Navštivte náš showroom a získejte slevu 10% - od PO 29. 07. 2024. Více informací ZDE >>

Světlo ovlivňuje zdraví víc, než si myslíme

Přidáno: 22. 2. 2021 10:30:55

22 Únor 2021

Někdo jsme „sova“, někdo „ranní ptáče“, ale všichni v sobě máme podobně nastavené vnitřní hodiny. Ty řídí naše aktivity nebo naopak utlumení během dne a noci hlavně podle toho, kolik světla zrovna přijímáme. Říká se tomu cirkadiánní rytmus.

Světlo ovlivňuje zdraví víc, než si myslíme

Vstávat za úsvitu a spát se slepicemi

V dobách našich prababiček byl cirkadiánní rytmus naprosto přirozený. Vstávalo se za úsvitu, velkou část dne byli lidé venku a usínalo se při setmění. Tělo mělo díky slunečnímu záření dostatek energie k tomu, aby se hýbalo, trávilo potravu atd. A naopak – když slunce zapadalo, dávalo tím člověku jasný signál k útlumu, relaxaci a přípravě na spánek. V noci se pak tělo mohlo celé opravit, vyčistit a odpočinout si. Orgány byly aktivní a naopak odpočívaly v pro ně přirozený čas. A hlavně – mohly se tvořit ty správné hormony ve správnou dobu. Pojďme si přiblížit některé z nich.


chandeliers


Tři favorité mezi hormony

Kortizol

Jedním z nich je kortizol – stresový hormon aktivity a pohybu. Nejvíce bychom ho měli mít ráno kolem deváté hodiny a poté by měl začít postupně klesat až do večera. Ale stačí, když jsme vystaveni během dne stresovým situacím, dáme si několik káv, v noci špatně nebo málo spíme, k tomu nemáme dostatečný přísun denního světla a problém je na světě: křivka kortizolu se může úplně obrátit. Ráno se nám ho nedostává, jsme unavení a bez kávy se „nenastartujeme", večer se stresujeme, díváme se do monitoru nebo opět pijeme kávu a hladina kortizolu stoupne víc, než by měla.


Serotonin

Dalším důležitým hormonem je serotonin, přezdívaný jako hormon dobré nálady. Když ho máme v těle dostatek, jsme optimističtí, cítíme se dobře a vyrovnaně. Při nízké hladině serotoninu mohou vzniknout naopak úzkosti, deprese nebo migrény. Jeho tvorba úzce souvisí s množstvím denního světla.


Melatonin

Kapitolou sám o sobě je melatonin – hormon zodpovědný za kvalitní spánek. Všechny buňky v těle ho potřebují, aby se obnovily a zregenerovaly. Kromě toho výrazně posiluje naši imunitu a chrání nás před vznikem rakoviny. Nejnižší hladinu bychom měli mít ráno, nejvíce se ho tvoří v noci (maximum ve 3 hodiny ráno). Jeho křivka by tedy měla být přesně opačná než u kortizolu. Opak však bývá bohužel pravdou.


Cirkadiánní rytmus vzhůru nohama

Jak bychom se cítili krásně, kdybychom měli vždy přesně tolik jednotlivých hormonů, kolik zrovna potřebujeme. Jenže člověk coby inteligentní tvor vymyslel osvětlení a cirkadiánní rytmus převrátil doslova vzhůru nohama.

Ráno a celý den jsme zavřeni v budovách a máme naprostý nedostatek denního světla. Není divu, že jsme unavení a bez energie. Večer rozsvítíme umělé světlo, v noci svítí do ložnice často pouliční lampy a tělo si myslí, že je den. To se projeví nedostatkem tolik potřebného melatoninu. Chybí nám zkrátka přirozené světlo a přirozená tma, organismus je popletený a neví, jaké hormony má produkovat.

Velkým tématem současné doby je i tzv. modré světlo. Je to přirozená součást světelného spektra o vlnové délce 450–500 nm a je důležité pro naši aktivitu. Právě podle něho tělo pozná, co se od něj očekává. Pokud trávíme čas venku a večer si vyprávíme u svíčky, přijímáme ho přesně tolik, kolik potřebujeme. Problém nastává, když před spaním sledujeme televizi, díváme se do monitoru počítače, tabletu nebo chatujeme na mobilu. Všechny tyto přístroje totiž vyzařují vysoký podíl právě modrého světla a říkají tělu, že je den a má být aktivní. Opět to způsobuje nedostatek melatoninu a příliš vysokou hladinu kortizolu. Člověk sice usne, ale tělo si neodpočine a probíhají v něm dále procesy, jako kdyby byl den. Snížit vliv modrého světla, které vyzařují různé obrazovky, pomohou speciální brýle proti modrému světlu.

Všechno se umocňuje v zimě, kdy máme krátké dny. Dostáváme ještě méně přirozeného světla než jindy, a například zmiňovaný serotonin nemá šanci se vytvořit v dostatečném množství. Z toho mimo jiné pramení tendence k zimním úzkostem až depresím.


polar


Narušení cirkadiánního rytmu má zásadní vliv na zdraví

Mít správně nastavený cirkadiánní rytmus je naprosto zásadní věc, pokud chceme být zdraví, mít dostatek energie a cítit se dobře. Existuje již velké množství vědeckých studií, které to dokazují. Například je prokázána souvislost s nárůstem obezity a přílišného umělého osvětlení v noci. Narušený cirkadiánní rytmus může i za poruchy imunity, deprese, migrény, vznik hypertenze nebo dokonce rakoviny. Nikdy nemůžeme mít dostatek energie, pokud budeme mít málo kortizolu přes den a hodně večer, nejde mít dobrou náladu, jestliže se netvoří dost serotoninu, tělo nemá šanci zregenerovat a v noci si odpočinout, pokud mu neumožníme vytvořit to správné množství melatoninu.


Vraťme se k přírodě

Jak dosáhnout kvalitního spánku? Základní rada by mohla znít: co nejvíce svůj denní režim přizpůsobit přírodě a žít v souladu s ní. Lehko se to říká, hůře realizuje, dnešní doba na nás klade vysoké, nepřirozené nároky a je potřeba najít kompromis. Proto alespoň pár tipů:

 • Choďte spát i vstávejte brzy. Spěte minimálně 7,5 hodiny.
 • Ráno vyjděte na chvilku ven, aby tělo dostalo svou dávku přirozeného denního světla a tudíž informaci, že je den a má tvořit „denní" hormony.
 • Sportovní aktivity směřujte spíše na ráno a přes den, kvečeru a večer se začněte zklidňovat.
 • Jak je to jen možné, vystavujte se přirozenému dennímu světlu.
 • Nejméně dvě hodiny před spaním vypněte počítač, tablet, mobil, televizi i wi-fi.
 • Dvě hodiny před spaním už nic nejezte ani nepijte.
 • Zajistěte, aby v ložnici byla naprostá tma a ticho.
 • Dětem na noc nerozsvěcejte lampičku, naučte je spát ve tmě.
 • Když v noci musíte vstát, rozsviťte červené, ne bílé světlo.


Osvětlení zásadně ovlivňuje celou situaci

Osvětlení je důležitá věc, která nám může hodně pomoci nebo naopak uškodit. Jaké tedy zvolit?

 • V místnostech je potřeba zajistit co největší přísun přirozeného denního světla. Pokud chybí, musí se nahrazovat umělým světlem.
 • Umělé osvětlení přes den by mělo přirozené denní světlo co nejpřesněji simulovat, tj. obsahovat správný podíl tzv. modrého světla. Mělo by být intenzivní, především pak v zimě.
 • Skvělou variantou jsou lustry vyrobené z křišťálu, protože křišťál dokáže zvýšit intenzitu světla.
 • Ideální je osvětlení, u kterého můžeme v průběhu dne měnit intenzitu i barvu (obsah modré složky).
 • V koupelně se doporučuje mít jedno tlumené, teplé světlo, které ráno můžeme posílit ještě druhým – jasným bílým světlem, které je podobnější dennímu.
 • Večer by se měly volit spíše tlumené, teplé tóny, jako když zapadá slunce.


Trocha nostalgie na závěr...

Určitě si každý z nás vzpomene na nějaký okamžik, kdy trávil čas na vesnici nebo na horské chatě, kde nebyly pouliční lampy a nebe bylo plné hvězd...

Protože je nerušila světla velkoměsta, večer se sedělo u krbu, místnost byla osvětlena jenom plameny ohně a celé dny se trávily venku, na procházce nebo na zahrádce, s tváří nastavenou ke sluníčku.

Přestože je to většinou na hony vzdáleno naší běžné realitě, není od věci se snažit ke všemu přirozenému postupně navracet. Ať už změnou životního stylu, novými technologiemi osvětlení nebo nejlépe kombinací obojího.

 

Potřebujete poradit?

S OBJEDNÁVKOU VÁM RÁDI PORADÍME    Po - Pá 8 - 16h

Hana Vavrova  Hana Vávrová
  T: +420 725 087 878
  M:vavrova@artcrystal.cz 

whatsapp 

Reference našich zákazníků

 • Anna Lattischová, Kynšperk

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, před chvílí dorazila lampa, je v pořádku a je nádherná. Moc děkuju za vaši práci, splnila jsem si sen a teď budu šetřit na lampičky do ložnice:-). Mám už od Vás lustr a max. spokojenost. Pozdravuji všechny co vytváří tuhle krásu a za Váš servis děkuji. Krásný den Vám všem. S úctou Lattischová Anna ;-)
 • Lucie Kozelková, Tábor

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den paní Vávrová, jsem absolutně nadšená a tolik spokojená s dodaným lustrem. Je to šperk mého salonu, všem zákaznicím se moc libí. Je opravdu kouzelný. A když na nej zasvítí paprsek slunce z venku, lustr neskutečně kouzlí a po zdech je spousty drahokamů :-)). S pozdravem a velkým díky.
 • Eva Chovancová, Opava

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, pane Tomeši, vaše lustry jsou kouzelné, přenádherné a mají duši. Máme ho v pokoji a každý kdo k nám přijde ho nepřejde bez povšimnutí. Všem se líbí, nešetří chválou! Vydrželi bychom se na něj dívat hodiny. Přeji Vám mnoho úspěchů a stejně nadšených zákazníků.
 • Jana Vojáčková, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, děkujeme Vám za vyčerpávajicí snahu. Jak lustr tak nástěnná osvětlení plus ověsy předčilo naše očekávání. Jsme nadmíru spokojeni. A těšíme se do budoucna na další spolupráci. Přejeme Vám další spokojené zákazníky jako jsme my.
 • Miroslav Flax, Plzeň

  Hodnocení: 5 / 5
  Krásný dobrý den pane Tomeši, objednali jsme u Vás čtyři nádherná světla. Mnohokráte Vám děkujeme za tyto šperky, jenž jste stvořili pro náš domov. Za celou rodinu děkuji Vám i všem pracovníkům se "zlatými ručičkami" a držím palce, at' se tomuto řemeslu stále daří.
 • Jana Černá, Velký Újezd

  Hodnocení: 5 / 5
  Přeji pěkný den pane Tomeši, chtěla jsem Vám poděkovat za zaslání našemu lustru, zásilka přišla v pořádku a manžel včera lustr namontoval. Dnes jsem se v přiložených rukavičkách pustila do zavěšování štrasových ověsů, lustr vypadá naprosto úchvatně!
 • Jan Hrubeš, Most

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, dodané lustry jsou krásné, v mém domě jen září. Děkuji za individuální přístup kdy jste mi podle fota ověsu z lustru, který jsem měl už doma dobře poradil a vybral nástěnné svítidla, které jsou shodné ke stávajícímu. Děkuji za osobní přistup a "doladění" mé zakázky. Vše k mé naprosté spokojenosti. Díky.
 • Eva Beránková, Kraslice

  Hodnocení: 5 / 5
  Děkuji moc za lustry. Již je mám nainstalované. Jsou moc pěkné a krásně svítí. Přeji moc spokojených zákazníků jako jsem já.
 • Jaroslav Slavík, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, s nákupem lustru od firmy Artcrystal jsem byl naprosto spokojený. Na zakázku nám bez problému prodloužili tyč lustru a elektroinstalaci a to v běžném dodacím termínu. Ochota a profesionalita pracovníků firmy byla na úrovni. Lustr v kvalitě, kterou jsem požadoval zvýšil prestiž naší kanceláře.
 • Marie Dvořáková, Chlumčany

  Hodnocení: 5 / 5
  V prosinci jsem si zakoupila vaše křišťálové lustry. Od té chvíle se s nimi denně těším a obdivuji práci lidských rukou. Lituji jen toho, že jsem si vaše výrobky nekoupila již dříve. Zdravím vás a s přeji mnoho spokojených zákazníků.
 • Dana Geržová, Šternberk

  Hodnocení: 5 / 5
  Vaši firmu mohu jenom doporučit. Vynikající komunikace, krásný lustr a ještě jste zavolali jestli je vše v pořádku. Dávám 5 hvězdiček.
 • Hana Žítková, Předměřice

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý večer, pane Tomeši. Ráda bych Vám poděkovala za urgentní vyřízení mé objednávky. Zboží došlo v pořádku, lustry již visí a jsou krásné. Srdečně Vás zdravím a přeji mnoho spokojených zákazníků.
 • Kateřina Kyselová, Frýdek-Místek

  Hodnocení: 5 / 5
  Vážený pane Tomeši, mnohokrát děkuji za vaše lustry. Oba dorazily v pořádku, nic nechybí, nic se nerozbilo. Jsou nádherné a jen čekám, kdy konečně manžel přijede ze služební cesty, aby mi je pověsil. Přeji hezký den a mnoho spojených zákazníků.
 • Zdena Soukupová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, děkuji za dodávku krásného lustru. Jsem ráda, že ještě existují české firmy, které prodávají kvalitní české zboží. Přeji mnoho zdaru a mnoho spokojených zákazníků jako jsem já.
 • Eva Vášová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Vážený pane Tomeši, vyřizuji poděkování od celé rodiny Ferrando Camoletto Vám i celému týmu za odvedení skvělé práce při vybavení jejich vily v Turíně křišťálovými lustry. Jsou velmi spokojení a lustry se jim moc líbí. Budeme s Vámi počítat po dokončení rekonstrukce jejich domu v Praze v příštím roce.
 • Vladimír Vjačka, Frýdek-Místek

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den pane Tomeši, krásné a kvalitní zboží. Hlavně opravdu dobře zabalené. Pozitivní zkušenosti. Doufám, že obchod nezrušíte a nenahradí ho levné šmejdy. Obchod doporučuji.
 • Klára Steinerová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, nákup byl velmi jednoduchý, telefonické dotazy byly srozumitelně zodpovězeny, všechny části lustru byly přehledně a pečlivě zabalené, montáž je jednoduchá. Lustr je nádherný!!!
 • Jarka Netíková, Nový Poddvorov

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, paní Mikulášová, ještě jednou děkuji za perfektní práci, jak z Vaší strany jako kontaktní osoby, tak za odvedenou práci na zboží samotném. Lustr je opravdu nádherný a jeho skládání byl nevšední a vzrušující zážitek. Přeji Vám hodně úspěchů a i nadále hodně spokojených zákazníků.
 • Eva Zdráhalová, Vsetín

  Hodnocení: 5 / 5
  Paní Vávrová, převzala jsem zásilku - a jsem opět velmi spokojená se zbožím, jeho balením i rychlým doručením. Děkuji!

Sledujte nás na sociálních sítích

facebook      instagram       pinterest     youtube

  

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti
Tento web je chráněn reCAPTCHA a Google. Platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky.

Přihlášení