Křišťálový lustr jako spolutvůrce atmosféry
Přidáno: 6. 2. 2023 13:59:05
06 Únor 2023
Svítidla už dávno neplní jen ryze praktickou funkci. V současné době jsou také zajímavým designovým prvkem, který místnost nejen doslova, ale i obrazně "rozsvítí". Mohou ji totiž dodat eleganci, styl a švih. Představují pomyslnou třešničku na již tak perfektně vypadajícím dortu. A u křišťálových lustrů to platí dvojnásob. Podívejte se, jak s nimi dotvoříte atmosféru a dosáhnete požadovaných emocí.
Křišťálový lustr jako spolutvůrce atmosféry
Křišťálové lustry budí dojem luxusu. Zcela oprávněně. Bez ohledu na intenzitu jejich světla totiž člověka oslní. V dobrém slova smyslu. Vyzařuje z něj noblesa, která spolehlivě naplní světlem i krásou jak, obývací, tak reprezentativní a komerční prostory.
Jsou vhodné do luxusních interiérů, ale dokážou navodit pocit pětihvězdičkového luxusu i ve zdánlivě obyčejných podmínkách. A to nejen doma, nýbrž i v restauracích, hotelích, buticích, zlatnictvích. Zkrátka všude tam, kde chcete sobě samým, rodině nebo zákazníkům nabídnout přítomným exkluzivní zážitek.
Křišťálový lustr jako spolutvůrce emocí
Zrak je nejdůležitější smysl pro vnímání prostoru, proto je při navrhování objektu i interiérového designu důležité zaměřit pozornost také na světlo, které výrazně ovlivňuje lidskou psychiku a emoce.
3 pilíře architektury a designu
Ostatně i samotná architektura se v podstatě skládá ze třech základních elementů: hmoty, prostoru a světla. Tyto prvky totiž dokážou vytvořit a následně i lidskému oku zprostředkovat interesantní prostředí s uměleckým přesahem.
A právě světlo hraje důležitou roli při vnímání architektury i designu, protože díky hře světla a stínu, intenzity osvětlení či nejrůznějším efektům lze snadno v jakémkoliv prostředí dosáhnout materiálových nebo prostorových akcentů.
Požadovaný vizuální efekt kdykoliv a kdekoliv
Umělé světelné zdroje navíc mají oproti těm přírodním velkou výhodu v tom, že je můžete jednoduše upravit za účelem vytvoření požadovaného vizuálního efektu bez ohledu na místo a čas. Snadno a nesmírně účinně s jejich pomocí ale navodíte ty správné emoce.
Ale nejdřív trochu teorie, ať víte, o čem je v další části, věnované práci s emocemi, řeč.
Barevné spektrum světla
Barevné spektrum světla čítá 7 hlavních barev – červenou, oranžovou, žlutou, zelenou, azurovou, modrou, fialovou. Proto je označujeme jako spektrální. Existují ale i barvy nespektrální (bílá, šedá, černá, růžová, tyrkysová), které vznikají smíšením těch spektrálních.
Psychologické účinky barev světla
Už staletí víme, že barvy mají velký dopad na lidskou psychiku. Ostatně slavný německý dramatik Johann Wolfgang von Goethe jejich účinky zkoumal již ve studii, která vyšla v roce 1810. A u barev světla tomu není jinak. Světlo ovlivňuje naše emoce mnohem více, než si pravděpodobně uvědomujeme.
I. Psychologické účinky bílého světla
Název „bílé světlo" je možná trošku zavádějící, protože označuje sluneční svit (a jeho umělé ekvivalenty) od teplé bílé po studenou bílou, což představuje kombinaci vlnových délek červeného, modrého a zeleného světla v různých vzájemných proporcích. A ty se během dne průběžně mění. Ráno a večer převládá teplejší červený odstín, zatímco kolem poledne studený modrý. V mezičase dochází k prolínání, kdy můžeme vidět zelenou.
Teplejší bílé světlo navozuje pohodu. A to až takovou, že po určité době může přejít v ospalost. Zvyšuje totiž hladinu spánkového hormonu melatoninu. Chladnější barvy ho naopak snižují, a proto pomáhají udržet koncentraci a zlepšují studijní či pracovní výkony.
II. Psychologické účinky barevného světla
Červené světlo
Červené teplo je teplé, podporuje tělesné funkce a pomáhá stimulovat výkon. Jeho vlivem dochází ke zrychlení srdečního tepu a zvýšení adrenalinu, což ale může vést i k nervozitě.
Oranžové světlo
Oranžové světlo je teplé, navozuje pohodu, působí optimisticky a povzbuzuje chuť a komunikaci. Proto se s ním často setkáte v barech a restauracích. Ale samozřejmě všeho s mírou. I nadbytek oranžového světla může způsobovat neklid.
Žluté světlo
Žluté světlo je také teplé, protože evokuje sluneční záření. A působí stejně – optimisticky. Zvyšuje také kreativitu, díky čemuž je populární u umělců.
Zelené světlo
Zelené světlo působí na náš mozek podobně jako příroda, tedy uklidňujícím, relaxačním a skoro až meditačním dojmem. Z toho důvodu se hojně používá například v odpočinkových místnostech, kam si jdete lehnout po kolečku v sauně.
Modré světlo
Modré světlo vyvolává podobný pocit, jako když sledujete oblohu nebo hladinu moře či oceánu. Během chvilky jste klidnější a uvolněnější, ale pozor! Místnosti s modrým osvětlením vám mohou připadat chladnější, než doopravdy jsou, což někdy může vést k vyšší spotřebě energie.
Fialové světlo
Fialové světlo je poměrně kontroverzní, protože jeho účinky jsou velmi rozdílné. Na někoho působí pozitivně a podporuje představivost či fantazii, zatímco na jiného působí nepříjemně a časem ho dokonce může donutit k opuštění takto osvětleného prostoru.
Barva světla ovlivňuje vnímání prostoru i jednotlivých komponentů
Odstín světla určuje i to, jak daný prostor vnímáme a jak vyniknou použité barvy, materiály a doplňky. Na tuto skutečnost byste neměli zapomínat, když vybíráte osvětlení do jednotlivých místností. Teplé světlo se skvěle hodí k oranžové až červené barvě, zatímco studenější dokonale pasuje ke všem odstínům modré. Ten rozdíl je opravdu znát a vynikne zejména, když máte možnost přímého porovnání.
Vliv světla na lidské emoce a vnímání prostředí zkoumali i odborníci z Fakulty architektury ČVUT. Ti se místo barev zaměřili spíš na intenzitu, rovnoměrnost a umístění osvětlení, což je pro designéry neméně důležité.
A dospěli k jasnému závěru.
Tolik k objektivnímu vlivu světla na emoce. Nyní se přesuneme k tomu subjektivnímu, protože v oblasti interiérového designu a bytové architektury jednoznačně, že sto lidí–sto chutí.
Křišťálové lustry se hodí do každé místnosti i každého stylu interiérového designu
Křišťálové lustry rozhodně nepatří jen do zámků a historických objektů. Dnes už jsou běžně i ozdobou moderních interiérů, přičemž je lhostejné, jestli se jedná o betonové novostavby, podkrovní byty, modernizované panelové byty, renovované městské bytovky nebo sruby.
Důvod je prostý – klasický, moderní či designový křišťálový lustr totiž můžete vybrat tak, aby dokonale ladil s interiérem a vše bylo v jednotném stylu, nebo ho naopak může využít jako důležitý kontrastní prvek. Tak, aby představoval zajímavý designový "protiklad".
Fantazii, kreativitě a používání křišťálových lustrů se opravdu meze nekladou. Ty teda najdou uplatnění v každé místnosti. Zde už ale přichází na řadu individuální vkus každého architekta, designera a zákazníka. My vás můžeme pouze zkusit inspirovat.
=> Vybírejte křišťálové lustry podle místnosti.
=> Vybírejte křišťálové lustry podle stylu interiéru.
Jsme tu pro vás
Potřebujete s něčím poradit? Kontaktujte nás. Rádi vám pomůžeme. A společně naladíme budoucí domácnost vašich zákazníků do tónů, které jim budou maximálně vyhovovat.