Navštivte náš showroom a získejte slevu 10% - od PO 29. 07. 2024. Více informací ZDE >>

Křišťálové lustry – od svíčky k LED žárovce

Přidáno: 20. 5. 2020 10:02:56

20 Květen 2020

Křišťálový lustr není přežitek, jak by se v dnešní moderní době mohlo zdát. Naopak můžete být překvapeni, jak nádherně vypadá klasické křišťálové svítidlo v moderním interiéru. Dal by se považovat za určitou známku luxusu. Zapomeňte na lustry, které měly doma vaše babičky.

Křišťálové lustry – od svíčky k LED žárovce

Naši technologové a konstruktéři dnes dokáží novými technologiemi a výrobními procesy vtisknout klasickému svítidlu nový šmrnc a náboj a celkově ho pojmout „jinak" – moderně. A jakou žárovku do křišťálového svítidla použít? I do tak klasického výrobku můžete bez obav použít právě LED žárovku.

Prastarý světelný zdroj, který je lidstvu znám v primitivní podobě již od pravěku – svíčka. Naši předci ho používali od dob, kdy zjistili, že vlákno či dřívko ve ztuhlém tuku dává světlo.


crystal chandelier


Nejvhodnějším materiálem k výrobě svíček se už ve starověku ukázal včelí vosk a svíčkám se tak říkalo voskovice. Protože se však jednalo o materiál těžce dostupný, a tedy i hodně drahý, používaly voskové svíčky jen ty nejbohatší vrstvy společnosti. Naopak nejdostupnější materiál byl po tisíciletí lůj, skopový či hovězí. Látka, která vyřadila roku 1854 svíčky ze hry, byla petrolej. Jen 25 let nato, roku 1879, byla vynalezena žárovka. A její vývoj jde neustále kupředu. Je to bezpochyby potřeba, protože – ruku na srdce – co je korunou krásy světových koncertních sálů, divadel, zámků, paláců, hotelových hal, ale třeba i „jen" domácností? Je to legendární křišťálový lustr.

Když tenkrát ještě žárovky neměli a na lustry používali první svíčky, měli to o dost složitější. Ty lojové hořely poměrně rychle a pokud misky pod nimi nebyly dostatečně velké, odkapával lůj na zem. S voskovými svíčkami to bylo o trochu lepší, ale i tak se musely často měnit a ten úklid po nich...

Původní Edisonova žárovka měla uhlíkové vlákno, které poté nahradil wolfram používaný do dnešní doby. Dnes se dají tyto žárovky považovat za zastaralé, pomalu se od nich upouští. Jejich největší plus je asi cena a také to, že se jejich jas dá plynule regulovat (stmívat). Mají ale velmi nízkou energetickou účinnost, až 95% elektrické energie se promění v teplo. Nejčastěji pořídíte 40W, ty 60W a silnější již před pár lety EU zakázala.

Výkonnější a mladší sestřičkou wolframové žárovky je žárovka halogenová. Její vlákno se vyžhaví do vyšší teploty (dosahuje se tak vyšší svítivosti) a lze u ní také dosáhnout delší životnosti (do baňky se přidá právě sloučenina halogenu). Také většina halogenových žárovek je stmívatelná. Halogenka o příkonu 28W nahradí 40W wolframovou žárovku.


crystal chandelier


A konečně se dostáváme k LED žárovkám. Ty bezpochyby udělaly největší skok za poslední dobu. Fungují na základě polovodičových destiček, které mění elektrický proud na světlo. Mají nejdelší životnost (50 – 100 tis. hodin) a také nejvyšší účinnost. Že se LED žárovka do klasického křišťálového svítidla nehodí? Možná to tak bylo kdysi, ale dnes už je to omyl. Dnes si totiž můžete vybrat vzhled, který imituje klasickou svíčku, dokonce i s plamínkem. LED žárovky dokáží skvěle podpořit a rozsvítit krásu křišťálu.

Jsou velice odolné proti otřesům a nárazům a co se spotřeby energie týče, nemají soupeře. V našich lustrech používáme 4W.

Vezměme si jako příklad takové standardně velké, osmižárovkové svítidlo. Kdybychom použili 8 wolframových 40W žárovek, jsme na spotřebě 320W. Pračka spotřebuje na 3 vyprání 425W, plazmová televize za 3 hodiny 344W.

Není tedy 320W na svítidlo nějak moc? Se 4W LEDkami bude mít lustr spotřebu 32W, tzn. spotřeba klesne o 288W. To není úplně málo, že?

V 95% mají naše svítidla patici úzkou, E14. Občas se objeví (zejména stolní lampičky) patice široká, E27. Pokud se rozhodnete pro nákup křišťálového svítidla u nás, doporučujeme pořídit do nich LED žárovky s těmito paticemi. Neuděláte chybu :-)

 

Potřebujete poradit?

S OBJEDNÁVKOU VÁM RÁDI PORADÍME    Po - Pá 8 - 16h

Hana Vavrova  Hana Vávrová
  T: +420 725 087 878
  M:vavrova@artcrystal.cz 

whatsapp 

Reference našich zákazníků

 • Anna Lattischová, Kynšperk

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, před chvílí dorazila lampa, je v pořádku a je nádherná. Moc děkuju za vaši práci, splnila jsem si sen a teď budu šetřit na lampičky do ložnice:-). Mám už od Vás lustr a max. spokojenost. Pozdravuji všechny co vytváří tuhle krásu a za Váš servis děkuji. Krásný den Vám všem. S úctou Lattischová Anna ;-)
 • Lucie Kozelková, Tábor

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den paní Vávrová, jsem absolutně nadšená a tolik spokojená s dodaným lustrem. Je to šperk mého salonu, všem zákaznicím se moc libí. Je opravdu kouzelný. A když na nej zasvítí paprsek slunce z venku, lustr neskutečně kouzlí a po zdech je spousty drahokamů :-)). S pozdravem a velkým díky.
 • Eva Chovancová, Opava

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, pane Tomeši, vaše lustry jsou kouzelné, přenádherné a mají duši. Máme ho v pokoji a každý kdo k nám přijde ho nepřejde bez povšimnutí. Všem se líbí, nešetří chválou! Vydrželi bychom se na něj dívat hodiny. Přeji Vám mnoho úspěchů a stejně nadšených zákazníků.
 • Jana Vojáčková, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, děkujeme Vám za vyčerpávajicí snahu. Jak lustr tak nástěnná osvětlení plus ověsy předčilo naše očekávání. Jsme nadmíru spokojeni. A těšíme se do budoucna na další spolupráci. Přejeme Vám další spokojené zákazníky jako jsme my.
 • Miroslav Flax, Plzeň

  Hodnocení: 5 / 5
  Krásný dobrý den pane Tomeši, objednali jsme u Vás čtyři nádherná světla. Mnohokráte Vám děkujeme za tyto šperky, jenž jste stvořili pro náš domov. Za celou rodinu děkuji Vám i všem pracovníkům se "zlatými ručičkami" a držím palce, at' se tomuto řemeslu stále daří.
 • Jana Černá, Velký Újezd

  Hodnocení: 5 / 5
  Přeji pěkný den pane Tomeši, chtěla jsem Vám poděkovat za zaslání našemu lustru, zásilka přišla v pořádku a manžel včera lustr namontoval. Dnes jsem se v přiložených rukavičkách pustila do zavěšování štrasových ověsů, lustr vypadá naprosto úchvatně!
 • Jan Hrubeš, Most

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, dodané lustry jsou krásné, v mém domě jen září. Děkuji za individuální přístup kdy jste mi podle fota ověsu z lustru, který jsem měl už doma dobře poradil a vybral nástěnné svítidla, které jsou shodné ke stávajícímu. Děkuji za osobní přistup a "doladění" mé zakázky. Vše k mé naprosté spokojenosti. Díky.
 • Eva Beránková, Kraslice

  Hodnocení: 5 / 5
  Děkuji moc za lustry. Již je mám nainstalované. Jsou moc pěkné a krásně svítí. Přeji moc spokojených zákazníků jako jsem já.
 • Jaroslav Slavík, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, s nákupem lustru od firmy Artcrystal jsem byl naprosto spokojený. Na zakázku nám bez problému prodloužili tyč lustru a elektroinstalaci a to v běžném dodacím termínu. Ochota a profesionalita pracovníků firmy byla na úrovni. Lustr v kvalitě, kterou jsem požadoval zvýšil prestiž naší kanceláře.
 • Marie Dvořáková, Chlumčany

  Hodnocení: 5 / 5
  V prosinci jsem si zakoupila vaše křišťálové lustry. Od té chvíle se s nimi denně těším a obdivuji práci lidských rukou. Lituji jen toho, že jsem si vaše výrobky nekoupila již dříve. Zdravím vás a s přeji mnoho spokojených zákazníků.
 • Dana Geržová, Šternberk

  Hodnocení: 5 / 5
  Vaši firmu mohu jenom doporučit. Vynikající komunikace, krásný lustr a ještě jste zavolali jestli je vše v pořádku. Dávám 5 hvězdiček.
 • Hana Žítková, Předměřice

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý večer, pane Tomeši. Ráda bych Vám poděkovala za urgentní vyřízení mé objednávky. Zboží došlo v pořádku, lustry již visí a jsou krásné. Srdečně Vás zdravím a přeji mnoho spokojených zákazníků.
 • Kateřina Kyselová, Frýdek-Místek

  Hodnocení: 5 / 5
  Vážený pane Tomeši, mnohokrát děkuji za vaše lustry. Oba dorazily v pořádku, nic nechybí, nic se nerozbilo. Jsou nádherné a jen čekám, kdy konečně manžel přijede ze služební cesty, aby mi je pověsil. Přeji hezký den a mnoho spojených zákazníků.
 • Zdena Soukupová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, děkuji za dodávku krásného lustru. Jsem ráda, že ještě existují české firmy, které prodávají kvalitní české zboží. Přeji mnoho zdaru a mnoho spokojených zákazníků jako jsem já.
 • Eva Vášová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Vážený pane Tomeši, vyřizuji poděkování od celé rodiny Ferrando Camoletto Vám i celému týmu za odvedení skvělé práce při vybavení jejich vily v Turíně křišťálovými lustry. Jsou velmi spokojení a lustry se jim moc líbí. Budeme s Vámi počítat po dokončení rekonstrukce jejich domu v Praze v příštím roce.
 • Vladimír Vjačka, Frýdek-Místek

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den pane Tomeši, krásné a kvalitní zboží. Hlavně opravdu dobře zabalené. Pozitivní zkušenosti. Doufám, že obchod nezrušíte a nenahradí ho levné šmejdy. Obchod doporučuji.
 • Klára Steinerová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, nákup byl velmi jednoduchý, telefonické dotazy byly srozumitelně zodpovězeny, všechny části lustru byly přehledně a pečlivě zabalené, montáž je jednoduchá. Lustr je nádherný!!!
 • Jarka Netíková, Nový Poddvorov

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, paní Mikulášová, ještě jednou děkuji za perfektní práci, jak z Vaší strany jako kontaktní osoby, tak za odvedenou práci na zboží samotném. Lustr je opravdu nádherný a jeho skládání byl nevšední a vzrušující zážitek. Přeji Vám hodně úspěchů a i nadále hodně spokojených zákazníků.
 • Eva Zdráhalová, Vsetín

  Hodnocení: 5 / 5
  Paní Vávrová, převzala jsem zásilku - a jsem opět velmi spokojená se zbožím, jeho balením i rychlým doručením. Děkuji!

Sledujte nás na sociálních sítích

facebook      instagram       pinterest     youtube

  

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti
Tento web je chráněn reCAPTCHA a Google. Platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky.

Přihlášení