AKCE: čistič na svítidla ZDARMA ke každé objednávce do 31. 12. 2023. Více informací ZDE >>

Historie a současnost českého křišťálu: Objevte sklo, které dobylo svět

Přidáno: 19. 10. 2020 13:59:25

19 Říjen 2020

Sklářství neodmyslitelně patří k tradičním českým průmyslovým odvětvím. Máme-li jmenovat druh skla, který malou středoevropskou zemi proslavil po celém světě, pak je to bezpochyby český křišťál.

Historie a současnost českého křišťálu: Objevte sklo, které dobylo svět

Sklo do českých zemí přivezli nejspíš Keltové

První pokusy o výrobu skla se datují do doby 3500 let př. n. l. Archeologové se ale dodnes přou o to, kde sklo vzniklo. Podle dostupných informací to bylo nejspíš v Mezopotámii, někde na území dnešní Sýrie, a o něco později ve starověkém Egyptě. Některé zdroje však hovoří i o Číně, jiné zase za vynálezce skla považují Féničany.

Podle archeologických nálezů se sklo na českém území objevilo okolo 3. století př. n. l. Předpokládá se, že v rámci výměnného obchodu bylo dovezeno Kelty z Blízkého východu. První písemná zmínka o zpracování skla na českém území sahá do 12. století, ale větší rozvoj skláren nastal v českých zemích od druhé poloviny 13. století.


Kolébkou českého skla byly horské oblasti

Sklářství se na českém území rozvíjelo především v horských oblastech – v Krušných horách, na Šumavě, v Krkonoších, v Jizerských horách nebo na Vysočině. Tato území disponovala dostatkem základních surovin potřebných pro výrobu skla. Bukové dřevo, křemen, vápenec i voda.

První sklo vyráběné na českém území bylo silně ovlivněno italským renesančním uměním. Benátské sklo v té době patřilo k těm nejproslulejším. České sklo až do 17. století nevybočovalo svoji kvalitou a způsobem výroby z tehdejšího průměru. Rozmach sklářství a formování celého sklářského průmyslu přinesla vláda císaře Rudolfa II. Ten pozval do Prahy na přelomu 16. a 17. století řadu významných umělců a učenců. V této době docházelo k významnějším pokusům v oblasti rytí skla, což značně ovlivnilo pozdější českou barokní produkci.


crystal chandelier

 

Český křišťál oslnil celý svět

V 70. letech 17. století přišel zásadní zlom. V Müllerově sklárně na Šumavě bylo vynalezeno sklo, pro které se později vžilo označení český křišťál. Jednalo se o dokonale čiré draselnovápenaté sklo ideální pro rytí a broušení. Kromě ornamentálních nebo figurálních rytin se křišťál často zdobil i malbou. Podobný druh skla neměl v té době obdoby a jeho věhlas se i díky aktivním obchodníkům rychle rozšířil za hranice českých zemí.

Počátkem 18. století byl český křišťál tak populární, že začal z trhu vytlačovat do té doby nedotknutelné benátské výrobce. Benátčané dokonce začali přicházet s výrobky, které měly české sklo napodobovat. Vrchol popularity zažil český křišťál mezi 20. a 40. léty 18. století. V tomto období neměly české produkty konkurenci na trhu s luxusním nápojovým sklem, a kromě sklenic byly velmi oblíbené i lustry nebo zrcadla.


Český křišťál obstál

Od druhé poloviny 18. století začal význam českého křišťálu postupně upadat. Z části za to mohly četné války a vojenské blokády, dražší suroviny, ale také změna vkusu hlavních zákazníků. Rokokový styl ani empír nebyly pro český křišťál příznivým obdobím. Řada skláren svoji výrobu ukončila, jiné začaly napodobovat trendy, které zrovna udávaly směr. Výrobci českého křišťálu se začali soustředit na luxusnější a dražší produkty, jimž dominovaly především lustry.

Věhlas se do českých skláren částečně navrátil s biedermeierem a secesí. Po období oživení ovšem zasáhla výrazně první a zejména druhá světová. Po válce komunistický režim sklárny zestátnil a sklárny slučoval do větších celků. Po počátečním oslabení se české sklo znovu dočkalo světového uznání. Přispěl tomu zejména mimořádný úspěch na světové výstavě EXPO 58 v Bruselu. Pro stát se stal export skla důležitým zdrojem příjmů. Po roce 1989 došlo k restitucím, privatizaci a přeformátování vlastnické struktury sklářského průmyslu.

Přes všechny historické události a turbulentní změny dokázalo sklářství v České republice přežít a řadě výrobců se opět podařilo získat evropské i celosvětové uznání.


church chandelier


Co stálo za úspěchem českého křišťálu?

Český křišťál dlouhodobě určoval vývoj celého sklářského průmyslu. Čím byl natolik specifický a co stálo za jeho úspěchem? V první řadě se perfektně trefil do vkusu barokní společnosti. Dále to byla vysoká kvalita zpracování a materiálu. Ozdobné broušení a rytiny spolu s vysokou kvalitou produktů oslovily tehdejší šlechtu i majetnější měšťanské vrstvy.

Křišťál se vedle nesporných technologických vlastností hodí dokonale i k dekorativním účelům. Umělecká dlouhotrvající hodnota je umocněna typickou hrou světel. Příznačné vlastnosti křišťálu zajišťuje z velké části přítomnost olova, které sklu přidává na hmotnosti. Jako olovnatý křišťál se označují výrobky s více než 24 % oxidu olova. Olovo zajišťuje charakteristický lom světla, vysoký lesk a změkčuje materiál. Tato kombinace umožňuje snazší broušení a rytí.

Pro vysoký lesk a perfektní lom světla je český křišťál ceněn dodnes. Úchvatné křišťálové lustry zdobí domácnosti i významné interiéry po celém světě. Křišťálové lustry jsou dobrou investicí jak z hlediska času, tak z hlediska umělecké estetické hodnoty. Křišťálové lustry a staré desítky i stovky let rozehrávají hru duhových barev až do dnešních dnů.

 

Potřebujete poradit?

S OBJEDNÁVKOU VÁM RÁDI PORADÍME    Po - Pá 8 - 16h

Hana Vavrova  Hana Vávrová
  T: +420 725 087 878
  M:vavrova@artcrystal.cz 

whatsapp 

Reference našich zákazníků

 • Anna Lattischová, Kynšperk

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, před chvílí dorazila lampa, je v pořádku a je nádherná. Moc děkuju za vaši práci, splnila jsem si sen a teď budu šetřit na lampičky do ložnice:-). Mám už od Vás lustr a max. spokojenost. Pozdravuji všechny co vytváří tuhle krásu a za Váš servis děkuji. Krásný den Vám všem. S úctou Lattischová Anna ;-)
 • Lucie Kozelková, Tábor

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den paní Vávrová, jsem absolutně nadšená a tolik spokojená s dodaným lustrem. Je to šperk mého salonu, všem zákaznicím se moc libí. Je opravdu kouzelný. A když na nej zasvítí paprsek slunce z venku, lustr neskutečně kouzlí a po zdech je spousty drahokamů :-)). S pozdravem a velkým díky.
 • Eva Chovancová, Opava

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, pane Tomeši, vaše lustry jsou kouzelné, přenádherné a mají duši. Máme ho v pokoji a každý kdo k nám přijde ho nepřejde bez povšimnutí. Všem se líbí, nešetří chválou! Vydrželi bychom se na něj dívat hodiny. Přeji Vám mnoho úspěchů a stejně nadšených zákazníků.
 • Jana Vojáčková, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, děkujeme Vám za vyčerpávajicí snahu. Jak lustr tak nástěnná osvětlení plus ověsy předčilo naše očekávání. Jsme nadmíru spokojeni. A těšíme se do budoucna na další spolupráci. Přejeme Vám další spokojené zákazníky jako jsme my.
 • Miroslav Flax, Plzeň

  Hodnocení: 5 / 5
  Krásný dobrý den pane Tomeši, objednali jsme u Vás čtyři nádherná světla. Mnohokráte Vám děkujeme za tyto šperky, jenž jste stvořili pro náš domov. Za celou rodinu děkuji Vám i všem pracovníkům se "zlatými ručičkami" a držím palce, at' se tomuto řemeslu stále daří.
 • Jana Černá, Velký Újezd

  Hodnocení: 5 / 5
  Přeji pěkný den pane Tomeši, chtěla jsem Vám poděkovat za zaslání našemu lustru, zásilka přišla v pořádku a manžel včera lustr namontoval. Dnes jsem se v přiložených rukavičkách pustila do zavěšování štrasových ověsů, lustr vypadá naprosto úchvatně!
 • Jan Hrubeš, Most

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, dodané lustry jsou krásné, v mém domě jen září. Děkuji za individuální přístup kdy jste mi podle fota ověsu z lustru, který jsem měl už doma dobře poradil a vybral nástěnné svítidla, které jsou shodné ke stávajícímu. Děkuji za osobní přistup a "doladění" mé zakázky. Vše k mé naprosté spokojenosti. Díky.
 • Eva Beránková, Kraslice

  Hodnocení: 5 / 5
  Děkuji moc za lustry. Již je mám nainstalované. Jsou moc pěkné a krásně svítí. Přeji moc spokojených zákazníků jako jsem já.
 • Jaroslav Slavík, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, s nákupem lustru od firmy Artcrystal jsem byl naprosto spokojený. Na zakázku nám bez problému prodloužili tyč lustru a elektroinstalaci a to v běžném dodacím termínu. Ochota a profesionalita pracovníků firmy byla na úrovni. Lustr v kvalitě, kterou jsem požadoval zvýšil prestiž naší kanceláře.
 • Marie Dvořáková, Chlumčany

  Hodnocení: 5 / 5
  V prosinci jsem si zakoupila vaše křišťálové lustry. Od té chvíle se s nimi denně těším a obdivuji práci lidských rukou. Lituji jen toho, že jsem si vaše výrobky nekoupila již dříve. Zdravím vás a s přeji mnoho spokojených zákazníků.
 • Dana Geržová, Šternberk

  Hodnocení: 5 / 5
  Vaši firmu mohu jenom doporučit. Vynikající komunikace, krásný lustr a ještě jste zavolali jestli je vše v pořádku. Dávám 5 hvězdiček.
 • Hana Žítková, Předměřice

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý večer, pane Tomeši. Ráda bych Vám poděkovala za urgentní vyřízení mé objednávky. Zboží došlo v pořádku, lustry již visí a jsou krásné. Srdečně Vás zdravím a přeji mnoho spokojených zákazníků.
 • Kateřina Kyselová, Frýdek-Místek

  Hodnocení: 5 / 5
  Vážený pane Tomeši, mnohokrát děkuji za vaše lustry. Oba dorazily v pořádku, nic nechybí, nic se nerozbilo. Jsou nádherné a jen čekám, kdy konečně manžel přijede ze služební cesty, aby mi je pověsil. Přeji hezký den a mnoho spojených zákazníků.
 • Zdena Soukupová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, děkuji za dodávku krásného lustru. Jsem ráda, že ještě existují české firmy, které prodávají kvalitní české zboží. Přeji mnoho zdaru a mnoho spokojených zákazníků jako jsem já.
 • Eva Vášová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Vážený pane Tomeši, vyřizuji poděkování od celé rodiny Ferrando Camoletto Vám i celému týmu za odvedení skvělé práce při vybavení jejich vily v Turíně křišťálovými lustry. Jsou velmi spokojení a lustry se jim moc líbí. Budeme s Vámi počítat po dokončení rekonstrukce jejich domu v Praze v příštím roce.
 • Vladimír Vjačka, Frýdek-Místek

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den pane Tomeši, krásné a kvalitní zboží. Hlavně opravdu dobře zabalené. Pozitivní zkušenosti. Doufám, že obchod nezrušíte a nenahradí ho levné šmejdy. Obchod doporučuji.
 • Klára Steinerová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, nákup byl velmi jednoduchý, telefonické dotazy byly srozumitelně zodpovězeny, všechny části lustru byly přehledně a pečlivě zabalené, montáž je jednoduchá. Lustr je nádherný!!!
 • Jarka Netíková, Nový Poddvorov

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, paní Mikulášová, ještě jednou děkuji za perfektní práci, jak z Vaší strany jako kontaktní osoby, tak za odvedenou práci na zboží samotném. Lustr je opravdu nádherný a jeho skládání byl nevšední a vzrušující zážitek. Přeji Vám hodně úspěchů a i nadále hodně spokojených zákazníků.
 • Eva Zdráhalová, Vsetín

  Hodnocení: 5 / 5
  Paní Vávrová, převzala jsem zásilku - a jsem opět velmi spokojená se zbožím, jeho balením i rychlým doručením. Děkuji!

Sledujte nás na sociálních sítích

facebook        instagram       pinterest     youtube

  

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti
Naše webová stránka ukládá data na vašem zařízení (cookies a úložiště prohlížeče), aby bylo možné identifikovat vaši relaci a dosáhnout základní funkčnosti platformy, zážitku z prohlížení a zabezpečení.
Můžeme ukládat data na vašem zařízení (soubory cookie a úložiště prohlížeče), abychom mohli poskytovat doplňkové funkce, které zlepšují váš zážitek z prohlížení, ukládat některé vaše preference bez uživatelského účtu nebo bez přihlášení, používat skripty a/nebo zdroje třetích stran, widgety atd.
Použití analytických nástrojů nám umožňuje lépe porozumět potřebám našich návštěvníků a tomu, jak naši stránku používají. Můžeme použít nástroje první nebo třetí strany ke sledování nebo zaznamenávání vašeho procházení našich webových stránek, k analýze nástrojů nebo komponent, se kterými jste interagovali nebo je používali, k zaznamenávání konverzních událostí a podobně.
Můžeme používat soubory cookie a nástroje třetích stran k vylepšení nabídky produktů a/nebo služeb naší nebo našich partnerů, její relevance pro vás na základě produktů nebo stránek, které jste navštívili na tomto webu nebo na jiných webových stránkách.
Tento web je chráněn reCAPTCHA a Google. Platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky.

Přihlášení

popup