Navštivte náš showroom a získejte slevu 10% - od PO 29. 04. 2024. Více informací ZDE >>

Rozdíly ve svítivosti žárovek

Přidáno: 8. 2. 2022 12:54:36

08 Únor 2022

Fiat lux! Ne, nezměnili jsme obor činnosti a nepřesedlali do automotive. Toto slovní spojení znamená latinsky „budiž světlo“. Jde o citát z knihy Genesis, která popisuje stvoření světa, jež začíná právě světlem. My jsme sice jen běžní smrtelníci, přesto si každým zmáčknutím vypínače můžeme tak trochu zahrát na nejvyššího. A můžeme si dokonce vybrat, jak intenzivní to světlo bude. V dnešním článku si představíme rozdíly ve svítivosti žárovek.

Rozdíly ve svítivosti žárovek


Watáž už nehraje roli

Není to tak dávno, kdy jsme si žárovky vybírali podle příkonu a brali v potaz zejména uvedený počet wattů. Všechny wolframové žárovky totiž měly prakticky stejnou světelnou účinnost (zhruba 15 lm/W), ale platilo, že čím více wattů, tím více světla.

Jenže to už samozřejmě neplatí.

Dnes mají – a platí to především pro LED žárovky – diametrálně odlišnou světelnou účinnost (běžně se pohybuje na škále od 70 do 160 lm/W), takže watáž už nevypovídá o tom, jaké množství světelné energie z daného svítidla vyzařuje.

Proto se v současné době při volbě žárovek řídíme světelným tokem.

Ale nejprve trocha teorie a vysvětlení, ať vás následné představení rozdílů ve svítivosti jednotlivých typů žárovek nemate.


Světelný tok vs. svítivost

Tím nejdůležitějším kritériem při výběru osvětlení je jeho světelný tok. Ten značí celkové množství světelné energie vyzařované světelným zdrojem. Laicky řečeno: vyjadřuje, jak jasné bude dané světlo. Jeho hodnota se udává v lumenech. A platí u ní jednoduchá rovnice – čím vyšší světelný tok, tím intenzivnější osvětlení.


Pozorní čtenáři našeho blogu totiž ze staršího článku ví, že existuje i parametr svítivost. Ta ukazuje rozdělení světelného toku z jednoho zdroje světla do různých směrů. Udává tedy množství vyzařovaného světla v určitém úhlu. Její jednotkou je kandela (cd). A proč právě toto pojmenování? Důvod je prostý: 1 cd značí podobnou svítivost, jakou vyzařuje klasická svíčka.


Svítidlo o svítivosti 200 cd tedy bude svítit stejně, jako by svítilo 200 svíček v jednom směru.


Rozdíl mezi svítivostí (cd) a světelným tokem (lm) krásně znázorňuje tento obrázek.


parametry osvetleni


Proto to raději již v předstihu uvádíme na pravou míru, aby nás nějaký fanoušek fotometrie neobvinil z nepřesnosti.

Uvědomujeme si sice, že z hlediska teorie to není úplně akurátní, ale v praxi se zkrátka svítivost nevyjadřuje pomocí kandel, ale lumenů – a tedy světelným tokem.

Mohli bychom být přesní, jenže na obalech ani v popisku produktu se většinou počty kandel neuvádí, pouze lumeny.

Tak co udělat kompromis a nazvat tento parametr „svítivost"?


Rozdíly ve „svítivosti" žárovek

Ukažme si to prostřednictvím názorné tabulky. Uvedené hodnoty jsou ale jen orientační a slouží jako jednoduché vykreslení rozdílné efektivity u jednotlivých typů žárovek.

 
tabulka

 

Z tabulky jasně vyplývá, že úsporné a LED žárovky jsou mnohem svítivější než wolframové a halogenové. Vynikají také velmi nízkou spotřebou. Proto moderní žárovky i s minimálním příkonem z hlediska svítivosti plnohodnotně nahradí ty klasické s násobně vyšším příkonem.


Jsme tu pro vás

Potřebujete poradit? Kontaktujte nás. Rádi vám pomůžeme. A společně naladíme vaši domácnost do tónů, které vám budou maximálně vyhovovat.

 

 

 

Potřebujete poradit?

S OBJEDNÁVKOU VÁM RÁDI PORADÍME    Po - Pá 8 - 16h

Hana Vavrova  Hana Vávrová
  T: +420 725 087 878
  M:vavrova@artcrystal.cz 

whatsapp 

Reference našich zákazníků

 • Anna Lattischová, Kynšperk

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, před chvílí dorazila lampa, je v pořádku a je nádherná. Moc děkuju za vaši práci, splnila jsem si sen a teď budu šetřit na lampičky do ložnice:-). Mám už od Vás lustr a max. spokojenost. Pozdravuji všechny co vytváří tuhle krásu a za Váš servis děkuji. Krásný den Vám všem. S úctou Lattischová Anna ;-)
 • Lucie Kozelková, Tábor

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den paní Vávrová, jsem absolutně nadšená a tolik spokojená s dodaným lustrem. Je to šperk mého salonu, všem zákaznicím se moc libí. Je opravdu kouzelný. A když na nej zasvítí paprsek slunce z venku, lustr neskutečně kouzlí a po zdech je spousty drahokamů :-)). S pozdravem a velkým díky.
 • Eva Chovancová, Opava

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, pane Tomeši, vaše lustry jsou kouzelné, přenádherné a mají duši. Máme ho v pokoji a každý kdo k nám přijde ho nepřejde bez povšimnutí. Všem se líbí, nešetří chválou! Vydrželi bychom se na něj dívat hodiny. Přeji Vám mnoho úspěchů a stejně nadšených zákazníků.
 • Jana Vojáčková, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, děkujeme Vám za vyčerpávajicí snahu. Jak lustr tak nástěnná osvětlení plus ověsy předčilo naše očekávání. Jsme nadmíru spokojeni. A těšíme se do budoucna na další spolupráci. Přejeme Vám další spokojené zákazníky jako jsme my.
 • Miroslav Flax, Plzeň

  Hodnocení: 5 / 5
  Krásný dobrý den pane Tomeši, objednali jsme u Vás čtyři nádherná světla. Mnohokráte Vám děkujeme za tyto šperky, jenž jste stvořili pro náš domov. Za celou rodinu děkuji Vám i všem pracovníkům se "zlatými ručičkami" a držím palce, at' se tomuto řemeslu stále daří.
 • Jana Černá, Velký Újezd

  Hodnocení: 5 / 5
  Přeji pěkný den pane Tomeši, chtěla jsem Vám poděkovat za zaslání našemu lustru, zásilka přišla v pořádku a manžel včera lustr namontoval. Dnes jsem se v přiložených rukavičkách pustila do zavěšování štrasových ověsů, lustr vypadá naprosto úchvatně!
 • Jan Hrubeš, Most

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, dodané lustry jsou krásné, v mém domě jen září. Děkuji za individuální přístup kdy jste mi podle fota ověsu z lustru, který jsem měl už doma dobře poradil a vybral nástěnné svítidla, které jsou shodné ke stávajícímu. Děkuji za osobní přistup a "doladění" mé zakázky. Vše k mé naprosté spokojenosti. Díky.
 • Eva Beránková, Kraslice

  Hodnocení: 5 / 5
  Děkuji moc za lustry. Již je mám nainstalované. Jsou moc pěkné a krásně svítí. Přeji moc spokojených zákazníků jako jsem já.
 • Jaroslav Slavík, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, s nákupem lustru od firmy Artcrystal jsem byl naprosto spokojený. Na zakázku nám bez problému prodloužili tyč lustru a elektroinstalaci a to v běžném dodacím termínu. Ochota a profesionalita pracovníků firmy byla na úrovni. Lustr v kvalitě, kterou jsem požadoval zvýšil prestiž naší kanceláře.
 • Marie Dvořáková, Chlumčany

  Hodnocení: 5 / 5
  V prosinci jsem si zakoupila vaše křišťálové lustry. Od té chvíle se s nimi denně těším a obdivuji práci lidských rukou. Lituji jen toho, že jsem si vaše výrobky nekoupila již dříve. Zdravím vás a s přeji mnoho spokojených zákazníků.
 • Dana Geržová, Šternberk

  Hodnocení: 5 / 5
  Vaši firmu mohu jenom doporučit. Vynikající komunikace, krásný lustr a ještě jste zavolali jestli je vše v pořádku. Dávám 5 hvězdiček.
 • Hana Žítková, Předměřice

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý večer, pane Tomeši. Ráda bych Vám poděkovala za urgentní vyřízení mé objednávky. Zboží došlo v pořádku, lustry již visí a jsou krásné. Srdečně Vás zdravím a přeji mnoho spokojených zákazníků.
 • Kateřina Kyselová, Frýdek-Místek

  Hodnocení: 5 / 5
  Vážený pane Tomeši, mnohokrát děkuji za vaše lustry. Oba dorazily v pořádku, nic nechybí, nic se nerozbilo. Jsou nádherné a jen čekám, kdy konečně manžel přijede ze služební cesty, aby mi je pověsil. Přeji hezký den a mnoho spojených zákazníků.
 • Zdena Soukupová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, děkuji za dodávku krásného lustru. Jsem ráda, že ještě existují české firmy, které prodávají kvalitní české zboží. Přeji mnoho zdaru a mnoho spokojených zákazníků jako jsem já.
 • Eva Vášová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Vážený pane Tomeši, vyřizuji poděkování od celé rodiny Ferrando Camoletto Vám i celému týmu za odvedení skvělé práce při vybavení jejich vily v Turíně křišťálovými lustry. Jsou velmi spokojení a lustry se jim moc líbí. Budeme s Vámi počítat po dokončení rekonstrukce jejich domu v Praze v příštím roce.
 • Vladimír Vjačka, Frýdek-Místek

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den pane Tomeši, krásné a kvalitní zboží. Hlavně opravdu dobře zabalené. Pozitivní zkušenosti. Doufám, že obchod nezrušíte a nenahradí ho levné šmejdy. Obchod doporučuji.
 • Klára Steinerová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, nákup byl velmi jednoduchý, telefonické dotazy byly srozumitelně zodpovězeny, všechny části lustru byly přehledně a pečlivě zabalené, montáž je jednoduchá. Lustr je nádherný!!!
 • Jarka Netíková, Nový Poddvorov

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, paní Mikulášová, ještě jednou děkuji za perfektní práci, jak z Vaší strany jako kontaktní osoby, tak za odvedenou práci na zboží samotném. Lustr je opravdu nádherný a jeho skládání byl nevšední a vzrušující zážitek. Přeji Vám hodně úspěchů a i nadále hodně spokojených zákazníků.
 • Eva Zdráhalová, Vsetín

  Hodnocení: 5 / 5
  Paní Vávrová, převzala jsem zásilku - a jsem opět velmi spokojená se zbožím, jeho balením i rychlým doručením. Děkuji!

Sledujte nás na sociálních sítích

facebook        instagram       pinterest     youtube

  

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti
Tento web je chráněn reCAPTCHA a Google. Platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky.

Přihlášení