Jak poznat křišťál?

Přidáno: 11. 1. 2022 08:32:44

11 Leden 2022

Není zlato vše, co se třpytí. O křišťálu platí to samé. A hlavně o tom českém. Ten má totiž ve světě natolik dobré jméno, že vzniká mnoho napodobenin, které se za něj vydávají.

Jak poznat křišťál?

Ale imitace se svými vlastnostmi ani zdaleka nepřibližují originálu a lidem, kteří byli obelstěni, zbydou jen oči pro pláč – a nekvalitní padělek k tomu. Podívejte se, jak snadno rozpoznáte pravý český křišťál od falzifikátu.


pravý křištál


Jak poznat pravý křišťál?

Křišťál je čirý a bezbarvý minerál, který je na pohled průsvitný, vzácně může být zcela průhledný. Jednou z nejvýraznějších charakteristik pravého křišťálu, je vysoký lesk a třpyt.

 

Jak poznat, zda je lustr vyroben ze skutečného křišťálu?

Křišťálové lustry vynikají unikátním lomem světla, který násobí sílu světla z žárovek, zatímco běžné sklo nebo akrylátové plasty, což jsou nejčastěji používané materiály při imitování křišťálu, tuto vlastnost nemají.

Chybí jim totiž přítomnost oxidu olovnatého. Právě díky němu tradiční české křišťálové lustry, moderní křišťálové lustry, křišťálová stropní svítidlakřišťálové lampy i další výrobky z křišťálového skla lámou světlo tak, že v něm vidíme všechny barvy duhy.


Binární sloučenina olova a kyslíku se vzorcem PbO navíc přidává sklu na hmotnosti, takže laciné imitace mohou až o polovinu lehčí, než produkt z pravého křišťálu.


A aby toho nebylo málo, tak levné napodobeniny vykazují v porovnání s originálním křišťálem i výrazně nižší životnost. Především imitace, které používají plasty brzy zešednou a výrobek je na vyhození.


To český křišťál vydrží v plném lesku, kráse i kvalitě desítky let, takže naše originální české křišťálové lustry můžete předávat jako rodinné dědictví z generace na generaci. Mají totiž dlouhou životnost a představují skvělou investici, která se zaručeně vyplatí.


křištálové svítidlo

Za kvalitu – a tím pádem i český křišťál – si připlatíte

Dobře víme, že většina lidí nemá na rozhazování a hledá cesty, jak ušetřit. A možná i proto se najde hodně těch, kteří podlehnou podezřele nízké ceně za výrobek z křišťálu. V takové chvíli je však třeba zbystřit, jelikož se sice všude najdou levnější a dražší prodejci, ale opravdu není reálné, aby někde nabízeli pravý křišťál dvakrát až třikrát levněji, než kolik stojí běžně.

Do kvality se zkrátka vyplatí investovat. A český křišťál je záruka špičkové kvality, ovšem ta něco stojí. Do výsledné ceny se totiž promítá jak prvotřídní materiál, tak i preciznost jeho zpracování. Při výrobě se využívají složité postupy a energeticky náročné technologie, které opravdu nejsou levné. Ostatně podívejte se na článek, jak se vyrábí křišťál.

Až příliš příznivá cena je jedním z varovných signálu, že vám místo extrémně levného křišťálu nabízejí například nesmyslně drahé sklo. Proto počítejte s tím, že cenová hladina křišťálových výrobků je u všech solidních prodejců podobná a ten, u kterého je výrazně odlišná, pravděpodobně nebude solidní.


Jak se na křišťál dívat dle zákona? Podle obsahu oxidu olovnatého ve skle

V předchozích řádcích jsme se věnovali rozdílu mezi křištálem a jeho imitace z ryze praktického pohledu, ale existuje i ten právní. Oficiální evropská definice praví, že:

 

 • skleněné zboží obsahující méně než 4 % oxidu olovnatého se označuje jako „sklo",
 • skleněné zboží obsahující více než 10 % oxidu olovnatého se označuje jako „křišťál",
 • skleněné zboží obsahující více než 30 % oxidu olovnatého se označuje jako „vysoce olovnatý křišťál".


To v USA se za „křišťál" považuje veškeré sklo, které obsahuje alespoň 1 % oxidu olovnatého.

U nás nejsme až tak striktní, a abychom laickou veřejnost příliš nemátli, označujeme jako křišťál jakékoliv vysoce kvalitní a vytříbené sklo.


Jsme tu pro vás

Potřebujete poradit? Kontaktujte nás. Rádi vám pomůžeme. A společně naladíme vaši domácnost do pravého křišťálového lesku, který vám bude maximálně vyhovovat.

 

 

 

Potřebujete poradit?

S OBJEDNÁVKOU VÁM RÁDI PORADÍME    Po - Pá 8 - 16h

Hana Vavrova  Hana Vávrová
  T: +420 725 087 878
  M:vavrova@artcrystal.cz 

whatsapp 

Reference našich zákazníků

 • Anna Lattischová, Kynšperk

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, před chvílí dorazila lampa, je v pořádku a je nádherná. Moc děkuju za vaši práci, splnila jsem si sen a teď budu šetřit na lampičky do ložnice:-). Mám už od Vás lustr a max. spokojenost. Pozdravuji všechny co vytváří tuhle krásu a za Váš servis děkuji. Krásný den Vám všem. S úctou Lattischová Anna ;-)
 • Lucie Kozelková, Tábor

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den paní Vávrová, jsem absolutně nadšená a tolik spokojená s dodaným lustrem. Je to šperk mého salonu, všem zákaznicím se moc libí. Je opravdu kouzelný. A když na nej zasvítí paprsek slunce z venku, lustr neskutečně kouzlí a po zdech je spousty drahokamů :-)). S pozdravem a velkým díky.
 • Eva Chovancová, Opava

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, pane Tomeši, vaše lustry jsou kouzelné, přenádherné a mají duši. Máme ho v pokoji a každý kdo k nám přijde ho nepřejde bez povšimnutí. Všem se líbí, nešetří chválou! Vydrželi bychom se na něj dívat hodiny. Přeji Vám mnoho úspěchů a stejně nadšených zákazníků.
 • Jana Vojáčková, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, děkujeme Vám za vyčerpávajicí snahu. Jak lustr tak nástěnná osvětlení plus ověsy předčilo naše očekávání. Jsme nadmíru spokojeni. A těšíme se do budoucna na další spolupráci. Přejeme Vám další spokojené zákazníky jako jsme my.
 • Miroslav Flax, Plzeň

  Hodnocení: 5 / 5
  Krásný dobrý den pane Tomeši, objednali jsme u Vás čtyři nádherná světla. Mnohokráte Vám děkujeme za tyto šperky, jenž jste stvořili pro náš domov. Za celou rodinu děkuji Vám i všem pracovníkům se "zlatými ručičkami" a držím palce, at' se tomuto řemeslu stále daří.
 • Jana Černá, Velký Újezd

  Hodnocení: 5 / 5
  Přeji pěkný den pane Tomeši, chtěla jsem Vám poděkovat za zaslání našemu lustru, zásilka přišla v pořádku a manžel včera lustr namontoval. Dnes jsem se v přiložených rukavičkách pustila do zavěšování štrasových ověsů, lustr vypadá naprosto úchvatně!
 • Jan Hrubeš, Most

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, dodané lustry jsou krásné, v mém domě jen září. Děkuji za individuální přístup kdy jste mi podle fota ověsu z lustru, který jsem měl už doma dobře poradil a vybral nástěnné svítidla, které jsou shodné ke stávajícímu. Děkuji za osobní přistup a "doladění" mé zakázky. Vše k mé naprosté spokojenosti. Díky.
 • Eva Beránková, Kraslice

  Hodnocení: 5 / 5
  Děkuji moc za lustry. Již je mám nainstalované. Jsou moc pěkné a krásně svítí. Přeji moc spokojených zákazníků jako jsem já.
 • Jaroslav Slavík, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, s nákupem lustru od firmy Artcrystal jsem byl naprosto spokojený. Na zakázku nám bez problému prodloužili tyč lustru a elektroinstalaci a to v běžném dodacím termínu. Ochota a profesionalita pracovníků firmy byla na úrovni. Lustr v kvalitě, kterou jsem požadoval zvýšil prestiž naší kanceláře.
 • Marie Dvořáková, Chlumčany

  Hodnocení: 5 / 5
  V prosinci jsem si zakoupila vaše křišťálové lustry. Od té chvíle se s nimi denně těším a obdivuji práci lidských rukou. Lituji jen toho, že jsem si vaše výrobky nekoupila již dříve. Zdravím vás a s přeji mnoho spokojených zákazníků.
 • Dana Geržová, Šternberk

  Hodnocení: 5 / 5
  Vaši firmu mohu jenom doporučit. Vynikající komunikace, krásný lustr a ještě jste zavolali jestli je vše v pořádku. Dávám 5 hvězdiček.
 • Hana Žítková, Předměřice

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý večer, pane Tomeši. Ráda bych Vám poděkovala za urgentní vyřízení mé objednávky. Zboží došlo v pořádku, lustry již visí a jsou krásné. Srdečně Vás zdravím a přeji mnoho spokojených zákazníků.
 • Kateřina Kyselová, Frýdek-Místek

  Hodnocení: 5 / 5
  Vážený pane Tomeši, mnohokrát děkuji za vaše lustry. Oba dorazily v pořádku, nic nechybí, nic se nerozbilo. Jsou nádherné a jen čekám, kdy konečně manžel přijede ze služební cesty, aby mi je pověsil. Přeji hezký den a mnoho spojených zákazníků.
 • Zdena Soukupová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, děkuji za dodávku krásného lustru. Jsem ráda, že ještě existují české firmy, které prodávají kvalitní české zboží. Přeji mnoho zdaru a mnoho spokojených zákazníků jako jsem já.
 • Eva Vášová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Vážený pane Tomeši, vyřizuji poděkování od celé rodiny Ferrando Camoletto Vám i celému týmu za odvedení skvělé práce při vybavení jejich vily v Turíně křišťálovými lustry. Jsou velmi spokojení a lustry se jim moc líbí. Budeme s Vámi počítat po dokončení rekonstrukce jejich domu v Praze v příštím roce.
 • Vladimír Vjačka, Frýdek-Místek

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den pane Tomeši, krásné a kvalitní zboží. Hlavně opravdu dobře zabalené. Pozitivní zkušenosti. Doufám, že obchod nezrušíte a nenahradí ho levné šmejdy. Obchod doporučuji.
 • Klára Steinerová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, nákup byl velmi jednoduchý, telefonické dotazy byly srozumitelně zodpovězeny, všechny části lustru byly přehledně a pečlivě zabalené, montáž je jednoduchá. Lustr je nádherný!!!
 • Jarka Netíková, Nový Poddvorov

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, paní Mikulášová, ještě jednou děkuji za perfektní práci, jak z Vaší strany jako kontaktní osoby, tak za odvedenou práci na zboží samotném. Lustr je opravdu nádherný a jeho skládání byl nevšední a vzrušující zážitek. Přeji Vám hodně úspěchů a i nadále hodně spokojených zákazníků.
 • Eva Zdráhalová, Vsetín

  Hodnocení: 5 / 5
  Paní Vávrová, převzala jsem zásilku - a jsem opět velmi spokojená se zbožím, jeho balením i rychlým doručením. Děkuji!

Sledujte nás na sociálních sítích

facebook        instagram       pinterest     youtube

  

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti
Tento web je chráněn reCAPTCHA a Google. Platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky.

Přihlášení