AKCE: čistič na svítidla ZDARMA ke každé objednávce do 31. 12. 2023. Více informací ZDE >>

Vlastnosti a využití křišťálu

Přidáno: 14. 12. 2021 11:02:33

14 Prosinec 2021

Co se vám vybaví, když se řekne křišťál? Samozřejmě, vzhledem k tomu, kde se právě nacházíte, to asi budou křišťálové lustry. A dál? Možná si vzpomenete na křišťálovou kouli, ze které čarodějnice v pohádkách věštila budoucnost.

Vlastnosti a využití křišťálu

 

křištalove ovesy


Milovníkům východní filozofie a tradičního čínského umění feng šuej to evokuje kámen čistoty, který přitahuje jen „křišťálově" čisté chování i myšlenky a odvrací veškerou negaci na tělesné, mentální, duševní i spirituální úrovni. Jenže tyto věci mají pramálo společného.

Ono totiž opravdu platí, že není křišťál jako křišťál.


Co je křišťál?

Křišťál – nerost – představuje nejčistší formu křemene, jednoho z nejrozšířenějších a nejoblíbenějších materiálů, bez něhož se neobejde žádné průmyslové odvětví. Z chemického hlediska jde o bezbarvou odrůdu oxidu křemičitého. Těží se především v Brazílii, Číně a USA, ale i v ČR. Například v Příbrami.


Dle dostupných zdrojů jde o nejúčinnější léčivý krystal, který má blahodárné účinky pro tělo i mysl. Označuje se jako „kámen kamenů", symbolizuje světlo na zemi a svou průzračností nás nabíjí pozitivní energií, přičemž údajně působí coby filtr a odebírá tu negativní. Proto se hodně používá pro meditaci, krystaloterapii a feng šuej.


Křišťál prý podporuje i jasnozřivost, díky čemuž se s ním setkáte i při výkladu budoucnosti. Ať už v klasické formě věštecké křišťálové koule, nebo v podobě siderického kyvadla.


Nebojte, nedali jsme se na ezoterii. Tento alternativně laděný úvod měl pouze hned na začátek vysvětlit časté nedorozumnění, protože hodně lidí si myslí, že naše křišťálové lustrykřišťálové lampy i další dekorativní osvětlení jsou z přírodního kamene a jejich lesk je výsledkem speciálního broušení. Jenže to není pravda.

Dnešní článek totiž pojednává o křišťálu jako uměle vytvořeném speciálním druhu skla.


Křišťálové sklo

Teď už sice víme, o čem bude řeč, ale raději uvedeme na pravou míru ještě jednu věc, ve které se mnohdy chybuje – křišťál nerovná se sklo. Křišťál je podmnožina skla, jde o jeden z jeho druhů, který je vyroben s přidáním oxidu olova a dalších přísad. V našem odvětví tak slovem „křišťál" označujeme takzvané olovnaté sklo.


vyroba křištálového skla


Jenže ne každý si pod tím představí to samé. Oficiální evropská definice praví, že:

 • skleněné zboží obsahující méně než 4 % oxidu olova se označuje jako „sklo",
 • skleněné zboží obsahující více než 10 % oxidu olova se označuje jako „křišťál",
 • skleněné zboží obsahující více než 30 % oxidu olova se označuje jako „vysoce olovnatý křišťál".

 

To v USA se za „křišťál" považuje veškeré sklo, které obsahuje alespoň 1 % oxidu olova.

U nás nejsme až tak striktní, a abychom laickou veřejnost příliš nemátli, označujeme jako křišťál jakékoliv vysoce kvalitní a vytříbené sklo. Český křišťál je vyhlášený po celém světě. Až tak, že ho často napodobují. Podívejte se, jak poznat rozdíl mezi český křišťálem a jeho imitacemi.

A proč se do křišťálu přidává oxid olova? Dosahujeme tím požadovaných změn ve vlastnostech skla.


Vlastnosti křišťálu

Přítomnost oxidu olovnatého (PbO) zvyšuje hmotnost, hustotu a index lomu, díky čemuž je křišťálové sklo velmi lesklé a paprsky světla jím procházejí až do duhových barev. Oxid olova také sklo změkčuje, což výrazně usnadňuje jeho broušení, rytí a zdobení.

Klíčové vlastnosti křišťálu: je lesklý, třpytivý a odráží světlo.


Využití křišťálu

Křišťál se kvůli jeho vlastnostem nepoužívá k výrobě zboží pro každodenní použití, ale slouží především k dekorativním a uměleckým účelům. Takovým, jako jsou naše originální česká křišťálová svítidla. U nás najdete křišťálová stropní svítidlatradičnímoderní kříšťálové lustry nebo křišťálové lampy.

3 výhody křišťálových lustrů

 1. Jsou reprezentativní v interiérech.
 2. Mají dlouhou životnost.
 3. Představují skvělou investici.


Nemáme sice křišťálovou kouli, ale jsme přesvědčeni, že s našimi originálními českými křišťálovými svítidly budete navýsost spokojeni.


Jsme tu pro vás

Potřebujete poradit? Kontaktujte nás. Rádi vám pomůžeme. A společně naladíme vaši domácnost do křišťálového lesku, který vám bude maximálně vyhovovat.

 

 

 

Potřebujete poradit?

S OBJEDNÁVKOU VÁM RÁDI PORADÍME    Po - Pá 8 - 16h

Hana Vavrova  Hana Vávrová
  T: +420 725 087 878
  M:vavrova@artcrystal.cz 

whatsapp 

Reference našich zákazníků

 • Anna Lattischová, Kynšperk

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, před chvílí dorazila lampa, je v pořádku a je nádherná. Moc děkuju za vaši práci, splnila jsem si sen a teď budu šetřit na lampičky do ložnice:-). Mám už od Vás lustr a max. spokojenost. Pozdravuji všechny co vytváří tuhle krásu a za Váš servis děkuji. Krásný den Vám všem. S úctou Lattischová Anna ;-)
 • Lucie Kozelková, Tábor

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den paní Vávrová, jsem absolutně nadšená a tolik spokojená s dodaným lustrem. Je to šperk mého salonu, všem zákaznicím se moc libí. Je opravdu kouzelný. A když na nej zasvítí paprsek slunce z venku, lustr neskutečně kouzlí a po zdech je spousty drahokamů :-)). S pozdravem a velkým díky.
 • Eva Chovancová, Opava

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, pane Tomeši, vaše lustry jsou kouzelné, přenádherné a mají duši. Máme ho v pokoji a každý kdo k nám přijde ho nepřejde bez povšimnutí. Všem se líbí, nešetří chválou! Vydrželi bychom se na něj dívat hodiny. Přeji Vám mnoho úspěchů a stejně nadšených zákazníků.
 • Jana Vojáčková, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, děkujeme Vám za vyčerpávajicí snahu. Jak lustr tak nástěnná osvětlení plus ověsy předčilo naše očekávání. Jsme nadmíru spokojeni. A těšíme se do budoucna na další spolupráci. Přejeme Vám další spokojené zákazníky jako jsme my.
 • Miroslav Flax, Plzeň

  Hodnocení: 5 / 5
  Krásný dobrý den pane Tomeši, objednali jsme u Vás čtyři nádherná světla. Mnohokráte Vám děkujeme za tyto šperky, jenž jste stvořili pro náš domov. Za celou rodinu děkuji Vám i všem pracovníkům se "zlatými ručičkami" a držím palce, at' se tomuto řemeslu stále daří.
 • Jana Černá, Velký Újezd

  Hodnocení: 5 / 5
  Přeji pěkný den pane Tomeši, chtěla jsem Vám poděkovat za zaslání našemu lustru, zásilka přišla v pořádku a manžel včera lustr namontoval. Dnes jsem se v přiložených rukavičkách pustila do zavěšování štrasových ověsů, lustr vypadá naprosto úchvatně!
 • Jan Hrubeš, Most

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, dodané lustry jsou krásné, v mém domě jen září. Děkuji za individuální přístup kdy jste mi podle fota ověsu z lustru, který jsem měl už doma dobře poradil a vybral nástěnné svítidla, které jsou shodné ke stávajícímu. Děkuji za osobní přistup a "doladění" mé zakázky. Vše k mé naprosté spokojenosti. Díky.
 • Eva Beránková, Kraslice

  Hodnocení: 5 / 5
  Děkuji moc za lustry. Již je mám nainstalované. Jsou moc pěkné a krásně svítí. Přeji moc spokojených zákazníků jako jsem já.
 • Jaroslav Slavík, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, s nákupem lustru od firmy Artcrystal jsem byl naprosto spokojený. Na zakázku nám bez problému prodloužili tyč lustru a elektroinstalaci a to v běžném dodacím termínu. Ochota a profesionalita pracovníků firmy byla na úrovni. Lustr v kvalitě, kterou jsem požadoval zvýšil prestiž naší kanceláře.
 • Marie Dvořáková, Chlumčany

  Hodnocení: 5 / 5
  V prosinci jsem si zakoupila vaše křišťálové lustry. Od té chvíle se s nimi denně těším a obdivuji práci lidských rukou. Lituji jen toho, že jsem si vaše výrobky nekoupila již dříve. Zdravím vás a s přeji mnoho spokojených zákazníků.
 • Dana Geržová, Šternberk

  Hodnocení: 5 / 5
  Vaši firmu mohu jenom doporučit. Vynikající komunikace, krásný lustr a ještě jste zavolali jestli je vše v pořádku. Dávám 5 hvězdiček.
 • Hana Žítková, Předměřice

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý večer, pane Tomeši. Ráda bych Vám poděkovala za urgentní vyřízení mé objednávky. Zboží došlo v pořádku, lustry již visí a jsou krásné. Srdečně Vás zdravím a přeji mnoho spokojených zákazníků.
 • Kateřina Kyselová, Frýdek-Místek

  Hodnocení: 5 / 5
  Vážený pane Tomeši, mnohokrát děkuji za vaše lustry. Oba dorazily v pořádku, nic nechybí, nic se nerozbilo. Jsou nádherné a jen čekám, kdy konečně manžel přijede ze služební cesty, aby mi je pověsil. Přeji hezký den a mnoho spojených zákazníků.
 • Zdena Soukupová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, děkuji za dodávku krásného lustru. Jsem ráda, že ještě existují české firmy, které prodávají kvalitní české zboží. Přeji mnoho zdaru a mnoho spokojených zákazníků jako jsem já.
 • Eva Vášová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Vážený pane Tomeši, vyřizuji poděkování od celé rodiny Ferrando Camoletto Vám i celému týmu za odvedení skvělé práce při vybavení jejich vily v Turíně křišťálovými lustry. Jsou velmi spokojení a lustry se jim moc líbí. Budeme s Vámi počítat po dokončení rekonstrukce jejich domu v Praze v příštím roce.
 • Vladimír Vjačka, Frýdek-Místek

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den pane Tomeši, krásné a kvalitní zboží. Hlavně opravdu dobře zabalené. Pozitivní zkušenosti. Doufám, že obchod nezrušíte a nenahradí ho levné šmejdy. Obchod doporučuji.
 • Klára Steinerová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, nákup byl velmi jednoduchý, telefonické dotazy byly srozumitelně zodpovězeny, všechny části lustru byly přehledně a pečlivě zabalené, montáž je jednoduchá. Lustr je nádherný!!!
 • Jarka Netíková, Nový Poddvorov

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, paní Mikulášová, ještě jednou děkuji za perfektní práci, jak z Vaší strany jako kontaktní osoby, tak za odvedenou práci na zboží samotném. Lustr je opravdu nádherný a jeho skládání byl nevšední a vzrušující zážitek. Přeji Vám hodně úspěchů a i nadále hodně spokojených zákazníků.
 • Eva Zdráhalová, Vsetín

  Hodnocení: 5 / 5
  Paní Vávrová, převzala jsem zásilku - a jsem opět velmi spokojená se zbožím, jeho balením i rychlým doručením. Děkuji!

Sledujte nás na sociálních sítích

facebook        instagram       pinterest     youtube

  

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti
Naše webová stránka ukládá data na vašem zařízení (cookies a úložiště prohlížeče), aby bylo možné identifikovat vaši relaci a dosáhnout základní funkčnosti platformy, zážitku z prohlížení a zabezpečení.
Můžeme ukládat data na vašem zařízení (soubory cookie a úložiště prohlížeče), abychom mohli poskytovat doplňkové funkce, které zlepšují váš zážitek z prohlížení, ukládat některé vaše preference bez uživatelského účtu nebo bez přihlášení, používat skripty a/nebo zdroje třetích stran, widgety atd.
Použití analytických nástrojů nám umožňuje lépe porozumět potřebám našich návštěvníků a tomu, jak naši stránku používají. Můžeme použít nástroje první nebo třetí strany ke sledování nebo zaznamenávání vašeho procházení našich webových stránek, k analýze nástrojů nebo komponent, se kterými jste interagovali nebo je používali, k zaznamenávání konverzních událostí a podobně.
Můžeme používat soubory cookie a nástroje třetích stran k vylepšení nabídky produktů a/nebo služeb naší nebo našich partnerů, její relevance pro vás na základě produktů nebo stránek, které jste navštívili na tomto webu nebo na jiných webových stránkách.
Tento web je chráněn reCAPTCHA a Google. Platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky.

Přihlášení

popup