuje pocity pohody, klidu a působí útulněji.
Kromě vlivu na váš organismus odstín světla určuje, jakým způsobem celý prostor vnímáte a jak vyniknou použité barvy, materiály a doplňky. Na tuto skutečnost byste neměli zapomínat, když vybíráte osvětlení do jednotlivých místností. Teplé světlo bude mířit do oranžové až červené barvy, studené světlo zase k odstínům modré. Pokud máte interiér ze dřeva a k tomu žárovky v teplých i studených barvách, zkuste si obě kombinace porovnat. Uvidíte, že příště sáhnete jen po teplých odstínech.
Sledujte teplotu chromatičnosti
Barevná teplota se označuje také jako teplota chromatičnosti. Udává se v Kelvinech (K). Čím více Kelvinů, tím studenější světlo. Naopak čím méně Kelvinů, tím bude světlo teplejší a částečně i tmavší. Pro představu – denní světlo v poledne se pohybuje mezi 5.000–7.000 Kelvinů. LED žárovky se nejčastěji vyrábí v rozmezí 2.200–7.000 Kelvinů.
Výrobci žárovek označují barvu a teplotu světla každý trochu jinak. Proto je nejlepší řídit se právě údajem v Kelvinech, který na žárovce musí být uveden. Stanovit přesnou hodnotu je obtížné – většinou se setkáte s rozmezím Kelvinů, ve kterém žárovka svítí. Obecně se žárovky či svítidla dají rozdělit do tří kategorií na teplé bílé, bílé a studené bílé.
Teplá bílá (cca 2.200–3.300 K): Svítidla, která budou zářit ve žlutých a oranžových odstínech. Budou se podobat světlu svíčky či ohně. Barva působí příjemně, útulně a relaxačně. Hodí se do místností, kde chcete navodit uvolněnou atmosféru.
Bílá (cca 4.000–5.000 K): Někdy označována jako neutrální nebo denní bílá. Barva se nejvíce přibližuje dennímu světlu. Barevně minimálně ovlivňuje okolní prostředí a navozuje příjemný, harmonický pocit.
Studená bílá (cca 5.500–8.000 K): Ostře bílé světlo, které s rostoucím číslem stupňů Kelvinovy stupnice chytá modré odstíny. Barva výrazně zesvětluje prostředí, ve kterém je využita. S rostoucí teplotou chromatičnosti již může být pro někoho příliš oslňující.
Krajní meze (600-2.200 K, 8.000-16.000 K): Tyto hodnoty nejsou u umělého světla příliš běžné. Za hranici stupnice se považuje hodnota 600 K, která lze označit jako barva červená. Na druhé straně spektra se u umělých svítidel můžeme setkat např. s hodnotami 9.000 K (některá LED svítidla), 14.000 K (UV trubice využívané v soláriích) či 20.000 K (sterilizační UV-C lampy). V přírodě Vás může překvapit hodnota až 12.000 K, které umí dosáhnout modrá obloha (a je srovnatelná s modrým světlem, které vzniká při sváření).
Jakou teplotu umělého světla zvolit do různých místností?
Svítidla, která září v teplých barvách, se v domácnosti hodí zejména do koupelny, do ložnice a dětských pokojů. Většinou jsou nejlepším řešením i pro obývací pokoje. Ve zmíněných místnostech převážně odpočíváte nebo se věnujete nenáročným aktivitám. V rámci veřejných míst patří teplá světla například do restaurací, hotelů či wellness center.
Neutrální bílé světlo využijete v kuchyni, v jídelně, na chodbách či v pracovně. Použití najde v místech, kde je snaha o imitaci denního světla. Obvykle se jedná o obchodní domy, nákupní centra, veletržní haly nebo průmyslové prostory.
Studená bílá se hodí do kanceláří, velkých open-space prostorů, skladů, garáží nebo dílen. Tento typ světla bude zvyšovat váš pracovní výkon a nabudí váš organismus. Proto byste se mu měli vyhýbat minimálně jednu hodinu před spaním.
Teplota světla a křišťálové lustry
Jedním z důvodů, proč si lidé pořizují křišťálové lustry, je nezaměnitelný třpyt a světelné odlesky. Jak je to s teplotou a barvou světla u křišťálových lustrů? Křišťál a jeho brus je vyvinutý tak, aby průchod jakéhokoliv světla vedl k maximálnímu odrazu. Jinými slovy – studené světlo bude při svícení na křišťál vytahovat ze skla studené tóny a teplé světlo ty teplejší.
Na úroveň odlesků ale bude mít výrazný vliv, zda je světlo, které křišťál odráží, denní, nebo umělé. Největší škálu barevného spektra křišťál propustí za denního slunečního světla. Díky tomu můžete být svědky krásných duhových prasátek na zdech či stropech. Nicméně LED technologie jdou v tomto ohledu rychle kupředu. Například žárovky s CRI 90 (Index podání barev, z anglického Color Rendering Index) už se v podání barev přibližují vlastnostem denního světla.
A jaké je doporučení od nás?
Naprostá většina zákazníků si vybere teplejší barvy osvětlení. S tradičními lustry, které před mnoha lety svítily díky světlu hořící svíčky, jsou teplejší barvy neodmyslitelně spjaty. U modernějších lustrů, které jsou osazeny LED žárovkami, už můžete popustit uzdu své fantazii. Křišťálové lustry ArtCrystal Tomeš dodáváme bez žárovek – je tedy na Vás a Vašem uvážení (my jsme vždy připraveni Vám podat pomocnou ruku či odborný názor), jakou teplotu světla pro svůj lustr vyberete. U každého lustru uvádíme, jaké žárovky o jakém výkonu pro daný model doporučuje.
Doporučuje tradiční čiré skleněné žárovky. Ty, na rozdíl od plastových či mléčně zabarvených žárovek, nesnižují lesk křišťálu po rozsvícení lustru. Zda bude světelný zdroj uvnitř žárovky na bázi rozžhaveného wolframového vlákna, technologie LED nebo půjde dokonce o tzv. filamentovou žárovku, záleží na Vás. Musíte jen vybrat žárovku s vhodnou paticí – lustry jsou osazeny standardizovanými závity pro žárovky s paticemi E14 či E27.
Přejeme úspěšný výběr, aby i Vaše domácnost byla naladěna do tónů, které Vám vyhovují.