Navštivte náš showroom a získejte slevu 10% - od PO 27. 05. 2024. Více informací ZDE >>

Jak správně vybrat lustr

Přidáno: 20. 11. 2020 12:45:13

20 Listopad 2020

5 jednoduchých rad, jak správně vybrat křišťálový lustr. Vybrat správný lustr nemusí být tak snadné, jak se na první pohled zdá. Zohlednit byste měli celou řadu faktorů včetně velikosti pokoje nebo výšky stropu. Když dodržíte několik základních pravidel, rozzáříte svůj interiér a vytvoříte funkční osvětlení pro různé účely.

Jak správně vybrat lustr

Do jaké místnosti lustr vybíráte? Zohledněte účel i barvy stěn

Lustr zdaleka není pouze zdroj světla – při vhodném výběru dodá styl celému interiéru. Kromě funkčnosti byste tedy měli klást důraz rovněž na design a estetický dojem. Volba osvětlení se bude lišit podle toho, do jaké místnosti lustr vybíráte.

obývacím pokoji bude ideální osvětlení s výkonem 20 W/m2, v místě kuchyňské linky 30 W/m2, ve zbytku kuchyně 15–20 W/m2, zatímco v ložnici nebo na chodbách vystačíte s 10–15 W/m2. V potaz se přitom bere součet všech světelných zdrojů v místnosti. Důležité je zohlednit také barvu stěn či nábytku. Tmavší barvy totiž pohltí více světla, a tak je nutné zvolit osvětlení s vyšší intenzitou.


kitchen chandelier


Čím větší místnost, tím větší lustr

Velice důležitým parametrem je velikost místnosti – s větší plochou by měla růst velikost svítidla nebo jejich počet. Masivní lustr v malé místnosti vám pocitově zmenší místnost a budete si připadat stísněně, naopak příliš skromný lustr ve větší místnosti bude působit ztraceně a disproporčně. Jeden centrální lustr lze také vhodně doplnit nástěnnými lampami, případně stojacími lampami.

Při výběru správné velikosti lustru pro konkrétní místnost si pomůžeme následujícím orientačním propočtem. Sečtěte šířku a délku místnosti v metrech. Určete zhruba 80 % této hodnoty, a vynásobte ji číslem 10. Výsledek je přibližný průměr lustru v centimetrech, který byste měli zvolit. Například pokud je váš obývací pokoj dlouhý 4 metry a široký 6 metrů, pak součet těchto hodnot je 10. 80 % této hodnoty je 8 a vynásobené 10 je rovno 80. Orientační průměr lustru by se tak měl pohybovat okolo 80 centimetrů. Jestliže se rozhodujete mezi dvěma velikostmi, doporučuje se zvolit ten větší.


Podle výšky stropu zvolte délku závěsného řetězu

Váš výběr výrazně ovlivní i výška stropu. V případě, že máte vysoký strop, bude vysoko zavěšený lustr vypadat opticky menší. Je proto lepší zakoupit delší závěsný řetěz a lustr umístit níže do prostoru. V místnostech s nižším stropem naopak myslete na to, aby se pod lustrem dalo projít. Pomoci si můžete krátkými závěsnými řetězy.

Do jaké výšky je optimální lustr pověsit? Lustr by měl být zavěšen minimálně ve výšce 190–220 centimetrů – jednoduše tak, aby nepřekážel vysokým osobám. Další pravidlo hovoří o tom, že by lustr měl viset alespoň 40–55 cm pod rovinou stropu. V místnostech s vyšším stropem (cca nad 260 cm) přidávejte k tomuto údaji 5 cm na každých 10 cm výšky navíc. Vybíráte-li lustr do jídelny, pak byste jej měli umístit minimálně 80 centimetrů nad jídelní stůl tak, aby nestál v cestě a zbytečně neoslňoval. Standardně lze říci, že nejlepší místo pro lustr je uprostřed místnosti. Nemusí to však platit univerzálně – například právě v jídelně je vhodnější lustr umístit nad stůl.


chandelier


Žárovky? Do křišťálového lustru se hodí i LED žárovky

Lustry se liší počtem ramen, a s tím souvisí počet žárovek. Pro malé místnosti se doporučují šesti– až osmiramenné lustry. K nim výborně pasují 40 W žárovky, které svítidlo více rozzáří. V kombinaci s křišťálem dokonale prosvětlí celou místnost. U víceramenných lustrů ve větších místnostech se hodí využít 25 W žárovky a centrální lustr podpořit dalšími menšími svítidly.

Do křišťálového lustru můžete s klidem použít i LED žárovky. Dají se pořídit v designu, který napodobuje klasickou svíčku. Nemusíte bát, že by se k tradičnímu svítidlu nehodil. LED žárovky produkují intenzivní světlo – krásně rozzáří křišťálové ověsy, které rozehrají světelnou symfonii. Standardně se do lustrů používají 4W LED žárovky.


Ideální je kombinace lustru a dalších svítidel

Bez ohledu na to, jaký lustr si vyberete, budete nejspíš kombinovat různé zdroje světla. Jedno stropní svítidlo uprostřed místnosti už současným potřebám dávno nestačí. Lepšího výsledku dosáhnete při kombinaci centrálního svítidla s dalšími typy lustrů a lamp.

Vybírejte z menších nástěnných či stojacích svítidel, která rozmístíte v jednotlivých částech pokoje. Podstatné je, aby osvětlení nijak nerušilo, vytvářelo příjemnou atmosféru a designově zapadalo do stylu dané místnosti. Díky menším svítidlům nebo regulátorům osvětlení můžete v každém koutě místnosti vytvořit funkční prostor – část s jasnějším světlem je určena na práci, naopak tmavší zákoutí skvěle poslouží relaxaci.

 

Potřebujete poradit?

S OBJEDNÁVKOU VÁM RÁDI PORADÍME    Po - Pá 8 - 16h

Hana Vavrova  Hana Vávrová
  T: +420 725 087 878
  M:vavrova@artcrystal.cz 

whatsapp 

Reference našich zákazníků

 • Anna Lattischová, Kynšperk

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, před chvílí dorazila lampa, je v pořádku a je nádherná. Moc děkuju za vaši práci, splnila jsem si sen a teď budu šetřit na lampičky do ložnice:-). Mám už od Vás lustr a max. spokojenost. Pozdravuji všechny co vytváří tuhle krásu a za Váš servis děkuji. Krásný den Vám všem. S úctou Lattischová Anna ;-)
 • Lucie Kozelková, Tábor

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den paní Vávrová, jsem absolutně nadšená a tolik spokojená s dodaným lustrem. Je to šperk mého salonu, všem zákaznicím se moc libí. Je opravdu kouzelný. A když na nej zasvítí paprsek slunce z venku, lustr neskutečně kouzlí a po zdech je spousty drahokamů :-)). S pozdravem a velkým díky.
 • Eva Chovancová, Opava

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, pane Tomeši, vaše lustry jsou kouzelné, přenádherné a mají duši. Máme ho v pokoji a každý kdo k nám přijde ho nepřejde bez povšimnutí. Všem se líbí, nešetří chválou! Vydrželi bychom se na něj dívat hodiny. Přeji Vám mnoho úspěchů a stejně nadšených zákazníků.
 • Jana Vojáčková, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, děkujeme Vám za vyčerpávajicí snahu. Jak lustr tak nástěnná osvětlení plus ověsy předčilo naše očekávání. Jsme nadmíru spokojeni. A těšíme se do budoucna na další spolupráci. Přejeme Vám další spokojené zákazníky jako jsme my.
 • Miroslav Flax, Plzeň

  Hodnocení: 5 / 5
  Krásný dobrý den pane Tomeši, objednali jsme u Vás čtyři nádherná světla. Mnohokráte Vám děkujeme za tyto šperky, jenž jste stvořili pro náš domov. Za celou rodinu děkuji Vám i všem pracovníkům se "zlatými ručičkami" a držím palce, at' se tomuto řemeslu stále daří.
 • Jana Černá, Velký Újezd

  Hodnocení: 5 / 5
  Přeji pěkný den pane Tomeši, chtěla jsem Vám poděkovat za zaslání našemu lustru, zásilka přišla v pořádku a manžel včera lustr namontoval. Dnes jsem se v přiložených rukavičkách pustila do zavěšování štrasových ověsů, lustr vypadá naprosto úchvatně!
 • Jan Hrubeš, Most

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, dodané lustry jsou krásné, v mém domě jen září. Děkuji za individuální přístup kdy jste mi podle fota ověsu z lustru, který jsem měl už doma dobře poradil a vybral nástěnné svítidla, které jsou shodné ke stávajícímu. Děkuji za osobní přistup a "doladění" mé zakázky. Vše k mé naprosté spokojenosti. Díky.
 • Eva Beránková, Kraslice

  Hodnocení: 5 / 5
  Děkuji moc za lustry. Již je mám nainstalované. Jsou moc pěkné a krásně svítí. Přeji moc spokojených zákazníků jako jsem já.
 • Jaroslav Slavík, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, s nákupem lustru od firmy Artcrystal jsem byl naprosto spokojený. Na zakázku nám bez problému prodloužili tyč lustru a elektroinstalaci a to v běžném dodacím termínu. Ochota a profesionalita pracovníků firmy byla na úrovni. Lustr v kvalitě, kterou jsem požadoval zvýšil prestiž naší kanceláře.
 • Marie Dvořáková, Chlumčany

  Hodnocení: 5 / 5
  V prosinci jsem si zakoupila vaše křišťálové lustry. Od té chvíle se s nimi denně těším a obdivuji práci lidských rukou. Lituji jen toho, že jsem si vaše výrobky nekoupila již dříve. Zdravím vás a s přeji mnoho spokojených zákazníků.
 • Dana Geržová, Šternberk

  Hodnocení: 5 / 5
  Vaši firmu mohu jenom doporučit. Vynikající komunikace, krásný lustr a ještě jste zavolali jestli je vše v pořádku. Dávám 5 hvězdiček.
 • Hana Žítková, Předměřice

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý večer, pane Tomeši. Ráda bych Vám poděkovala za urgentní vyřízení mé objednávky. Zboží došlo v pořádku, lustry již visí a jsou krásné. Srdečně Vás zdravím a přeji mnoho spokojených zákazníků.
 • Kateřina Kyselová, Frýdek-Místek

  Hodnocení: 5 / 5
  Vážený pane Tomeši, mnohokrát děkuji za vaše lustry. Oba dorazily v pořádku, nic nechybí, nic se nerozbilo. Jsou nádherné a jen čekám, kdy konečně manžel přijede ze služební cesty, aby mi je pověsil. Přeji hezký den a mnoho spojených zákazníků.
 • Zdena Soukupová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, děkuji za dodávku krásného lustru. Jsem ráda, že ještě existují české firmy, které prodávají kvalitní české zboží. Přeji mnoho zdaru a mnoho spokojených zákazníků jako jsem já.
 • Eva Vášová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Vážený pane Tomeši, vyřizuji poděkování od celé rodiny Ferrando Camoletto Vám i celému týmu za odvedení skvělé práce při vybavení jejich vily v Turíně křišťálovými lustry. Jsou velmi spokojení a lustry se jim moc líbí. Budeme s Vámi počítat po dokončení rekonstrukce jejich domu v Praze v příštím roce.
 • Vladimír Vjačka, Frýdek-Místek

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den pane Tomeši, krásné a kvalitní zboží. Hlavně opravdu dobře zabalené. Pozitivní zkušenosti. Doufám, že obchod nezrušíte a nenahradí ho levné šmejdy. Obchod doporučuji.
 • Klára Steinerová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, nákup byl velmi jednoduchý, telefonické dotazy byly srozumitelně zodpovězeny, všechny části lustru byly přehledně a pečlivě zabalené, montáž je jednoduchá. Lustr je nádherný!!!
 • Jarka Netíková, Nový Poddvorov

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, paní Mikulášová, ještě jednou děkuji za perfektní práci, jak z Vaší strany jako kontaktní osoby, tak za odvedenou práci na zboží samotném. Lustr je opravdu nádherný a jeho skládání byl nevšední a vzrušující zážitek. Přeji Vám hodně úspěchů a i nadále hodně spokojených zákazníků.
 • Eva Zdráhalová, Vsetín

  Hodnocení: 5 / 5
  Paní Vávrová, převzala jsem zásilku - a jsem opět velmi spokojená se zbožím, jeho balením i rychlým doručením. Děkuji!

Sledujte nás na sociálních sítích

facebook        instagram       pinterest     youtube

  

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti
Tento web je chráněn reCAPTCHA a Google. Platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky.

Přihlášení