Navštivte náš showroom - křišťálové lustry na vlastní oči + sleva 10% - So 02. 03. 2024. Více informací ZDE >>

Jak správně vybrat světlo do kuchyně

Přidáno: 8. 6. 2022 11:18:42

08 Červen 2022

Kuchyně s jídelnou představuje pomyslný středobod každé domácnosti. Právě v ní se přece ráno i večer scházíme s nejbližšími, i když se jinak celý den nevidíme. Navíc tady se “rodí” i “konzumuje” láska, která prochází žaludkem! Proto je důležité, abychom se zde cítili příjemně, ať už zde provádíme jakoukoliv činnost. K tomu pomůže vhodně zvolené osvětlení. Podívejte se, jak ho vyberete.

Jak správně vybrat světlo do kuchyně


Správné osvětlení do kuchyně

 

Správné osvětlení do kuchyně splňuje mnoho kritérií

Ano, rozhodujícím faktorem při výběru osvětlení do kuchyně a obecně zařízení kuchyně je a pravděpodobně vždycky bude parametr "líbí/nelíbí" v otázce vizuální atraktivity zdroje světla, ovšem tato volba je natolik důležitá, že si zaslouží mnohem komplexnější přístup.


Mít křišťálový lustrmoderní svítidlo nebo designové ověsové svítidlo přesně podle vašeho vkusu je totiž krásné, jenže to samo o sobě nestačí.

Kromě estetické stránky byste při výběru svítidla do kuchyně měli zvážit také jeho vlastnosti. Proto vám detailně vysvětlíme, jak si vybrat správný zdroj osvětlení do kuchyně, ale v závěru také odkážeme na další články, které vám pomohou při volbě světla s takovými vlastnostmi, abyste byli maximálně spokojeni.

 

Jaké světlo do kuchyně

Pro vytvoření příjemné atmosféry by měl umělý zdroj osvětlení v interiéru co nejvíce napodobovat přirozené denní světlo. Do kuchyně se doporučuje zvolit světlo studeného odstínu, jelikož podporuje koncentraci a je tedy ideální pro práci. Pro místnosti, ve kterých chcete spíše relaxovat je naopak vhodnější zvolit světlo teplejšího tónu. 


Jedno osvětlení do kuchyně zpravidla nestačí

Ještě relativně nedávno ve většině domácností platilo jednoduché pravidlo, že v každé místnosti je jedno světlo. A když z nějakého důvodu nestačí, tak se do něj pořídí výkonnější žárovka, aby více svítilo – a problém byl hned vyřešen.
Toto uvažování už naštěstí odvál čas. Dnes v 99 % kuchyních najdete minimálně dva zdroje osvětlení: centrální a doplňkové.


V kuchyni se odehrává mnoho odlišných aktivit, které jsou příjemné při různé intenzitě světla. Během přípravy jídla, jeho následné konzumace nebo práce v režimu home office vždy uvítáte trochu jiné osvětlení.


Nehledě na to, že zatímco třeba romantická večeře je při intimním osvětlení super, ale během snídaně by to bylo kontraproduktivní. Možná také příjemné, leč uspávající, což po probuzení úplně nepotřebujete.

Proto doporučujeme mít v kuchyni jedno primární osvětlení a k němu nějaké sekundární, které můžete používat a případně i kombinovat podle toho, co zrovna budete dělat.


osvětlení kuchyně při večeři

 

Umístění světla v kuchyni

Centrální osvětlení kuchyně by mělo být umístěné uprostřed stropu, aby jím vyzařované světlo pokrývalo co největší plochu. Vhodný počet a správné umístění dodatečných svítidel pak záleží také na rozměru kuchyně.


Do malé kuchyně (do 15-20 m2) stačí pořídit primární osvětlení a k tomu jednu sekundární nad pracovní linku, u větších však jednoznačně doporučujeme alespoň tři zdroje světla.


Především v rodinných domech je často kuchyňská a jídelní sekce prostorově rozdělena, ať už barovým pultem, nebo jenom volným prostorem. V takových případech lze umístit centrální svítidlo, například křišťálový lustr, přímo nad jídelní stůl a zbytek místnosti "osázet" stropními bodovkami.


osvětlení kuchyně

 

Můžete také centrální osvětlení rozdělit mezi dva zdroje. To platí zejména u designových lustrech, které nejsou tak dominantní, jako klasické křišťálové lustry a i v těsné blízkosti se vizuálně ani světelně netlučou.


designove osvetleni kuchyne

 

Jaký lustr do kuchyně

Při výběru lustru do kuchyně je třeba zohlednit několik faktorů. Velikost místnosti je jedním z nich - pro menší kuchyně obecně postačí jeden lustr, avšak pro větší či více členité prostorové dispozice je vhodnější umístit více lustrů nebo stropních svítidel.

Rozměr lustru je také důležitý - například pro místnost o rozměru 3,5 x 4,5 metru se doporučuje lustr široký cca 70 cm, v případě místnosti o rozloze 20 m2 se doporučuje lustr široký 70 až 80 cm.

Důležitý je také styl vaší kuchyně. V neposlední řadě je třeba zvážit i rozmístění kuchyňské linky a dalšího nábytku. To vám pomůže určit, zda postačí lustr nad stolem, který dostatečně osvítí vše potřebné, nebo zda je lepší umístit více světel.

 

Záleží na výšce stropu

Hlavním kritériem při volbě primárního zdroje osvětlení kuchyně je výška stropu. V kuchyni nebo jídelně s vysokým stropem nejste nijak omezeni a můžete si vybrat libovolný lustr podle toho, jaký styl se vám líbí.


Stačí prozkoumat naší bohatou nabídku křišťálových lustrů do kuchyně, kde si zaručeně vyberete. A při pohledu na různé typy křišťálových svítidel se přesvědčíte o tom, že se hodí nejen pro klasicky, ale i pro moderně koncipované interiéry, kde vytvoří slavnostní atmosféru buď tím, že s ostatními prvky dokonale ladí, nebo naopak představují zajímavý designový protiklad.


křištálový lustr v jídelně

 

Do kuchyně s nízkým stropem doporučujeme přisazená svítidlastropní bodovky nebo třeba stropní ověsová svítidla s nízkou konstrukcí, které jsou krásné, vyvolávají pocit luxusu, ale přitom nezabírají mnoho prostoru a zároveň poskytují dostatek rozptýleného světla, což místnost opticky zvětší.


stropní svítidlo v jídelně

 

Více informací včetně doporučeného počtu ramen či délku řetězu najdete v článku jak vybrat křišťálový lustr s ohledem na výšku stropu.


Sekundární osvětlení do kuchyně

Po výběru zdroje hlavního světla zaměřte pozornost na ta doplňková, Osvědčenou volbu představují křišťálová nástěnná svítidla, které osvětlí ty části místností, kam centrální světlo nedosáhne a působí navíc velmi dekorativně. Přímo na strop můžete přidat i klasické bodovky a nad kuchyňskou linku natáhnout LED pásek. Dobrým světlem nad pracovní deskou navíc společně s ostrým nožem eliminuje riziko nechtěného říznutí při krájení.


odlitkový mosazný lustr v jídelně

 

Důležité jsou i vlastnosti světla

Tolik k výběru zdroje osvětlení do kuchyně a jeho umístění. K vaší 100% spokojenosti a navození báječné atmosféry po každém rozsvícení však ještě potřebujete, aby jím vyzařované světlo mělo i správné vlastnosti.


Každé osvětlení musí mít vhodnou (a vám při aktivitě, kterou během za jeho svitu budete provádět, příjemnou) barvu a intenzitu světla. A všechny zdroje potřebují mít dohromady správnou svítivost.


Touto teorií vás v tomto článku už nechceme zatěžovat, navíc to ani při volbě osvětlení do kuchyně nemusíte vědět, protože vhodné žárovky s vhodnými vlastnostmi světla můžete dokoupit později.


Ale pokud chcete, tak všechny potřebné informace, které potřebujete znát k výběru vhodného světla do primárního i sekundárního zdroje najdete v našich článcích čím se liší barvy světla a jakou zvolit intenzitu světla.


Jsme tu pro vás

Hledáte stále inspiraci pro osvětlení kuchyně? Podívejte se na naší bohatou nabídku křišťálových lustrů do kuchyně a jídelny. Potřebujete poradit? Kontaktujte nás. Rádi vám pomůžeme. A společně naladíme vaší kuchyń do tónů, které vám budou maximálně vyhovovat.

 

 

Potřebujete poradit?

S OBJEDNÁVKOU VÁM RÁDI PORADÍME    Po - Pá 8 - 16h

Hana Vavrova  Hana Vávrová
  T: +420 725 087 878
  M:vavrova@artcrystal.cz 

whatsapp 

Reference našich zákazníků

 • Anna Lattischová, Kynšperk

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, před chvílí dorazila lampa, je v pořádku a je nádherná. Moc děkuju za vaši práci, splnila jsem si sen a teď budu šetřit na lampičky do ložnice:-). Mám už od Vás lustr a max. spokojenost. Pozdravuji všechny co vytváří tuhle krásu a za Váš servis děkuji. Krásný den Vám všem. S úctou Lattischová Anna ;-)
 • Lucie Kozelková, Tábor

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den paní Vávrová, jsem absolutně nadšená a tolik spokojená s dodaným lustrem. Je to šperk mého salonu, všem zákaznicím se moc libí. Je opravdu kouzelný. A když na nej zasvítí paprsek slunce z venku, lustr neskutečně kouzlí a po zdech je spousty drahokamů :-)). S pozdravem a velkým díky.
 • Eva Chovancová, Opava

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, pane Tomeši, vaše lustry jsou kouzelné, přenádherné a mají duši. Máme ho v pokoji a každý kdo k nám přijde ho nepřejde bez povšimnutí. Všem se líbí, nešetří chválou! Vydrželi bychom se na něj dívat hodiny. Přeji Vám mnoho úspěchů a stejně nadšených zákazníků.
 • Jana Vojáčková, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, děkujeme Vám za vyčerpávajicí snahu. Jak lustr tak nástěnná osvětlení plus ověsy předčilo naše očekávání. Jsme nadmíru spokojeni. A těšíme se do budoucna na další spolupráci. Přejeme Vám další spokojené zákazníky jako jsme my.
 • Miroslav Flax, Plzeň

  Hodnocení: 5 / 5
  Krásný dobrý den pane Tomeši, objednali jsme u Vás čtyři nádherná světla. Mnohokráte Vám děkujeme za tyto šperky, jenž jste stvořili pro náš domov. Za celou rodinu děkuji Vám i všem pracovníkům se "zlatými ručičkami" a držím palce, at' se tomuto řemeslu stále daří.
 • Jana Černá, Velký Újezd

  Hodnocení: 5 / 5
  Přeji pěkný den pane Tomeši, chtěla jsem Vám poděkovat za zaslání našemu lustru, zásilka přišla v pořádku a manžel včera lustr namontoval. Dnes jsem se v přiložených rukavičkách pustila do zavěšování štrasových ověsů, lustr vypadá naprosto úchvatně!
 • Jan Hrubeš, Most

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, dodané lustry jsou krásné, v mém domě jen září. Děkuji za individuální přístup kdy jste mi podle fota ověsu z lustru, který jsem měl už doma dobře poradil a vybral nástěnné svítidla, které jsou shodné ke stávajícímu. Děkuji za osobní přistup a "doladění" mé zakázky. Vše k mé naprosté spokojenosti. Díky.
 • Eva Beránková, Kraslice

  Hodnocení: 5 / 5
  Děkuji moc za lustry. Již je mám nainstalované. Jsou moc pěkné a krásně svítí. Přeji moc spokojených zákazníků jako jsem já.
 • Jaroslav Slavík, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, s nákupem lustru od firmy Artcrystal jsem byl naprosto spokojený. Na zakázku nám bez problému prodloužili tyč lustru a elektroinstalaci a to v běžném dodacím termínu. Ochota a profesionalita pracovníků firmy byla na úrovni. Lustr v kvalitě, kterou jsem požadoval zvýšil prestiž naší kanceláře.
 • Marie Dvořáková, Chlumčany

  Hodnocení: 5 / 5
  V prosinci jsem si zakoupila vaše křišťálové lustry. Od té chvíle se s nimi denně těším a obdivuji práci lidských rukou. Lituji jen toho, že jsem si vaše výrobky nekoupila již dříve. Zdravím vás a s přeji mnoho spokojených zákazníků.
 • Dana Geržová, Šternberk

  Hodnocení: 5 / 5
  Vaši firmu mohu jenom doporučit. Vynikající komunikace, krásný lustr a ještě jste zavolali jestli je vše v pořádku. Dávám 5 hvězdiček.
 • Hana Žítková, Předměřice

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý večer, pane Tomeši. Ráda bych Vám poděkovala za urgentní vyřízení mé objednávky. Zboží došlo v pořádku, lustry již visí a jsou krásné. Srdečně Vás zdravím a přeji mnoho spokojených zákazníků.
 • Kateřina Kyselová, Frýdek-Místek

  Hodnocení: 5 / 5
  Vážený pane Tomeši, mnohokrát děkuji za vaše lustry. Oba dorazily v pořádku, nic nechybí, nic se nerozbilo. Jsou nádherné a jen čekám, kdy konečně manžel přijede ze služební cesty, aby mi je pověsil. Přeji hezký den a mnoho spojených zákazníků.
 • Zdena Soukupová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, děkuji za dodávku krásného lustru. Jsem ráda, že ještě existují české firmy, které prodávají kvalitní české zboží. Přeji mnoho zdaru a mnoho spokojených zákazníků jako jsem já.
 • Eva Vášová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Vážený pane Tomeši, vyřizuji poděkování od celé rodiny Ferrando Camoletto Vám i celému týmu za odvedení skvělé práce při vybavení jejich vily v Turíně křišťálovými lustry. Jsou velmi spokojení a lustry se jim moc líbí. Budeme s Vámi počítat po dokončení rekonstrukce jejich domu v Praze v příštím roce.
 • Vladimír Vjačka, Frýdek-Místek

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den pane Tomeši, krásné a kvalitní zboží. Hlavně opravdu dobře zabalené. Pozitivní zkušenosti. Doufám, že obchod nezrušíte a nenahradí ho levné šmejdy. Obchod doporučuji.
 • Klára Steinerová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, nákup byl velmi jednoduchý, telefonické dotazy byly srozumitelně zodpovězeny, všechny části lustru byly přehledně a pečlivě zabalené, montáž je jednoduchá. Lustr je nádherný!!!
 • Jarka Netíková, Nový Poddvorov

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, paní Mikulášová, ještě jednou děkuji za perfektní práci, jak z Vaší strany jako kontaktní osoby, tak za odvedenou práci na zboží samotném. Lustr je opravdu nádherný a jeho skládání byl nevšední a vzrušující zážitek. Přeji Vám hodně úspěchů a i nadále hodně spokojených zákazníků.
 • Eva Zdráhalová, Vsetín

  Hodnocení: 5 / 5
  Paní Vávrová, převzala jsem zásilku - a jsem opět velmi spokojená se zbožím, jeho balením i rychlým doručením. Děkuji!

Sledujte nás na sociálních sítích

facebook        instagram       pinterest     youtube

  

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti
Naše webová stránka ukládá data na vašem zařízení (cookies a úložiště prohlížeče), aby bylo možné identifikovat vaši relaci a dosáhnout základní funkčnosti platformy, zážitku z prohlížení a zabezpečení.
Můžeme ukládat data na vašem zařízení (soubory cookie a úložiště prohlížeče), abychom mohli poskytovat doplňkové funkce, které zlepšují váš zážitek z prohlížení, ukládat některé vaše preference bez uživatelského účtu nebo bez přihlášení, používat skripty a/nebo zdroje třetích stran, widgety atd.
Použití analytických nástrojů nám umožňuje lépe porozumět potřebám našich návštěvníků a tomu, jak naši stránku používají. Můžeme použít nástroje první nebo třetí strany ke sledování nebo zaznamenávání vašeho procházení našich webových stránek, k analýze nástrojů nebo komponent, se kterými jste interagovali nebo je používali, k zaznamenávání konverzních událostí a podobně.
Můžeme používat soubory cookie a nástroje třetích stran k vylepšení nabídky produktů a/nebo služeb naší nebo našich partnerů, její relevance pro vás na základě produktů nebo stránek, které jste navštívili na tomto webu nebo na jiných webových stránkách.
Tento web je chráněn reCAPTCHA a Google. Platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky.

Přihlášení