Navštivte náš showroom - křišťálové lustry na vlastní oči + sleva 10% - So 02. 03. 2024. Více informací ZDE >>

Jak správně vybrat světlo do obývacího pokoje

Přidáno: 9. 5. 2022 10:35:56

09 Květen 2022

Pokud nepočítáme spánek, ale zaměříme se pouze na aktivity v bdělém stavu, tak během pobytu doma nejvíce času trávíme – jak už ostatně i samotný název napovídá – v obývacím pokoji. Proto je velmi důležité, aby tam bylo po všech stránkách vhodné a kvalitní osvětlení. Podívejte se, jak toho docílíte.

Jak správně vybrat světlo do obývacího pokoje

 

osvětlení obýváku

Jaké světlo do obýváku

V obývacím pokoji především relaxujeme, proto je vhodné zde umístit teple bílé světlo s hodnotou 2700–3000 K.

Při výběru světla do obývacího pokoje byste měli brát v úvahu také další faktory, jako je například velikost místnosti, barva stěn, koberce či podlahy a rozmístění a počet oken. Dále je třeba vzít v potaz, že obývací pokoj je multifunkční místnost, kde se odehrávají různé událosi a činnosti, jako jsou například rodinná setkání či práce.

 

Jak vybrat světlo do obývacího pokoje

Do obývacího pokoje je vhodné zvolit hlavní světelný zdroj, jako je například lustr nebo jiné závěsné svítidlo, které se stane centrálním bodem místnosti. Když to prostor místnosti dovolí, doporučuje se také umístění podlahové lampy vedle sedací soupravy nebo do některého z rohů místnosti. 

Pro různé aktivity může být užitečné mít také další svítidla. Ty mohou podtrhnout barvy v interiéru a zároveň měnit atmosféru v průběhu dne.

Při výběru osvětlení je důležité také zvážit konkrétní činnosti, které budete v obýváku provádět. Studené světlo je ideální pro čtení a práci, zatímco teplé světlo vytváří útulnou a pohodovou atmosféru.

 

Zdroj a vlastnosti osvětlení

Možná se ptáte, co myslíme těmi „všemi stránkami" vhodného osvětlení, protože v článcích tohoto typu se standardně uvádí jen několik typů svítidel a nic víc. Jenže k výběru osvětlení je třeba přistupovat mnohem komplexněji. Volba správného zdroje představuje pouze první krok.

Jím vyzařované světlo totiž musí mít i správné vlastnosti, jinak se ve vlastním obýváku nebudete cítit příjemně.

Proto vám vysvětlíme, jak si vybrat správný zdroj osvětlení do obývacího pokoje, ale také to, jaké vlastnosti by jeho světlo mělo mít, abyste byli maximálně spokojeni.


Jedno osvětlení v obýváku nestačí

Ujasněme si jednu věc na úvod – v obýváku nestačí mít pouze jeden zdroj osvětlení, a to zvlášť pokud máte spojen obývací pokoj s kuchyní. Odehrává se v něm totiž mnoho odlišných aktivit, které jsou příjemné při různé intenzitě světla. Během rodinné návštěvy, práce v režimu home office nebo četbě u krbu budete vždy potřebovat trochu jiné osvětlení.

Proto je žádoucí mít v obývacím pokoji jedno primární osvětlení a k němu několik sekundárních, které můžete používat a případně i kombinovat podle toho, co zrovna budete dělat.


Záleží na výšce stropu

Hlavním kritériem při volbě primárního zdroje osvětlení obýváku je výška stropu. Do obývacího pokoje s nízkým stropem doporučujeme přisazená svítidlastropní bodovky nebo třeba stropní ověsová svítidla s krátkou konstrukcí, které jsou krásné, vyvolávají pocit luxusu, ale přitom nezabírají mnoho prostoru a zároveň poskytují dostatek rozptýleného světla, což místnost opticky zvětší.


stropní svítidlo do obývákuV obýváku s vysokým stropem už ale nejste ničím omezení, takže tam si můžete vybrat lustr podle toho, jaký styl se vám líbí. Ale nemusíte dbát na to, aby byl ve stejném stylu jako celý pokoj. Například o to, abyste se celý rok cítili jako na dovolené u moře, se postará styl interiéru provence. Křišťálové lustry vypadají krásně nejen, když jsou s místností dokonale sladěné, ale i když působí jako důležitý kontrastní prvek, který představuje zajímavý designový „protiklad".


osvětlení obývacího pokoje

 

Jaký lustr do obýváku

Při výběru lustru do obýváku je důležité vzít v úvahu několik klíčových aspektů:

 • Styl a design: Výběr lustru do obýváku by měl odpovídat celkovému stylu a designu vašeho obývacího pokoje. Klasické nebo rustikální lustry dodají vašemu obývacímu pokoji jedinečný vzhled. Na druhé straně, moderní lustry, které využívají nejnovější materiály a tvary, mohou dodat pokoji moderní a svěží vzhled.
 • Rozměry: Velikost lustru je také důležitým faktorem. Pro místnost o rozměru 3,5 x 4,5 metru se obvykle doporučuje lustr široký okolo 70 cm. Pokud má místnost rozlohu 20 m², velikost lustru by měla být přibližně 70 až 80 cm.
 • Funkčnost: Kromě estetické úlohy má lustr také funkční poslání - příjemné a rovnoměrné osvětlení místnosti.

 

V naší bohaté nabídce lustrů do obýváku se můžete přesvědčit, že křišťálové lustry rozhodně nepatří jen do zámků a historických objektů. Dnes už jsou běžně i ozdobou moderních interiérů, přičemž je lhostejné, jestli se jedná o betonové novostavby, podkrovní byty, modernizované panelové byty, renovované městské bytovky, nebo sruby.


Sekundární osvětlení

Po výběru zdroje hlavního světla zaměřte pozornost na ta doplňková, jakou jsou nástěnná svítidlastolní či stojací podlahové lampy.

Rozmístění osvětlení v obýváku

Primární světlo – tedy lustr nebo nějaká jeho přisazená či jiná alternativa s nižší konstrukcí – by samozřejmě mělo být uprostřed místnosti. Pokud máte konferenční stolek, tak ideálně přímo nad ním.

Umístění doplňkových svítidel pak volte tak, aby dostatečně osvětlovaly i plochu, kterou už tolik neosvětluje primární světlo.

 

světtla do obýváku

 

Pokud ale víte, že například číst si budete pouze u lampičky, a ne při svitu křišťálového lustru, dbejte na to, abyste doplňkovými svítidly osvítili konkrétní prostor, kde danou aktivitu plánujete provádět. Nástěnné svítidlo a lampičku můžete dát prakticky kamkoliv.


Vhodné vlastnosti světla

Tolik k volbě správného zdroje osvětlení obýváku a jeho vhodnému rozmístění. K tomu, abyste vše dokázali vybrat a zkombinovat tak, aby to přinášelo pohodovou atmosféru, však kromě estetického vnímání a smyslu pro detail potřebujete i trochu teoretických znalostí.

Musíte vědět, co je intenzita světla, kterak tato veličina ovlivňuje správný počet i jaká je optimální intenzita a barva světla v obýváku.

Pojďme na to.


Intenzita světla

Intenzita osvětlení představuje část světelného toku dopadající na konkrétní plochu. Udává se v luxech.

Doporučená základní intenzita osvětlení v obývacím pokoji je 200 lx a platí pro běžné činnosti, jako je odpočinek na gauči, posezení s návštěvou nebo hraní společenských her v rodinném kruhu. Ke čtení však potřebujete intenzitu 300 lx a při práci na PC, během níž se musíte maximálně soustředit, dokonce 400 lx.

Na obalech žárovek se většinou neuvádí intenzita, ale svítivost světla, která označuje množství vyzařovaného světla v určitém úhlu. Proto při doporučování konkrétního osvětlení pro každou místnost vycházíme z výpočtu svítivosti.

Jak vypočítat potřebnou svítivost světla

Jednoduše. Vynásobíte rozlohu dané místnosti a doporučenou hodnotu osvětlení. Tím získáte potřebnou svítivost (udávanou v lumenech), kterou najdete na obalech žárovky. Stačí se tedy řídit tímto vzorečkem:

m² × lx = lm

 

Potřebná svítivost obývacím pokoji

Výpočet ideální svítivosti světla v obýváku o rozměrech 5 × 5 metrů bude vypadat takto: 25 m² × 200 lx = 5000 lm.

Jenže už jsme si vysvětlili, že v něm probíhá vícero odlišných aktivit, kvůli kterým je vhodné mít kromě primárního osvětlení i několik sekundárních. A ty doporučujeme vybírat a kombinovat tak, aby součet jejich svítivosti byl podobný jako potřebná celková svítivost v obýváku, tj. v tomto případě cca 5000 lm.

 

Teplota a barva světla

Teplota světla zároveň udává barvu světla, jinak též zvanou teplotu chromatičnosti. Ta se udává v kelvinech (K) a říká nám, jakou barvu světla daná žárovka vyzařuje.

Platí zde jednoduchá rovnice – čím více kelvinů, tím studenější světlo. A naopak – čím méně kelvinů, tím bude světlo teplejší a částečně i tmavší.

Podívejte se, jak se liší barvy světla a jaké jsou jejich psychologické účinky.

 

barvy světlaIdeální teplota světla do obýváku

V obývacím pokoji především relaxujeme. Proto klientům nejčastěji doporučujeme stropní světla do obýváku teplejší barvy s hodnotou 2700–3000 K.

Studenější odstíny totiž evokují denní světlo, takže mozek si bude klidně i o půlnoci myslet, že je den, což může působit problémy s usínáním.

Oblíbenou alternativou je kombinace světel různých barev a jejich volení podle libosti a aktuální činnosti. Docílíte toho jednoduše. Stačí zvolit lustr do obýváku se studenější barvou 4000 K jako hlavní osvětlení obýváku a doplnit ho lampičkami s teplejším odstínem.


Jsme tu pro vás

Hledáte stále inspiraci pro osvětlení obýváku? Podívejte se, jak z něj pomocí křišťálových svítidel udělat stylovou a nadčasovou místnost. Potřebujete poradit? Kontaktujte nás. Rádi vám pomůžeme. A společně naladíme váš obývák do tónů, které vám budou maximálně vyhovovat.

 

 

Potřebujete poradit?

S OBJEDNÁVKOU VÁM RÁDI PORADÍME    Po - Pá 8 - 16h

Hana Vavrova  Hana Vávrová
  T: +420 725 087 878
  M:vavrova@artcrystal.cz 

whatsapp 

Reference našich zákazníků

 • Anna Lattischová, Kynšperk

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, před chvílí dorazila lampa, je v pořádku a je nádherná. Moc děkuju za vaši práci, splnila jsem si sen a teď budu šetřit na lampičky do ložnice:-). Mám už od Vás lustr a max. spokojenost. Pozdravuji všechny co vytváří tuhle krásu a za Váš servis děkuji. Krásný den Vám všem. S úctou Lattischová Anna ;-)
 • Lucie Kozelková, Tábor

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den paní Vávrová, jsem absolutně nadšená a tolik spokojená s dodaným lustrem. Je to šperk mého salonu, všem zákaznicím se moc libí. Je opravdu kouzelný. A když na nej zasvítí paprsek slunce z venku, lustr neskutečně kouzlí a po zdech je spousty drahokamů :-)). S pozdravem a velkým díky.
 • Eva Chovancová, Opava

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, pane Tomeši, vaše lustry jsou kouzelné, přenádherné a mají duši. Máme ho v pokoji a každý kdo k nám přijde ho nepřejde bez povšimnutí. Všem se líbí, nešetří chválou! Vydrželi bychom se na něj dívat hodiny. Přeji Vám mnoho úspěchů a stejně nadšených zákazníků.
 • Jana Vojáčková, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, děkujeme Vám za vyčerpávajicí snahu. Jak lustr tak nástěnná osvětlení plus ověsy předčilo naše očekávání. Jsme nadmíru spokojeni. A těšíme se do budoucna na další spolupráci. Přejeme Vám další spokojené zákazníky jako jsme my.
 • Miroslav Flax, Plzeň

  Hodnocení: 5 / 5
  Krásný dobrý den pane Tomeši, objednali jsme u Vás čtyři nádherná světla. Mnohokráte Vám děkujeme za tyto šperky, jenž jste stvořili pro náš domov. Za celou rodinu děkuji Vám i všem pracovníkům se "zlatými ručičkami" a držím palce, at' se tomuto řemeslu stále daří.
 • Jana Černá, Velký Újezd

  Hodnocení: 5 / 5
  Přeji pěkný den pane Tomeši, chtěla jsem Vám poděkovat za zaslání našemu lustru, zásilka přišla v pořádku a manžel včera lustr namontoval. Dnes jsem se v přiložených rukavičkách pustila do zavěšování štrasových ověsů, lustr vypadá naprosto úchvatně!
 • Jan Hrubeš, Most

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, dodané lustry jsou krásné, v mém domě jen září. Děkuji za individuální přístup kdy jste mi podle fota ověsu z lustru, který jsem měl už doma dobře poradil a vybral nástěnné svítidla, které jsou shodné ke stávajícímu. Děkuji za osobní přistup a "doladění" mé zakázky. Vše k mé naprosté spokojenosti. Díky.
 • Eva Beránková, Kraslice

  Hodnocení: 5 / 5
  Děkuji moc za lustry. Již je mám nainstalované. Jsou moc pěkné a krásně svítí. Přeji moc spokojených zákazníků jako jsem já.
 • Jaroslav Slavík, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, s nákupem lustru od firmy Artcrystal jsem byl naprosto spokojený. Na zakázku nám bez problému prodloužili tyč lustru a elektroinstalaci a to v běžném dodacím termínu. Ochota a profesionalita pracovníků firmy byla na úrovni. Lustr v kvalitě, kterou jsem požadoval zvýšil prestiž naší kanceláře.
 • Marie Dvořáková, Chlumčany

  Hodnocení: 5 / 5
  V prosinci jsem si zakoupila vaše křišťálové lustry. Od té chvíle se s nimi denně těším a obdivuji práci lidských rukou. Lituji jen toho, že jsem si vaše výrobky nekoupila již dříve. Zdravím vás a s přeji mnoho spokojených zákazníků.
 • Dana Geržová, Šternberk

  Hodnocení: 5 / 5
  Vaši firmu mohu jenom doporučit. Vynikající komunikace, krásný lustr a ještě jste zavolali jestli je vše v pořádku. Dávám 5 hvězdiček.
 • Hana Žítková, Předměřice

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý večer, pane Tomeši. Ráda bych Vám poděkovala za urgentní vyřízení mé objednávky. Zboží došlo v pořádku, lustry již visí a jsou krásné. Srdečně Vás zdravím a přeji mnoho spokojených zákazníků.
 • Kateřina Kyselová, Frýdek-Místek

  Hodnocení: 5 / 5
  Vážený pane Tomeši, mnohokrát děkuji za vaše lustry. Oba dorazily v pořádku, nic nechybí, nic se nerozbilo. Jsou nádherné a jen čekám, kdy konečně manžel přijede ze služební cesty, aby mi je pověsil. Přeji hezký den a mnoho spojených zákazníků.
 • Zdena Soukupová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, děkuji za dodávku krásného lustru. Jsem ráda, že ještě existují české firmy, které prodávají kvalitní české zboží. Přeji mnoho zdaru a mnoho spokojených zákazníků jako jsem já.
 • Eva Vášová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Vážený pane Tomeši, vyřizuji poděkování od celé rodiny Ferrando Camoletto Vám i celému týmu za odvedení skvělé práce při vybavení jejich vily v Turíně křišťálovými lustry. Jsou velmi spokojení a lustry se jim moc líbí. Budeme s Vámi počítat po dokončení rekonstrukce jejich domu v Praze v příštím roce.
 • Vladimír Vjačka, Frýdek-Místek

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den pane Tomeši, krásné a kvalitní zboží. Hlavně opravdu dobře zabalené. Pozitivní zkušenosti. Doufám, že obchod nezrušíte a nenahradí ho levné šmejdy. Obchod doporučuji.
 • Klára Steinerová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, nákup byl velmi jednoduchý, telefonické dotazy byly srozumitelně zodpovězeny, všechny části lustru byly přehledně a pečlivě zabalené, montáž je jednoduchá. Lustr je nádherný!!!
 • Jarka Netíková, Nový Poddvorov

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, paní Mikulášová, ještě jednou děkuji za perfektní práci, jak z Vaší strany jako kontaktní osoby, tak za odvedenou práci na zboží samotném. Lustr je opravdu nádherný a jeho skládání byl nevšední a vzrušující zážitek. Přeji Vám hodně úspěchů a i nadále hodně spokojených zákazníků.
 • Eva Zdráhalová, Vsetín

  Hodnocení: 5 / 5
  Paní Vávrová, převzala jsem zásilku - a jsem opět velmi spokojená se zbožím, jeho balením i rychlým doručením. Děkuji!

Sledujte nás na sociálních sítích

facebook        instagram       pinterest     youtube

  

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti
Naše webová stránka ukládá data na vašem zařízení (cookies a úložiště prohlížeče), aby bylo možné identifikovat vaši relaci a dosáhnout základní funkčnosti platformy, zážitku z prohlížení a zabezpečení.
Můžeme ukládat data na vašem zařízení (soubory cookie a úložiště prohlížeče), abychom mohli poskytovat doplňkové funkce, které zlepšují váš zážitek z prohlížení, ukládat některé vaše preference bez uživatelského účtu nebo bez přihlášení, používat skripty a/nebo zdroje třetích stran, widgety atd.
Použití analytických nástrojů nám umožňuje lépe porozumět potřebám našich návštěvníků a tomu, jak naši stránku používají. Můžeme použít nástroje první nebo třetí strany ke sledování nebo zaznamenávání vašeho procházení našich webových stránek, k analýze nástrojů nebo komponent, se kterými jste interagovali nebo je používali, k zaznamenávání konverzních událostí a podobně.
Můžeme používat soubory cookie a nástroje třetích stran k vylepšení nabídky produktů a/nebo služeb naší nebo našich partnerů, její relevance pro vás na základě produktů nebo stránek, které jste navštívili na tomto webu nebo na jiných webových stránkách.
Tento web je chráněn reCAPTCHA a Google. Platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky.

Přihlášení