Navštivte náš showroom a získejte slevu 10% - od PO 27. 05. 2024. Více informací ZDE >>

Světelná atmosféra místnosti

Přidáno: 6. 1. 2023 09:56:22

06 Leden 2023

Osvětlení dokáže zásadně změnit ráz místnosti. A to jak v pozitivním, tak negativním směru. Můžete jím perfektně propojit celý interiér a vdechnout mu správnou atmosféru, nebo naopak vytvořit prostor, kde vám nebude příjemně. Podívejte se, jak s pomocí křišťálových lustrů vykouzlíte jedinečnou světelnou atmosféru v každé místnosti tak, abyste se v ní vy cítili skvěle.

Světelná atmosféra místnosti

 


obývací pokoj

 

Dnes je opravdu žádoucí při volbě osvětlení do jednotlivých místností, přemýšlet i nad rámec toho, zda se vám líbí design svítidla. Proto také čím dál tím víc lidí tuto starost přenáší na bedra architektů a designérů, aby jim zpracovali návrh po všech stránkách dokonalého interiéru.

Není se čemu divit. Interiérové osvětlení je totiž jedním z nejdůležitějších faktorů, který ovlivňuje naše pocity z dané místnosti a jak se nám bydlí. K tomu, abyste ho dokázali vybrat a zkombinovat tak, aby přinášelo pohodovou atmosféru, však kromě estetického vnímání a smyslu pro detail potřebujete i trochu teoretických znalostí.

Musíte vědět, co je intenzita a jas světla, kterak tyto veličiny ovlivňují správný počet a umístění osvětlení i jaká je optimální intenzita světla v jednotlivých místnostech.

Pojďme na to.


Intenzita světla

Intenzita osvětlení představuje část světelného toku dopadající na konkrétní plochu. Udává se v luxech. Vhodná intenzita osvětlení je nedílnou součástí maximálního komfortu, protože při vaření si potřebujeme jasně vidět pod ruce, zatímco v ložnici preferujeme spíše tlumenější světlo.

A na nočním stolku třeba lampičku, u níž si můžeme číst, aniž bychom znemožnili drahé polovičce spát. Správná intenzita světla se odvíjí nejen od místnosti, ale i konkrétní činnosti.

Skvělého pocitu při pobytu ve všech místnostech tedy dosáhnete tak, že v každé z nich bude jinak intenzivní světlo. A že dokážete intenzitu modifikovat dle libosti.

Doporučená intenzita světla je totiž proměnlivá. Například vhodná intenzita osvětlení obývacího pokoje tak bude pokaždé záviset na tom, jestli si v něm zrovna chcete číst, pracovat, nebo sednout s přáteli či rodinou ke společenské hře.

Proto vám většinou nestačí pouze jeden hlavní světelný zdroj a je dobré křišťálový lustr doplnit i tzv. doplňkovým osvětlením (např. nástěnnými svítidly či lampami) nebo tzv. náladovým osvětlením (např. LED pásky) – a jejich světlo různě kombinovat.

Nejlepší je tedy optimální intenzitu osvětlení v místnosti rozložit mezi více svítidel.

 

obyvaci pokoj

 

Doporučená intenzita osvětlení dle místností

 • Ložnice, obývák, dětský pokoj – 200 lx
 • Kuchyně, koupelna, veranda – 150 lx
 • Chodba – 100 lx


Doporučená intenzita dle činností

 • Vaření – 500 lx
 • Čtení – 300 lx
 • Práce na PC – 400 lx

 

Jas

Jas (luminace) je jediná fotometrická veličina, kterou vnímáme očima a náš zrakový organ na ni bezprostředně reaguje. Vyjadřuje množství procházejícího světla, které se odráží z prostoru či je vysíláno – a spadá do určitého úhlu. Udává se v kandelách na metr čtvereční a představuje tedy svítivost konkrétního zdroje světla s plochou o obsahu jednoho čtverečního metru.

Jas tedy hraje zásadní roli při umísťování doplňkových světel. Ty by měly být citlivě zakomponovány tak, aby osvětlovaly plochu, kterou hlavní světlo už moc neosvětluje.

 

jas

 


Na obalech žárovek se ale většinou neuvádí intenzita, ale svítivost světla, která označuje množství vyzařovaného světla v určitém úhlu. Proto při doporučování konkrétního osvětlení pro každou místnost vycházíme z výpočtu svítivosti.


Jak vypočítat potřebnou svítivost světla

Jednoduše. Vynásobíte rozlohu dané místnosti a doporučenou hodnotu osvětlení. Tím získáte potřebnou svítivost (udávanou v lumenech), kterou najdete na obalech žárovky. Stačí se tedy řídit tímto vzorečkem:

m² × lx = lm

 

Osvětlení v obývacím pokoji

Nejprve pro názornost aplikujeme výše uvedený vzoreček, ať víte, jak postupovat při výpočtu optimální souhrnné intenzity Výpočet ideální svítivosti světla v obýváku o rozměrech 5 × 5 metrů bude vypadat takto: 25 m² × 200 lx = 5000 lm.

Jenže lze důvodně předpokládat, že se v něm bude odehrávat mnoho odlišných aktivit, které budou příjemné při různých intenzitách osvětlení. Proto doporučujeme zkombinovat hlavní svítidlo, kterým je křišťálový lustr, s doplňkovými, například s nástěnným svítidlem, lampou nebo bodovkou tak, aby celkový součet jejich svítivosti byl cca 5000 lm.


obyvak osvětlení

 

Umístění doplňkových a případně i náladových svítidel pak volte tak, aby dostatečně osvětlovaly i plochu, kterou už moc neosvětluje primární světlo. Pokud ale víte, že například číst budete pouze u lampičky a ne při svitu křišťálového lustru, tak dbejte na to, abyste doplňkovými svítidly osvítili konkrétní prostor, kde danou aktivitu plánujete provádět.

Nástěnné svítidlo a lampičku můžete dát prakticky kamkoliv. Také LED pásky coby náladové osvětlení, které doporučujeme například za televizi, kde dotvoří atmosféru.

Inspirovat se můžete v naší bohaté nabídce křišťálových lustrů do obýváku.

 

Osvětlení v kuchyni a jídelně

Zatímco v obývacím pokoji více svítidel pouze doporučujeme, tak v kuchyni to z bezpečnostních důvodů považujeme za naprostou nezbytnost. Jíst totiž bez problému můžete i při lehce intimnějším osvětlení křišťálového lustru nad stolem nebo lampičky u okna, ale při vaření si potřebujete jasně vidět pod ruce. Proto by nad kuchyňskou linkou měly být nějaké bodovky či nástěnná svítidla.


jídelna osvětleníInspirovat se můžete v naší bohaté nabídce křišťálových lustrů do kuchyně a jídelny.

 

Osvětlení v ložnici 

I ložnice nám slouží k více účelům. Někdy si tam užíváme romantiky či chvíle pohody s knížkou, jindy tam ale i pracujeme. Každé ráno se navíc oblékáme. A to vše by mělo osvětlení zohledňovat.

Pouze křišťálový lustr na stropě vám tedy rozhodně nebude stačit. Bude ho třeba doplnit minimálně lampičkou – buď stolní, nebo podlahovou lampou. A dle umístění skříně se zrcadlem možná také nástěnné svítidlo, abyste se dostatečně jasně viděli při oblékání.

Dobrou náladu pak zaručeně podpoříte náladovým osvětlením v podobě LED pásků, umístěných kolem manželské postele.


osvětlení ložnice

 

Inspirovat se můžete v naší bohaté nabídce křišťálových lustrů do ložnice.

 

Jsme tu pro vás

Potřebujete s něčím poradit? Kontaktujte nás. Rádi vám pomůžeme. A společně naladíme budoucí domácnost vašich zákazníků do tónů, které jim budou maximálně vyhovovat.

 

 

Potřebujete poradit?

S OBJEDNÁVKOU VÁM RÁDI PORADÍME    Po - Pá 8 - 16h

Hana Vavrova  Hana Vávrová
  T: +420 725 087 878
  M:vavrova@artcrystal.cz 

whatsapp 

Reference našich zákazníků

 • Anna Lattischová, Kynšperk

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, před chvílí dorazila lampa, je v pořádku a je nádherná. Moc děkuju za vaši práci, splnila jsem si sen a teď budu šetřit na lampičky do ložnice:-). Mám už od Vás lustr a max. spokojenost. Pozdravuji všechny co vytváří tuhle krásu a za Váš servis děkuji. Krásný den Vám všem. S úctou Lattischová Anna ;-)
 • Lucie Kozelková, Tábor

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den paní Vávrová, jsem absolutně nadšená a tolik spokojená s dodaným lustrem. Je to šperk mého salonu, všem zákaznicím se moc libí. Je opravdu kouzelný. A když na nej zasvítí paprsek slunce z venku, lustr neskutečně kouzlí a po zdech je spousty drahokamů :-)). S pozdravem a velkým díky.
 • Eva Chovancová, Opava

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, pane Tomeši, vaše lustry jsou kouzelné, přenádherné a mají duši. Máme ho v pokoji a každý kdo k nám přijde ho nepřejde bez povšimnutí. Všem se líbí, nešetří chválou! Vydrželi bychom se na něj dívat hodiny. Přeji Vám mnoho úspěchů a stejně nadšených zákazníků.
 • Jana Vojáčková, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, děkujeme Vám za vyčerpávajicí snahu. Jak lustr tak nástěnná osvětlení plus ověsy předčilo naše očekávání. Jsme nadmíru spokojeni. A těšíme se do budoucna na další spolupráci. Přejeme Vám další spokojené zákazníky jako jsme my.
 • Miroslav Flax, Plzeň

  Hodnocení: 5 / 5
  Krásný dobrý den pane Tomeši, objednali jsme u Vás čtyři nádherná světla. Mnohokráte Vám děkujeme za tyto šperky, jenž jste stvořili pro náš domov. Za celou rodinu děkuji Vám i všem pracovníkům se "zlatými ručičkami" a držím palce, at' se tomuto řemeslu stále daří.
 • Jana Černá, Velký Újezd

  Hodnocení: 5 / 5
  Přeji pěkný den pane Tomeši, chtěla jsem Vám poděkovat za zaslání našemu lustru, zásilka přišla v pořádku a manžel včera lustr namontoval. Dnes jsem se v přiložených rukavičkách pustila do zavěšování štrasových ověsů, lustr vypadá naprosto úchvatně!
 • Jan Hrubeš, Most

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, dodané lustry jsou krásné, v mém domě jen září. Děkuji za individuální přístup kdy jste mi podle fota ověsu z lustru, který jsem měl už doma dobře poradil a vybral nástěnné svítidla, které jsou shodné ke stávajícímu. Děkuji za osobní přistup a "doladění" mé zakázky. Vše k mé naprosté spokojenosti. Díky.
 • Eva Beránková, Kraslice

  Hodnocení: 5 / 5
  Děkuji moc za lustry. Již je mám nainstalované. Jsou moc pěkné a krásně svítí. Přeji moc spokojených zákazníků jako jsem já.
 • Jaroslav Slavík, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, s nákupem lustru od firmy Artcrystal jsem byl naprosto spokojený. Na zakázku nám bez problému prodloužili tyč lustru a elektroinstalaci a to v běžném dodacím termínu. Ochota a profesionalita pracovníků firmy byla na úrovni. Lustr v kvalitě, kterou jsem požadoval zvýšil prestiž naší kanceláře.
 • Marie Dvořáková, Chlumčany

  Hodnocení: 5 / 5
  V prosinci jsem si zakoupila vaše křišťálové lustry. Od té chvíle se s nimi denně těším a obdivuji práci lidských rukou. Lituji jen toho, že jsem si vaše výrobky nekoupila již dříve. Zdravím vás a s přeji mnoho spokojených zákazníků.
 • Dana Geržová, Šternberk

  Hodnocení: 5 / 5
  Vaši firmu mohu jenom doporučit. Vynikající komunikace, krásný lustr a ještě jste zavolali jestli je vše v pořádku. Dávám 5 hvězdiček.
 • Hana Žítková, Předměřice

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý večer, pane Tomeši. Ráda bych Vám poděkovala za urgentní vyřízení mé objednávky. Zboží došlo v pořádku, lustry již visí a jsou krásné. Srdečně Vás zdravím a přeji mnoho spokojených zákazníků.
 • Kateřina Kyselová, Frýdek-Místek

  Hodnocení: 5 / 5
  Vážený pane Tomeši, mnohokrát děkuji za vaše lustry. Oba dorazily v pořádku, nic nechybí, nic se nerozbilo. Jsou nádherné a jen čekám, kdy konečně manžel přijede ze služební cesty, aby mi je pověsil. Přeji hezký den a mnoho spojených zákazníků.
 • Zdena Soukupová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, děkuji za dodávku krásného lustru. Jsem ráda, že ještě existují české firmy, které prodávají kvalitní české zboží. Přeji mnoho zdaru a mnoho spokojených zákazníků jako jsem já.
 • Eva Vášová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Vážený pane Tomeši, vyřizuji poděkování od celé rodiny Ferrando Camoletto Vám i celému týmu za odvedení skvělé práce při vybavení jejich vily v Turíně křišťálovými lustry. Jsou velmi spokojení a lustry se jim moc líbí. Budeme s Vámi počítat po dokončení rekonstrukce jejich domu v Praze v příštím roce.
 • Vladimír Vjačka, Frýdek-Místek

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den pane Tomeši, krásné a kvalitní zboží. Hlavně opravdu dobře zabalené. Pozitivní zkušenosti. Doufám, že obchod nezrušíte a nenahradí ho levné šmejdy. Obchod doporučuji.
 • Klára Steinerová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, nákup byl velmi jednoduchý, telefonické dotazy byly srozumitelně zodpovězeny, všechny části lustru byly přehledně a pečlivě zabalené, montáž je jednoduchá. Lustr je nádherný!!!
 • Jarka Netíková, Nový Poddvorov

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, paní Mikulášová, ještě jednou děkuji za perfektní práci, jak z Vaší strany jako kontaktní osoby, tak za odvedenou práci na zboží samotném. Lustr je opravdu nádherný a jeho skládání byl nevšední a vzrušující zážitek. Přeji Vám hodně úspěchů a i nadále hodně spokojených zákazníků.
 • Eva Zdráhalová, Vsetín

  Hodnocení: 5 / 5
  Paní Vávrová, převzala jsem zásilku - a jsem opět velmi spokojená se zbožím, jeho balením i rychlým doručením. Děkuji!

Sledujte nás na sociálních sítích

facebook        instagram       pinterest     youtube

  

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti
Tento web je chráněn reCAPTCHA a Google. Platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky.

Přihlášení