Navštivte náš showroom a získejte slevu 10% - od PO 27. 05. 2024. Více informací ZDE >>

Výběr žárovky snadno a rychle

Přidáno: 25. 1. 2022 12:41:57

25 Leden 2022

Asi všichni známe ten vtip, jak policisté nebo blondýnka mění žárovku. Ale nikdo z nás nezná žádný o tom, jak ji vybírají. Možná proto, že to není legrace. Volba správné žárovky je poměrně složitější úkol, než se na první pohled zdá. V dnešním článku vám vysvětlíme vše podstatné pro to, abyste ho zvládli snadno, rychle a úspěšně.

Výběr žárovky snadno a rychle

S námi hned víte, na čem jste

Křišťálové lustry, stropní svítidla, nástěnná svítidlalampy i další produkty ArtCrystal Tomeš dodáváme bez žárovek. Je tedy na vás a vašem uvážení, jakou si vyberete. U každého osvětlení ale uvádíme, jaké žárovky o jakém výkonu pro daný model doporučujeme.


Skoro vždy jde o tradiční čiré skleněné žárovky. Ty na rozdíl od plastových či mléčně zabarvených žárovek nesnižují lesk křišťálu po rozsvícení lustru. Většinou tam najdete i doporučený typ patice.


maximalní výkon žárovky

 

Vhodná patice je základ

A právě správný druh závitu je první věc, kterou byste měli znát, když už máte vybrané, či dokonce koupené svítidlo a přemýšlíte, jakou žárovku do něj pořídit.

patice

Musí totiž jít o žárovky s vhodnou paticí. A ta se u jednotlivých typů osvětlení může lišit. Naše křišťálové lustry jsou zpravidla osazeny standardizovanými závity pro žárovky s paticemi E14 či E27, zatímco do bodových stropních svítidel většinou namontujete pouze žárovky se závitem GU10. A nástěnná svítidla i lampičky jsou kompatibilní pouze s uchycením E14.

S ujasněným typem patice už můžete začít přemýšlet nad typem žárovky.

 

Typy žárovek

1. LED žárovky

Naši konstruktéři dnes dokáží novými technologiemi a výrobními procesy vtisknout klasickému svítidlu nový šmrnc a náboj. Díky tomu můžete nejen do moderních svítidel, ale i tradičních křišťálových lustrů bez obav použít LED žárovku.


Nějaké výjimky, které toto pravidlo potvrzují, se samozřejmě najdou, a proto na stránce každého produktu ihned zjistíte, jestli jsou do něj LED žárovky vhodné, či nikoliv.


led-zarovky

 

LED žárovky jsou v současnosti nejpopulárnějšími žárovkami do lustrů i závěsných svítidel. Není se čemu divit – mají životnost až 25 000 hodin, okamžitý náběh světla a bezpečný provoz. Vynikají také nízkou spotřebou. Jejich pořizovací cena je sice vyšší, ale oproti klasickým žárovkám s nimi ušetříte přes 80 % energie. A to se z dlouhodobého pohledu jednoznačně vyplatí.


2. Úsporné žárovky

Energeticky úsporné žárovky představují zářivky s příslušenstvím v kompaktní podobě, díky čemuž se jim často říká i kompaktní zářivky. Oproti klasickým žárovkám ušetří až 70 % energie, ale jejich životnost je v porovnání s LED žárovkami třetinová až poloviční.


Vyrábějí se v různých tvarech a můžete je použít i venku. Velkou nevýhodou je však pomalý náběh světla, na které si počkáte minimálně 30 vteřin. Navíc vypínání a zapínání jim zkracuje životnost, a proto se hodí především tam, kde je třeba svítit delší dobu.


3. Halogenové žárovky

Halogenové žárovky mají stejný tvar i barvu světla jako klasické žárovky, ale jsou zhruba o 30 % úspornější. Disponují dvojnásobnou životností, která činí 2 000 až 3 000 hodin. Po zapnutí se ihned nastartují na plný výkon a jejich pořizovací cena je sice nižší než u LED žárovek, ale provoz podstatně dražší. Z toho důvodu se používá především tam, kde se svítí často a krátce.


4. Klasické vláknové žárovky

Klasické vláknové žárovky jsou stále volně dostupné, ačkoliv už je dovoz a prodej klasických žárovek podle nařízení č. 244/2009 Evropské unie dávno zakázán. Výrobci ho totiž obcházejí tím, že je označují jako tepelné zdroje, tepelné články nebo žárovky pro průmyslové osvětlení.

Jde o nejlevnější zdroj světla dle pořizovací ceny, ale velmi neefektivní. Až 90 % spotřebované energie se přemění na nepotřebné teplo, zatímco pouhých 10 % na světlo. I jejich životnost je nízká, kolem 1 000 hodin. Mají ale také klady, mezi které patří příjemné teplé světlo, stmívatelnost, vynikající barevné podání a okamžitý náběh stoprocentní svitivosti.

Už máte představu, jaký typ žárovky preferujete? Skvělé. Přesuňme se k požadované barvě světla.


Barva světla

Barva světla, jinak též označovaná jako teplota chromatičnosti, se udává v kelvinech (K) a říká nám, jakým odstínem daná žárovka vyzařuje.


Stanovit přesnou hodnotu je obtížné. Většinou se totiž setkáte s rozmezím kelvinů, ve kterém žárovka svítí. Obecně se žárovky či svítidla dají rozdělit do tří hlavních kategorií: na teplé bílé, bílé a studené bílé.


Pojďme si je blíže představit.


barva světla

 

1. Teplá bílá (cca 2200–3300 K)

Svítidla, která září ve žlutých a oranžových odstínech. Podobají se světlu svíčky či ohně. Jejich barva působí příjemně, útulně a relaxačně. Hodí se do místností, kde chcete navodit uvolněnou atmosféru.


2. Bílá (cca 4000–5000 K)

Někdy označována jako neutrální nebo denní bílá. Důvod je prostý – její záře se přibližuje dennímu světlu, které v poledne dosahuje hodnoty mezi 5000–7000 kelviny. Minimálně ovlivňuje okolní prostředí a navozuje příjemný, harmonický pocit.


3. Studená bílá (cca 5500–8000 K)

Ostře bílé světlo, které s rostoucím číslem stupňů Kelvinovy stupnice chytá modré odstíny. Barva výrazně zesvětluje prostředí, ve kterém je využita. S rostoucí teplotou chromatičnosti již může být pro někoho příliš oslňující.


Potřebujete víc informací? Najdete je v článku Jaká je ideální teplota světla. Máte vybranou barvu? Prima. Tím pádem už můžeme zakončit výběr žárovky volbou optimální intenzity světla.

 

Intenzita světla

Nejdůležitějším kritériem při výběru žárovky je její svítivost, která se udává v lumenech – jednotkách světelného toku. Ten značí, jak jasné bude dané světlo. Intenzita osvětlení představuje část světelného toku dopadající na konkrétní plochu. Udává se v luxech.


obyvací pokoj

 

Vhodná intenzita osvětlení je nezbytnou součástí maximálního komfortu, protože při vaření si potřebujeme jasně vidět pod ruce, zatímco v ložnici preferujeme spíše tlumenější světlo.

Doporučená intenzita osvětlení dle místností

 • Ložnice, obývák, dětský pokoj – 200 lx
 • Kuchyně, koupelna, veranda – 150 lx
 • Chodba – 100 lx

 

Doporučená intenzita dle činností

 • Vaření – 500 lx
 • Čtení – 300 lx
 • Práce na PC – 400 lx

 

Doporučená intenzita světla je tedy proměnlivá. A například vhodná intenzita osvětlení obývacího pokoje tak bude pokaždé záviset na tom, jestli si v něm zrovna chcete číst, pracovat, nebo usednout s přáteli či rodinou ke společenské hře. Proto vám většinou nestačí pouze jeden světelný zdroj a ke stropnímu svítidlu je potřeba přikoupit i nástěnné svítidlo či lampy – a kombinovat jejich svítivost dle libosti.


Více informací najdete v článku Jakou zvolit intenzitu světla?

 

Jsme tu pro vás

Věříme, že nyní už dokážete snadno a rychle vybrat správnou žárovku do lustru nebo jiného osvětlení. Potřebujete ale přesto poradit? Kontaktujte nás. Rádi vám pomůžeme. A společně naladíme vaši domácnost do tónů, které vám budou maximálně vyhovovat.

 

 

 

 

Potřebujete poradit?

S OBJEDNÁVKOU VÁM RÁDI PORADÍME    Po - Pá 8 - 16h

Hana Vavrova  Hana Vávrová
  T: +420 725 087 878
  M:vavrova@artcrystal.cz 

whatsapp 

Reference našich zákazníků

 • Anna Lattischová, Kynšperk

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, před chvílí dorazila lampa, je v pořádku a je nádherná. Moc děkuju za vaši práci, splnila jsem si sen a teď budu šetřit na lampičky do ložnice:-). Mám už od Vás lustr a max. spokojenost. Pozdravuji všechny co vytváří tuhle krásu a za Váš servis děkuji. Krásný den Vám všem. S úctou Lattischová Anna ;-)
 • Lucie Kozelková, Tábor

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den paní Vávrová, jsem absolutně nadšená a tolik spokojená s dodaným lustrem. Je to šperk mého salonu, všem zákaznicím se moc libí. Je opravdu kouzelný. A když na nej zasvítí paprsek slunce z venku, lustr neskutečně kouzlí a po zdech je spousty drahokamů :-)). S pozdravem a velkým díky.
 • Eva Chovancová, Opava

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, pane Tomeši, vaše lustry jsou kouzelné, přenádherné a mají duši. Máme ho v pokoji a každý kdo k nám přijde ho nepřejde bez povšimnutí. Všem se líbí, nešetří chválou! Vydrželi bychom se na něj dívat hodiny. Přeji Vám mnoho úspěchů a stejně nadšených zákazníků.
 • Jana Vojáčková, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, děkujeme Vám za vyčerpávajicí snahu. Jak lustr tak nástěnná osvětlení plus ověsy předčilo naše očekávání. Jsme nadmíru spokojeni. A těšíme se do budoucna na další spolupráci. Přejeme Vám další spokojené zákazníky jako jsme my.
 • Miroslav Flax, Plzeň

  Hodnocení: 5 / 5
  Krásný dobrý den pane Tomeši, objednali jsme u Vás čtyři nádherná světla. Mnohokráte Vám děkujeme za tyto šperky, jenž jste stvořili pro náš domov. Za celou rodinu děkuji Vám i všem pracovníkům se "zlatými ručičkami" a držím palce, at' se tomuto řemeslu stále daří.
 • Jana Černá, Velký Újezd

  Hodnocení: 5 / 5
  Přeji pěkný den pane Tomeši, chtěla jsem Vám poděkovat za zaslání našemu lustru, zásilka přišla v pořádku a manžel včera lustr namontoval. Dnes jsem se v přiložených rukavičkách pustila do zavěšování štrasových ověsů, lustr vypadá naprosto úchvatně!
 • Jan Hrubeš, Most

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, dodané lustry jsou krásné, v mém domě jen září. Děkuji za individuální přístup kdy jste mi podle fota ověsu z lustru, který jsem měl už doma dobře poradil a vybral nástěnné svítidla, které jsou shodné ke stávajícímu. Děkuji za osobní přistup a "doladění" mé zakázky. Vše k mé naprosté spokojenosti. Díky.
 • Eva Beránková, Kraslice

  Hodnocení: 5 / 5
  Děkuji moc za lustry. Již je mám nainstalované. Jsou moc pěkné a krásně svítí. Přeji moc spokojených zákazníků jako jsem já.
 • Jaroslav Slavík, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, s nákupem lustru od firmy Artcrystal jsem byl naprosto spokojený. Na zakázku nám bez problému prodloužili tyč lustru a elektroinstalaci a to v běžném dodacím termínu. Ochota a profesionalita pracovníků firmy byla na úrovni. Lustr v kvalitě, kterou jsem požadoval zvýšil prestiž naší kanceláře.
 • Marie Dvořáková, Chlumčany

  Hodnocení: 5 / 5
  V prosinci jsem si zakoupila vaše křišťálové lustry. Od té chvíle se s nimi denně těším a obdivuji práci lidských rukou. Lituji jen toho, že jsem si vaše výrobky nekoupila již dříve. Zdravím vás a s přeji mnoho spokojených zákazníků.
 • Dana Geržová, Šternberk

  Hodnocení: 5 / 5
  Vaši firmu mohu jenom doporučit. Vynikající komunikace, krásný lustr a ještě jste zavolali jestli je vše v pořádku. Dávám 5 hvězdiček.
 • Hana Žítková, Předměřice

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý večer, pane Tomeši. Ráda bych Vám poděkovala za urgentní vyřízení mé objednávky. Zboží došlo v pořádku, lustry již visí a jsou krásné. Srdečně Vás zdravím a přeji mnoho spokojených zákazníků.
 • Kateřina Kyselová, Frýdek-Místek

  Hodnocení: 5 / 5
  Vážený pane Tomeši, mnohokrát děkuji za vaše lustry. Oba dorazily v pořádku, nic nechybí, nic se nerozbilo. Jsou nádherné a jen čekám, kdy konečně manžel přijede ze služební cesty, aby mi je pověsil. Přeji hezký den a mnoho spojených zákazníků.
 • Zdena Soukupová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, děkuji za dodávku krásného lustru. Jsem ráda, že ještě existují české firmy, které prodávají kvalitní české zboží. Přeji mnoho zdaru a mnoho spokojených zákazníků jako jsem já.
 • Eva Vášová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Vážený pane Tomeši, vyřizuji poděkování od celé rodiny Ferrando Camoletto Vám i celému týmu za odvedení skvělé práce při vybavení jejich vily v Turíně křišťálovými lustry. Jsou velmi spokojení a lustry se jim moc líbí. Budeme s Vámi počítat po dokončení rekonstrukce jejich domu v Praze v příštím roce.
 • Vladimír Vjačka, Frýdek-Místek

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den pane Tomeši, krásné a kvalitní zboží. Hlavně opravdu dobře zabalené. Pozitivní zkušenosti. Doufám, že obchod nezrušíte a nenahradí ho levné šmejdy. Obchod doporučuji.
 • Klára Steinerová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, nákup byl velmi jednoduchý, telefonické dotazy byly srozumitelně zodpovězeny, všechny části lustru byly přehledně a pečlivě zabalené, montáž je jednoduchá. Lustr je nádherný!!!
 • Jarka Netíková, Nový Poddvorov

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, paní Mikulášová, ještě jednou děkuji za perfektní práci, jak z Vaší strany jako kontaktní osoby, tak za odvedenou práci na zboží samotném. Lustr je opravdu nádherný a jeho skládání byl nevšední a vzrušující zážitek. Přeji Vám hodně úspěchů a i nadále hodně spokojených zákazníků.
 • Eva Zdráhalová, Vsetín

  Hodnocení: 5 / 5
  Paní Vávrová, převzala jsem zásilku - a jsem opět velmi spokojená se zbožím, jeho balením i rychlým doručením. Děkuji!

Sledujte nás na sociálních sítích

facebook        instagram       pinterest     youtube

  

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti
Tento web je chráněn reCAPTCHA a Google. Platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky.

Přihlášení