Jak správně vybrat lustr
Přidáno: 20. 11. 2020 12:45:13
20 Listopad 2020
5 jednoduchých rad, jak správně vybrat křišťálový lustr. Vybrat správný lustr nemusí být tak snadné, jak se na první pohled zdá. Zohlednit byste měli celou řadu faktorů včetně velikosti pokoje nebo výšky stropu. Když dodržíte několik základních pravidel, rozzáříte svůj interiér a vytvoříte funkční osvětlení pro různé účely.
Do jaké místnosti lustr vybíráte? Zohledněte účel i barvy stěn
Lustr zdaleka není pouze zdroj světla – při vhodném výběru dodá styl celému interiéru. Kromě funkčnosti byste tedy měli klást důraz rovněž na design a estetický dojem. Volba osvětlení se bude lišit podle toho, do jaké místnosti lustr vybíráte.
V obývacím pokoji bude ideální osvětlení s výkonem 20 W/m2, v místě kuchyňské linky 30 W/m2, ve zbytku kuchyně 15–20 W/m2, zatímco v ložnici nebo na chodbách vystačíte s 10–15 W/m2. V potaz se přitom bere součet všech světelných zdrojů v místnosti. Důležité je zohlednit také barvu stěn či nábytku. Tmavší barvy totiž pohltí více světla, a tak je nutné zvolit osvětlení s vyšší intenzitou.
Čím větší místnost, tím větší lustr
Velice důležitým parametrem je velikost místnosti – s větší plochou by měla růst velikost svítidla nebo jejich počet. Masivní lustr v malé místnosti vám pocitově zmenší místnost a budete si připadat stísněně, naopak příliš skromný lustr ve větší místnosti bude působit ztraceně a disproporčně. Jeden centrální lustr lze také vhodně doplnit nástěnnými lampami, případně stojacími lampami.
Při výběru správné velikosti lustru pro konkrétní místnost si pomůžeme následujícím orientačním propočtem. Sečtěte šířku a délku místnosti v metrech. Určete zhruba 80 % této hodnoty, a vynásobte ji číslem 10. Výsledek je přibližný průměr lustru v centimetrech, který byste měli zvolit. Například pokud je váš obývací pokoj dlouhý 4 metry a široký 6 metrů, pak součet těchto hodnot je 10. 80 % této hodnoty je 8 a vynásobené 10 je rovno 80. Orientační průměr lustru by se tak měl pohybovat okolo 80 centimetrů. Jestliže se rozhodujete mezi dvěma velikostmi, doporučuje se zvolit ten větší.
Podle výšky stropu zvolte délku závěsného řetězu
Váš výběr výrazně ovlivní i výška stropu. V případě, že máte vysoký strop, bude vysoko zavěšený lustr vypadat opticky menší. Je proto lepší zakoupit delší závěsný řetěz a lustr umístit níže do prostoru. V místnostech s nižším stropem naopak myslete na to, aby se pod lustrem dalo projít. Pomoci si můžete krátkými závěsnými řetězy.
Do jaké výšky je optimální lustr pověsit? Lustr by měl být zavěšen minimálně ve výšce 190–220 centimetrů – jednoduše tak, aby nepřekážel vysokým osobám. Další pravidlo hovoří o tom, že by lustr měl viset alespoň 40–55 cm pod rovinou stropu. V místnostech s vyšším stropem (cca nad 260 cm) přidávejte k tomuto údaji 5 cm na každých 10 cm výšky navíc. Vybíráte-li lustr do jídelny, pak byste jej měli umístit minimálně 80 centimetrů nad jídelní stůl tak, aby nestál v cestě a zbytečně neoslňoval. Standardně lze říci, že nejlepší místo pro lustr je uprostřed místnosti. Nemusí to však platit univerzálně – například právě v jídelně je vhodnější lustr umístit nad stůl.
Žárovky? Do křišťálového lustru se hodí i LED žárovky
Lustry se liší počtem ramen, a s tím souvisí počet žárovek. Pro malé místnosti se doporučují šesti– až osmiramenné lustry. K nim výborně pasují 40 W žárovky, které svítidlo více rozzáří. V kombinaci s křišťálem dokonale prosvětlí celou místnost. U víceramenných lustrů ve větších místnostech se hodí využít 25 W žárovky a centrální lustr podpořit dalšími menšími svítidly.
Do křišťálového lustru můžete s klidem použít i LED žárovky. Dají se pořídit v designu, který napodobuje klasickou svíčku. Nemusíte bát, že by se k tradičnímu svítidlu nehodil. LED žárovky produkují intenzivní světlo – krásně rozzáří křišťálové ověsy, které rozehrají světelnou symfonii. Standardně se do lustrů používají 4W LED žárovky.
Ideální je kombinace lustru a dalších svítidel
Bez ohledu na to, jaký lustr si vyberete, budete nejspíš kombinovat různé zdroje světla. Jedno stropní svítidlo uprostřed místnosti už současným potřebám dávno nestačí. Lepšího výsledku dosáhnete při kombinaci centrálního svítidla s dalšími typy lustrů a lamp.
Vybírejte z menších nástěnných či stojacích svítidel, která rozmístíte v jednotlivých částech pokoje. Podstatné je, aby osvětlení nijak nerušilo, vytvářelo příjemnou atmosféru a designově zapadalo do stylu dané místnosti. Díky menším svítidlům nebo regulátorům osvětlení můžete v každém koutě místnosti vytvořit funkční prostor – část s jasnějším světlem je určena na práci, naopak tmavší zákoutí skvěle poslouží relaxaci.