Navštivte náš showroom - křišťálové lustry na vlastní oči + sleva 10% - So 02. 03. 2024. Více informací ZDE >>

Spotřeba elektrické energie jednotlivých druhů žárovek

Přidáno: 25. 3. 2022 10:43:11

25 Březen 2022

Energie v poslední době výrazně zdražily a bohužel to nevypadá, že by se měly zlevnit. Ba naopak. Proto se čím dál víc domácností snaží minimalizovat spotřebu, aby už tak vysoké výdaje zkrotili na alespoň trochu únosnou mez. A tomu také přizpůsobují výběr osvětlení. V dnešním článku se dozvíte, jakou mají jednotlivé druhy žárovek spotřebu.

Spotřeba elektrické energie jednotlivých druhů žárovek

 

Spotřeba elektrické energie jednotlivých druhů žárovek

 

Někdo by mohl namítnout, že hlavními „žrouty" elektrické energie přece jsou velké spotřebiče, jako je lednice, pračka nebo topení, takže úspora výdajů za osvětlení se do celkových nákladů nijak zásadně nepromítne.

Měl by, samozřejmě, alespoň do jisté míry pravdu, ale naším oborem je osvětlení. A proto vám poradíme, jak ušetřit právě za něj.

Každá stovka dobrá, ne?

Za celý rok pak může být rozdíl i několik tisíc, což už většina z nás pocítí.

 
Jaká je tedy spotřeba elektrické energie jednotlivých druhů žárovek?

Odpověď zjistíme dle srovnání hodnot příkonu. Ten ukazuje, jak velké množství elektrické energie je třeba do žárovky přivést, aby dosáhla požadovaného výkonu. Laicky řečeno – příkon vyjadřuje, kolik energie spotřebuje žárovka za 1 hodinu svícení.


Srovnání příkonů jednotlivých druhů žárovek při stejné svítivosti

 • LED žárovka 8W
 • Kompaktní zářivka 15W
 • Klasická žárovka 60W

 

Spotřeba elektřiny u klasické žárovky (60W)

Klasická žárovka během hodiny svícení v průměru spotřebuje 60 wattů elektrické energie, tedy 0,06 kW, což v roce 2023 vychází na necelých 0,4 korun za hodinu svícení. Když žárovka bude svítit 3 hodiny denně tak její měsiční provoz vyjde přibližně na 36 Kč. Na světlo se přemění okolo 6 % spotřebované energie. Zbytek se přemění na teplo.

Z porovnání žárovek je jasně patrné, že klasická žárovka má ze všech typů největší spotřebu. Sice jsou levné a ekologicky nezávadné, ihned po zapnutí svítí na plný výkon a mají krásnou barvu světla i širokou škálu teploty, ale kromě už zmíněné vysoké spotřeby se vyznačují velmi nízkou životností: 1 000 až 2 000 hodin. Proto byste je museli často kupovat a měnit, a za jejich svícení poměrně draze platit.

Z toho důvodu tento typ žárovek rozhodně nedoporučujeme nikomu, kdo chce minimalizovat celkové náklady za osvětlení.

 

Spotřeba elektřiny u kompatních zářivek (15W)

Kompaktní zářivky, jinak též zvané jako úsporky za jednu hodinu svícení spotřebují 15 wattů, jsou tedy čtyřikrát úspornější než klasické žárovky.

Nabízí dobré podání barev, vysokou životnost (10 000 až 15 000 hodin) a hodí se i do exteriéru. Jsou však poměrně drahé, obsahují rtuť, kvůli čemuž se musí likvidovat jako nebezpečný odpad, a mají velmi pomalý náběh světla, na které si počkáte minimálně 30 vteřin. Navíc vypínání a zapínání jim zkracuje životnost, a proto se hodí především tam, kde je třeba svítit delší dobu.


Spotřeba elektrické energie jednotlivých druhů žárovek

 

Spotřeba LED žárovek (8W)

LED žárovky za hodinu spotřebují okolo 8 wattů. Oproti klasickým žárovkám jsou téměr 8x úspornější. Hodina svícení vás vyjde zhruba na 0,05 Kč. Pokud budete svítit v průměru 3 hodiny denně, tak vás svícení jedné LED žárovky bude stát 4,5 Kč, to je oproti klasické žárovce, která vás vyjde při stejné frekvenci použivání na 36 Kč za měsíc, velký rozdíl. Spotřebna oproti kompaktním zářivkám je o 44 % menší.

LED žárovky jsou v současnosti nejpopulárnějšími žárovkami do lustrů i závěsných svítidel. Nízká spotřeba totiž není ani zdaleka jejich jediná přednost. Mají bezpečný provoz, neškodí jim časté zapínání či vypínání, mají lepší stmívací vlastnosti a nevyzařují UV. Další velkou výhodou je okamžitý náběh světla a životnost až 25 000 hodin. Nevýhodu představuje pouze vysoká pořizovací cena, ale tato investice se v dlouhodobém horizontu jednoznačně vyplatí.

TIP: Zajímá vás, jak ušetřit v domácnosti a kolik stojí provoz spotřebičů? Přečtěte si tento článek. Úsporné LED osvětlení je jen jedním z mnoha kroků směrem k energetické účinnosti.

Jsme tu pro vás

Nyní už víte, jakou mají jednotlivé druhy žárovek spotřebu elektrické energie. Zajímají vás třeba ještě rozdíly v jejich svítivosti? Odpověď najdete v našem minulém článku. Potřebujete s něčím poradit? Kontaktujte nás. Rádi vám pomůžeme. Společně naladíme vaši domácnost do tónů, které vám budou maximálně vyhovovat. A „nesežerou" víc energie, než kolik je nezbytně nutné.

Nezapomeňte se podívat i na další tipy, jak ušetřit na elektřině a kde všude se dají ještě snížit rodinné výdaje.

 

 

Potřebujete poradit?

S OBJEDNÁVKOU VÁM RÁDI PORADÍME    Po - Pá 8 - 16h

Hana Vavrova  Hana Vávrová
  T: +420 725 087 878
  M:vavrova@artcrystal.cz 

whatsapp 

Reference našich zákazníků

 • Anna Lattischová, Kynšperk

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, před chvílí dorazila lampa, je v pořádku a je nádherná. Moc děkuju za vaši práci, splnila jsem si sen a teď budu šetřit na lampičky do ložnice:-). Mám už od Vás lustr a max. spokojenost. Pozdravuji všechny co vytváří tuhle krásu a za Váš servis děkuji. Krásný den Vám všem. S úctou Lattischová Anna ;-)
 • Lucie Kozelková, Tábor

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den paní Vávrová, jsem absolutně nadšená a tolik spokojená s dodaným lustrem. Je to šperk mého salonu, všem zákaznicím se moc libí. Je opravdu kouzelný. A když na nej zasvítí paprsek slunce z venku, lustr neskutečně kouzlí a po zdech je spousty drahokamů :-)). S pozdravem a velkým díky.
 • Eva Chovancová, Opava

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, pane Tomeši, vaše lustry jsou kouzelné, přenádherné a mají duši. Máme ho v pokoji a každý kdo k nám přijde ho nepřejde bez povšimnutí. Všem se líbí, nešetří chválou! Vydrželi bychom se na něj dívat hodiny. Přeji Vám mnoho úspěchů a stejně nadšených zákazníků.
 • Jana Vojáčková, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, děkujeme Vám za vyčerpávajicí snahu. Jak lustr tak nástěnná osvětlení plus ověsy předčilo naše očekávání. Jsme nadmíru spokojeni. A těšíme se do budoucna na další spolupráci. Přejeme Vám další spokojené zákazníky jako jsme my.
 • Miroslav Flax, Plzeň

  Hodnocení: 5 / 5
  Krásný dobrý den pane Tomeši, objednali jsme u Vás čtyři nádherná světla. Mnohokráte Vám děkujeme za tyto šperky, jenž jste stvořili pro náš domov. Za celou rodinu děkuji Vám i všem pracovníkům se "zlatými ručičkami" a držím palce, at' se tomuto řemeslu stále daří.
 • Jana Černá, Velký Újezd

  Hodnocení: 5 / 5
  Přeji pěkný den pane Tomeši, chtěla jsem Vám poděkovat za zaslání našemu lustru, zásilka přišla v pořádku a manžel včera lustr namontoval. Dnes jsem se v přiložených rukavičkách pustila do zavěšování štrasových ověsů, lustr vypadá naprosto úchvatně!
 • Jan Hrubeš, Most

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, dodané lustry jsou krásné, v mém domě jen září. Děkuji za individuální přístup kdy jste mi podle fota ověsu z lustru, který jsem měl už doma dobře poradil a vybral nástěnné svítidla, které jsou shodné ke stávajícímu. Děkuji za osobní přistup a "doladění" mé zakázky. Vše k mé naprosté spokojenosti. Díky.
 • Eva Beránková, Kraslice

  Hodnocení: 5 / 5
  Děkuji moc za lustry. Již je mám nainstalované. Jsou moc pěkné a krásně svítí. Přeji moc spokojených zákazníků jako jsem já.
 • Jaroslav Slavík, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, s nákupem lustru od firmy Artcrystal jsem byl naprosto spokojený. Na zakázku nám bez problému prodloužili tyč lustru a elektroinstalaci a to v běžném dodacím termínu. Ochota a profesionalita pracovníků firmy byla na úrovni. Lustr v kvalitě, kterou jsem požadoval zvýšil prestiž naší kanceláře.
 • Marie Dvořáková, Chlumčany

  Hodnocení: 5 / 5
  V prosinci jsem si zakoupila vaše křišťálové lustry. Od té chvíle se s nimi denně těším a obdivuji práci lidských rukou. Lituji jen toho, že jsem si vaše výrobky nekoupila již dříve. Zdravím vás a s přeji mnoho spokojených zákazníků.
 • Dana Geržová, Šternberk

  Hodnocení: 5 / 5
  Vaši firmu mohu jenom doporučit. Vynikající komunikace, krásný lustr a ještě jste zavolali jestli je vše v pořádku. Dávám 5 hvězdiček.
 • Hana Žítková, Předměřice

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý večer, pane Tomeši. Ráda bych Vám poděkovala za urgentní vyřízení mé objednávky. Zboží došlo v pořádku, lustry již visí a jsou krásné. Srdečně Vás zdravím a přeji mnoho spokojených zákazníků.
 • Kateřina Kyselová, Frýdek-Místek

  Hodnocení: 5 / 5
  Vážený pane Tomeši, mnohokrát děkuji za vaše lustry. Oba dorazily v pořádku, nic nechybí, nic se nerozbilo. Jsou nádherné a jen čekám, kdy konečně manžel přijede ze služební cesty, aby mi je pověsil. Přeji hezký den a mnoho spojených zákazníků.
 • Zdena Soukupová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, děkuji za dodávku krásného lustru. Jsem ráda, že ještě existují české firmy, které prodávají kvalitní české zboží. Přeji mnoho zdaru a mnoho spokojených zákazníků jako jsem já.
 • Eva Vášová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Vážený pane Tomeši, vyřizuji poděkování od celé rodiny Ferrando Camoletto Vám i celému týmu za odvedení skvělé práce při vybavení jejich vily v Turíně křišťálovými lustry. Jsou velmi spokojení a lustry se jim moc líbí. Budeme s Vámi počítat po dokončení rekonstrukce jejich domu v Praze v příštím roce.
 • Vladimír Vjačka, Frýdek-Místek

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den pane Tomeši, krásné a kvalitní zboží. Hlavně opravdu dobře zabalené. Pozitivní zkušenosti. Doufám, že obchod nezrušíte a nenahradí ho levné šmejdy. Obchod doporučuji.
 • Klára Steinerová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, nákup byl velmi jednoduchý, telefonické dotazy byly srozumitelně zodpovězeny, všechny části lustru byly přehledně a pečlivě zabalené, montáž je jednoduchá. Lustr je nádherný!!!
 • Jarka Netíková, Nový Poddvorov

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, paní Mikulášová, ještě jednou děkuji za perfektní práci, jak z Vaší strany jako kontaktní osoby, tak za odvedenou práci na zboží samotném. Lustr je opravdu nádherný a jeho skládání byl nevšední a vzrušující zážitek. Přeji Vám hodně úspěchů a i nadále hodně spokojených zákazníků.
 • Eva Zdráhalová, Vsetín

  Hodnocení: 5 / 5
  Paní Vávrová, převzala jsem zásilku - a jsem opět velmi spokojená se zbožím, jeho balením i rychlým doručením. Děkuji!

Sledujte nás na sociálních sítích

facebook        instagram       pinterest     youtube

  

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti
Naše webová stránka ukládá data na vašem zařízení (cookies a úložiště prohlížeče), aby bylo možné identifikovat vaši relaci a dosáhnout základní funkčnosti platformy, zážitku z prohlížení a zabezpečení.
Můžeme ukládat data na vašem zařízení (soubory cookie a úložiště prohlížeče), abychom mohli poskytovat doplňkové funkce, které zlepšují váš zážitek z prohlížení, ukládat některé vaše preference bez uživatelského účtu nebo bez přihlášení, používat skripty a/nebo zdroje třetích stran, widgety atd.
Použití analytických nástrojů nám umožňuje lépe porozumět potřebám našich návštěvníků a tomu, jak naši stránku používají. Můžeme použít nástroje první nebo třetí strany ke sledování nebo zaznamenávání vašeho procházení našich webových stránek, k analýze nástrojů nebo komponent, se kterými jste interagovali nebo je používali, k zaznamenávání konverzních událostí a podobně.
Můžeme používat soubory cookie a nástroje třetích stran k vylepšení nabídky produktů a/nebo služeb naší nebo našich partnerů, její relevance pro vás na základě produktů nebo stránek, které jste navštívili na tomto webu nebo na jiných webových stránkách.
Tento web je chráněn reCAPTCHA a Google. Platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky.

Přihlášení