Navštivte náš showroom a získejte slevu 10% - od PO 27. 05. 2024. Více informací ZDE >>

Jak ideálně kombinovat denní a umělé osvětlení

Přidáno: 14. 7. 2022 10:32:56

14 Červenec 2022

Průzkumy ukazují, že průměrně strávíme až 80 % dne uvnitř budov. V práci, obchodě, ale především doma. Proto bychom tam měli dbát na optimální kombinaci denního a umělého osvětlení. Světlo totiž výrazně ovlivňuje nejen atmosféru dané místnosti, ale i naše psychické a fyzické zdraví. Podívejte se, jak toho dosáhnete.

Jak ideálně kombinovat denní a umělé osvětlení

 

jak kombinovat osvetleni

 

Fenomén tzv. zdravého vnitřního prostředí není nic nového. Ergonomie osvětlení je už nedílnou součástí i pracovního života, protože nedostatek (popřípadě naopak nadbytek) kvalitního světla může vést k únavě, bolesti očí či hlavy, zhoršenému soustředění nebo psychickým problémům.

Zkrátka každá činnost potřebuje určitou intenzitu osvětlení. A když není optimální, tak se při ní necítíme komfortně. Bez ohledu na to, jestli jsme doma či v kanceláři, zda odpočíváme, vaříme nebo pracujeme. Vždy je nezbytné nastavit světelné podmínky tak, aby vyhovovaly konkrétnímu prostředí a aktivitě.


A my neměli zásadně narušený cirkadiánní rytmus.

Cirkadiánní rytmus představuje pomyslné vnitřní hodiny, které řídí naši aktivitu či naopak utlumení během dne a noci hlavně podle toho, kolik světla zrovna přijímáme.

V dávné minulosti byl cirkadiánní rytmus naprosto přirozený. Vstávalo se za úsvitu, velkou část dne byli lidé venku a usínalo se při setmění. Tělo mělo díky slunečnímu záření dostatek energie k tomu, aby se hýbalo, trávilo potravu atd. A naopak – když slunce zapadalo, dávalo tím člověku jasný signál k útlumu, relaxaci a přípravě na spánek.

V noci se pak tělo mohlo celé opravit, vyčistit a odpočinout si. Orgány byly aktivní a odpočívaly v pro ně přirozený čas. A hlavně: mohly se tvořit ty správné hormony ve správnou dobu.

Lidský organismus je zkrátka nastaven na život venku, v přírodě. Jenže člověk vymyslel umělé osvětlení a začal trávit celé dny zavřený v budovách, kde je naprostý nedostatek denního světla, čímž cirkadiánní rytmus převrátil doslova vzhůru nohama.

Proto je nezbytné nejen v práci, ale i doma nasimulovat přirozené osvětlení, které evokuje světelné podmínky venku.

Obecně tedy platí, že čím více denního světla vpustíte do své domácnosti, tím lépe. Ostatně ne nadarmo se říká „kam nechodí slunce, tam chodí lékař". Zatáhnout závěs či žaluzie můžete vždycky...


osvětlení jidelny

 

Světlo ovlivňuje hormony kortizol, melatonin a serotonin. První nás budí a udržuje agilní, druhý je zodpovědný za kvalitní spánek a třetí dodává dobrou náladu.

A například k přirozenému „nastartování" potřebujeme denní světlo o intenzitě 1000 luxů. V takovém případě nejsme unavení a dostaneme se do provozní teploty i bez kávy, zatímco při stejně intenzivním, ale umělém osvětlení se cítíme úplně jinak. Obecně vystavování se dennímu světlu je prospěšné i pro tvorbu dostatečné hladiny vitamínu D. V teplých měsících (od května do září) by mělo stačit mezi 10. a 15. hodinou klidně jen 15-20 minut denně pro tvorbu vitamínu D v krvi.

Biologické hodiny zkrátka poznají, jestli se je snažíme ošálit, či nikoliv.

Však uznejte sami: co je po ránu „menší zlo" – roztáhnutí závěsu či vytažení žaluzií a následná nálož denního světla, nebo rozsvícení světla?


osvětlení ložniceA tak je to se vším. Ať už snídáme v kuchyni, relaxujeme v obýváku, nebo čteme v ložnici. Z pohledu kvality a dopadu na psychiku nelze přirozené denní světlo zcela nahradit, ale vhodně doplnit ano.

Optimální kombinace denního a umělého osvětlení je tedy taková, aby obsahovala co nejvíce přirozeného světla a v součtu dosahovala doporučené hodnoty pro danou místnost a činnost.


Doporučená intenzita osvětlení dle místností

 • Ložnice, obývák, dětský pokoj – 200 lx
 • Kuchyně, koupelna, veranda – 150 lx
 • Chodba – 100 lxDoporučená intenzita dle činností

 • Vaření – 500 lx
 • Čtení – 300 lx
 • Práce na PC – 400 lx

 

Kromě intenzity světla je důležitá i barva neboli teplota světla. Takhle vypadá její škála.

 

teplota světla

 

I teplotu umělého světla je třeba přizpůsobit každé místnosti tak, aby byl její účel co nejlépe naplněn.

Tam, kde chceme pracovat (ať už u PC, nebo manuálně – třeba na kuchyňské lince), je vhodné volit studenější odstín, který připomíná denní světlo a dodává nám energii. Naopak do místností, v nichž primárně odpočíváme, doporučujeme vybrat žárovku s teplejším světlem.

 

Ideální teplota světla do kuchyně

Těžko můžete precizně nakrájet maso, zeleninu či jen krajíc chleba, pokud si pořádně nevidíte pod ruce. Kuchyňské lustry by zkrátka měly vyzařovat jasné a ostré světlo kolem, abyste měli vaření plně pod kontrolou.

 

osvetleni kuchyne

 

Většinou doporučujeme teplotu kolem 4000 K. Můžete ale zvolit kombinaci několika typů osvětlení – například nad pracovní linku dát studenější světlo a do lustru nad jídelní stůl o něco teplejší žárovku.


Ideální teplota světla do obýváku

V obývacím pokoji především sledujeme televizi, trávíme čas s návštěvami nebo relaxujeme při hraní her, zkrátka zasloužená pohoda. Proto klientům nejčastěji doporučujeme stropní světla do obýváku teplejší barvy s hodnotou 2700–3000 K.

 

osvetleni obývaku

Studenější odstíny totiž evokují denní světlo, takže mozek si bude klidně i o půlnoci myslet, že je den, což může působit problémy s usínáním. Oblíbenou alternativou je kombinace světel různých barev a jejich volba podle libosti a aktuální činnosti. Docílíte toho jednoduše. Stačí zvolit lustr do obýváku se studenější barvou 4000 K jako „hlavní" osvětlení obýváku a doplnit ho lampičkami s teplejším odstínem.


Ideální teplota světla do pracovny

Home office je čím dál rozšířenější a vypadá to, že tento fenomén jen tak nezmizí. Čím dál tím více lidí si doma zřizuje speciální místnost určenou pouze pro práci, aby si k ní vytvořili vhodné podmínky a zároveň mohli lépe oddělit soukromý a pracovní život, i když se oba odehrávají na jednom místě. Světlo kolem 4000 K podpoří vaši koncentraci a udrží vás déle ve střehu.


osvetleni pracovny

 

Ideální teplota světla do ložnice

V ložnici potřebujeme především mít co nejlepší prostředí pro nepřerušovaný spánek, který nám zajistí dostatek energie pro další den. Proto lustr do ložnice s teplejší barvou světla mezi 2700 až 3000 K představuje ideální centrální osvětlení do ložnice, kterým si udržíte přirozený cirkadiánní rytmus.


osvetleni loznice

 

Jsme tu pro vás

Potřebujete poradit, jak co nejlépe zkombinovat umělé osvětlení z křišťálových lustrů s denním světlem? Kontaktujte nás. Rádi vám pomůžeme. A společně naladíme vaši domácnost do optimální kombinace tónů, které vám budou maximálně vyhovovat.

 

 

Potřebujete poradit?

S OBJEDNÁVKOU VÁM RÁDI PORADÍME    Po - Pá 8 - 16h

Hana Vavrova  Hana Vávrová
  T: +420 725 087 878
  M:vavrova@artcrystal.cz 

whatsapp 

Reference našich zákazníků

 • Anna Lattischová, Kynšperk

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, před chvílí dorazila lampa, je v pořádku a je nádherná. Moc děkuju za vaši práci, splnila jsem si sen a teď budu šetřit na lampičky do ložnice:-). Mám už od Vás lustr a max. spokojenost. Pozdravuji všechny co vytváří tuhle krásu a za Váš servis děkuji. Krásný den Vám všem. S úctou Lattischová Anna ;-)
 • Lucie Kozelková, Tábor

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den paní Vávrová, jsem absolutně nadšená a tolik spokojená s dodaným lustrem. Je to šperk mého salonu, všem zákaznicím se moc libí. Je opravdu kouzelný. A když na nej zasvítí paprsek slunce z venku, lustr neskutečně kouzlí a po zdech je spousty drahokamů :-)). S pozdravem a velkým díky.
 • Eva Chovancová, Opava

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, pane Tomeši, vaše lustry jsou kouzelné, přenádherné a mají duši. Máme ho v pokoji a každý kdo k nám přijde ho nepřejde bez povšimnutí. Všem se líbí, nešetří chválou! Vydrželi bychom se na něj dívat hodiny. Přeji Vám mnoho úspěchů a stejně nadšených zákazníků.
 • Jana Vojáčková, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, děkujeme Vám za vyčerpávajicí snahu. Jak lustr tak nástěnná osvětlení plus ověsy předčilo naše očekávání. Jsme nadmíru spokojeni. A těšíme se do budoucna na další spolupráci. Přejeme Vám další spokojené zákazníky jako jsme my.
 • Miroslav Flax, Plzeň

  Hodnocení: 5 / 5
  Krásný dobrý den pane Tomeši, objednali jsme u Vás čtyři nádherná světla. Mnohokráte Vám děkujeme za tyto šperky, jenž jste stvořili pro náš domov. Za celou rodinu děkuji Vám i všem pracovníkům se "zlatými ručičkami" a držím palce, at' se tomuto řemeslu stále daří.
 • Jana Černá, Velký Újezd

  Hodnocení: 5 / 5
  Přeji pěkný den pane Tomeši, chtěla jsem Vám poděkovat za zaslání našemu lustru, zásilka přišla v pořádku a manžel včera lustr namontoval. Dnes jsem se v přiložených rukavičkách pustila do zavěšování štrasových ověsů, lustr vypadá naprosto úchvatně!
 • Jan Hrubeš, Most

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, dodané lustry jsou krásné, v mém domě jen září. Děkuji za individuální přístup kdy jste mi podle fota ověsu z lustru, který jsem měl už doma dobře poradil a vybral nástěnné svítidla, které jsou shodné ke stávajícímu. Děkuji za osobní přistup a "doladění" mé zakázky. Vše k mé naprosté spokojenosti. Díky.
 • Eva Beránková, Kraslice

  Hodnocení: 5 / 5
  Děkuji moc za lustry. Již je mám nainstalované. Jsou moc pěkné a krásně svítí. Přeji moc spokojených zákazníků jako jsem já.
 • Jaroslav Slavík, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, s nákupem lustru od firmy Artcrystal jsem byl naprosto spokojený. Na zakázku nám bez problému prodloužili tyč lustru a elektroinstalaci a to v běžném dodacím termínu. Ochota a profesionalita pracovníků firmy byla na úrovni. Lustr v kvalitě, kterou jsem požadoval zvýšil prestiž naší kanceláře.
 • Marie Dvořáková, Chlumčany

  Hodnocení: 5 / 5
  V prosinci jsem si zakoupila vaše křišťálové lustry. Od té chvíle se s nimi denně těším a obdivuji práci lidských rukou. Lituji jen toho, že jsem si vaše výrobky nekoupila již dříve. Zdravím vás a s přeji mnoho spokojených zákazníků.
 • Dana Geržová, Šternberk

  Hodnocení: 5 / 5
  Vaši firmu mohu jenom doporučit. Vynikající komunikace, krásný lustr a ještě jste zavolali jestli je vše v pořádku. Dávám 5 hvězdiček.
 • Hana Žítková, Předměřice

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý večer, pane Tomeši. Ráda bych Vám poděkovala za urgentní vyřízení mé objednávky. Zboží došlo v pořádku, lustry již visí a jsou krásné. Srdečně Vás zdravím a přeji mnoho spokojených zákazníků.
 • Kateřina Kyselová, Frýdek-Místek

  Hodnocení: 5 / 5
  Vážený pane Tomeši, mnohokrát děkuji za vaše lustry. Oba dorazily v pořádku, nic nechybí, nic se nerozbilo. Jsou nádherné a jen čekám, kdy konečně manžel přijede ze služební cesty, aby mi je pověsil. Přeji hezký den a mnoho spojených zákazníků.
 • Zdena Soukupová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, děkuji za dodávku krásného lustru. Jsem ráda, že ještě existují české firmy, které prodávají kvalitní české zboží. Přeji mnoho zdaru a mnoho spokojených zákazníků jako jsem já.
 • Eva Vášová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Vážený pane Tomeši, vyřizuji poděkování od celé rodiny Ferrando Camoletto Vám i celému týmu za odvedení skvělé práce při vybavení jejich vily v Turíně křišťálovými lustry. Jsou velmi spokojení a lustry se jim moc líbí. Budeme s Vámi počítat po dokončení rekonstrukce jejich domu v Praze v příštím roce.
 • Vladimír Vjačka, Frýdek-Místek

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den pane Tomeši, krásné a kvalitní zboží. Hlavně opravdu dobře zabalené. Pozitivní zkušenosti. Doufám, že obchod nezrušíte a nenahradí ho levné šmejdy. Obchod doporučuji.
 • Klára Steinerová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, nákup byl velmi jednoduchý, telefonické dotazy byly srozumitelně zodpovězeny, všechny části lustru byly přehledně a pečlivě zabalené, montáž je jednoduchá. Lustr je nádherný!!!
 • Jarka Netíková, Nový Poddvorov

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, paní Mikulášová, ještě jednou děkuji za perfektní práci, jak z Vaší strany jako kontaktní osoby, tak za odvedenou práci na zboží samotném. Lustr je opravdu nádherný a jeho skládání byl nevšední a vzrušující zážitek. Přeji Vám hodně úspěchů a i nadále hodně spokojených zákazníků.
 • Eva Zdráhalová, Vsetín

  Hodnocení: 5 / 5
  Paní Vávrová, převzala jsem zásilku - a jsem opět velmi spokojená se zbožím, jeho balením i rychlým doručením. Děkuji!

Sledujte nás na sociálních sítích

facebook        instagram       pinterest     youtube

  

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti
Tento web je chráněn reCAPTCHA a Google. Platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky.

Přihlášení