Jak funguje LED žárovka

Přidáno: 8. 3. 2022 09:43:08

08 Březen 2022

Pravověrní rockeři milují Led Zeppelin, zatímco spořiví lidé zase LED žárovky. Není se čemu divit. Vždyť songy jako Stairway to Heaven a Whole Lotta Love patří mezi to nejlepší, co kdy kdo složil. A tomu druhému také ne. Z našeho srovnání žárovek totiž LEDky vycházejí jako jednoznačný vítěz. V dnešním článku si vysvětlíme, jak fungují.

Jak funguje LED žárovka


jak funguje led žárovka

LED žárovky jsou v současnosti nejpopulárnějšími žárovkami do lustrůzávěsných svítidel a třeba i křišťálových lamp. Zkrátka skoro vše, co dnes svítí, svítí prostřednictvím LED technologie.

Zajímá vás, proč tomu tak je?

Tady je pár pádných důvodů.


Výhody LED žárovek

 • LED žárovky mají životnost až 25 000 hodin, okamžitý náběh světla a bezpečný provoz.
 • Vyrábí se v mnoha tvarech, disponují širokou škálou teploty barev a jsou ekologické.
 • Mají nejvyšší světelnou účinnost a tzv. svítivost.
 • Jejich pořizovací cena je sice vyšší, ale oproti klasickým žárovkám s nimi ušetříte přes 80 % energie.

 

Z dlouhodobého pohledu se tedy volba LED žárovek jednoznačně vyplatí. Po všech stránkách.
Už tedy víme, proč jsou nesmírně oblíbené, ale jak tedy fungují?


Jak fungují LED žárovky

LED žárovky, známé i pod lehce familiérním označením LEDky, se oficiálně nazývají elektroluminiscenční diody. Jejich osvětlení je totiž založeno na tzv. elektroluminiscenci, při kterém dochází k přeměně elektrického proudu na světlo.

Samotné diody (elektrotechnické polovodičové součástky) pak fungují díky polovodičům, složených ze dvou vrstev. Jde o tzv. P-N přechod, kterým prochází elektrický proud.

Díky němu pak LED žárovky vyzařují světlo, protože po připojení elektrického proudu se elektrony z jedné vrstvy přesunují do druhé, čímž vytváří přebytečnou energii – světlo.

Možná se nabízí myšlenka, že LED diody jsou něco nového, protože k jejich masivnímu rozšíření došlo až v posledních 10 až 15 letech, ale tato technologie je známá už skoro půl století. Jen za tu dobu prošla velkým vývojem.

A to jak ryze technologickým, kdy LEDky mají lepší světelný tok a další parametry světla než ostatní svítidla, tak ekonomickým, kdy už jejich výroba stojí mnohem méně, než tomu bylo v minulosti. Proto lze takřka s jistotou predikovat, že obliba LED žárovek v budoucnu rozhodně neklesne, ba naopak.

Jedním z důvodů jejich oblíbenosti, které jsme si ještě nevysvětlili, je i schopnost dosáhnout jakékoliv barvy světla i bez potřeby filtrů, které mění bílé světlo na červené, modré nebo zelené.


LED žárovky – libovolná barva bez filtrů 

Filtry totiž běžně snižují intenzitu světla, takže s nimi nelze docílit dostatečně syté barvy. Ale zde přichází na scénu LED technologie a další z jejích mnoha výhod – schopnost modifikovat světlo o specifické vlnové délce.

LED čipy se skládají ze sloučenin galia a obvykle obsahují i jiný materiál, který umožňuje dosáhnout požadovanou barevnost světla. Například pro dosažení krásné bílé barvy světla se používá kombinace modré diody a fosforu. Vlastnosti materiálu, ze kterého jsou diody vyrobeny, tedy určují maximální vlnovou délku světla.

 


vlnova delka svetla

 

LED žárovky tak mohou mít jakoukoliv barvu z viditelné části lidského spektra. Umožňují totiž libovolně kombinovat tři základní barvy – červenou, zelenou a modrou, ze kterých lze namíchat libovolnou barvu. Proto se barvy měnící LED žárovky označují jako RGB (red, green, blue).

Výchozí barva světla LED žárovky je přitom světle bílá. Jen paradoxně vyzařovat přímo bílé světlo není možné. Starší LEDky obsahovaly trojici čipů, které míchaly barvy tak, aby bylo u záření dosáhnuto vjemu bílého světla. Moderní LEDky k tomu využívají luminofor.


Jsme tu pro vás

Nyní už víte, proč jsou LED žárovky nejoblíbenějšími žárovky do všech typů svítidel i to, jak fungují. Potřebujete ale přesto poradit? Kontaktujte nás. Rádi vám pomůžeme. A společně naladíme vaši domácnost do tónů, které vám budou maximálně vyhovovat.

 

 

Potřebujete poradit?

S OBJEDNÁVKOU VÁM RÁDI PORADÍME    Po - Pá 8 - 16h

Hana Vavrova  Hana Vávrová
  T: +420 725 087 878
  M:vavrova@artcrystal.cz 

whatsapp 

Reference našich zákazníků

 • Anna Lattischová, Kynšperk

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, před chvílí dorazila lampa, je v pořádku a je nádherná. Moc děkuju za vaši práci, splnila jsem si sen a teď budu šetřit na lampičky do ložnice:-). Mám už od Vás lustr a max. spokojenost. Pozdravuji všechny co vytváří tuhle krásu a za Váš servis děkuji. Krásný den Vám všem. S úctou Lattischová Anna ;-)
 • Lucie Kozelková, Tábor

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den paní Vávrová, jsem absolutně nadšená a tolik spokojená s dodaným lustrem. Je to šperk mého salonu, všem zákaznicím se moc libí. Je opravdu kouzelný. A když na nej zasvítí paprsek slunce z venku, lustr neskutečně kouzlí a po zdech je spousty drahokamů :-)). S pozdravem a velkým díky.
 • Eva Chovancová, Opava

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, pane Tomeši, vaše lustry jsou kouzelné, přenádherné a mají duši. Máme ho v pokoji a každý kdo k nám přijde ho nepřejde bez povšimnutí. Všem se líbí, nešetří chválou! Vydrželi bychom se na něj dívat hodiny. Přeji Vám mnoho úspěchů a stejně nadšených zákazníků.
 • Jana Vojáčková, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, děkujeme Vám za vyčerpávajicí snahu. Jak lustr tak nástěnná osvětlení plus ověsy předčilo naše očekávání. Jsme nadmíru spokojeni. A těšíme se do budoucna na další spolupráci. Přejeme Vám další spokojené zákazníky jako jsme my.
 • Miroslav Flax, Plzeň

  Hodnocení: 5 / 5
  Krásný dobrý den pane Tomeši, objednali jsme u Vás čtyři nádherná světla. Mnohokráte Vám děkujeme za tyto šperky, jenž jste stvořili pro náš domov. Za celou rodinu děkuji Vám i všem pracovníkům se "zlatými ručičkami" a držím palce, at' se tomuto řemeslu stále daří.
 • Jana Černá, Velký Újezd

  Hodnocení: 5 / 5
  Přeji pěkný den pane Tomeši, chtěla jsem Vám poděkovat za zaslání našemu lustru, zásilka přišla v pořádku a manžel včera lustr namontoval. Dnes jsem se v přiložených rukavičkách pustila do zavěšování štrasových ověsů, lustr vypadá naprosto úchvatně!
 • Jan Hrubeš, Most

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, dodané lustry jsou krásné, v mém domě jen září. Děkuji za individuální přístup kdy jste mi podle fota ověsu z lustru, který jsem měl už doma dobře poradil a vybral nástěnné svítidla, které jsou shodné ke stávajícímu. Děkuji za osobní přistup a "doladění" mé zakázky. Vše k mé naprosté spokojenosti. Díky.
 • Eva Beránková, Kraslice

  Hodnocení: 5 / 5
  Děkuji moc za lustry. Již je mám nainstalované. Jsou moc pěkné a krásně svítí. Přeji moc spokojených zákazníků jako jsem já.
 • Jaroslav Slavík, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, s nákupem lustru od firmy Artcrystal jsem byl naprosto spokojený. Na zakázku nám bez problému prodloužili tyč lustru a elektroinstalaci a to v běžném dodacím termínu. Ochota a profesionalita pracovníků firmy byla na úrovni. Lustr v kvalitě, kterou jsem požadoval zvýšil prestiž naší kanceláře.
 • Marie Dvořáková, Chlumčany

  Hodnocení: 5 / 5
  V prosinci jsem si zakoupila vaše křišťálové lustry. Od té chvíle se s nimi denně těším a obdivuji práci lidských rukou. Lituji jen toho, že jsem si vaše výrobky nekoupila již dříve. Zdravím vás a s přeji mnoho spokojených zákazníků.
 • Dana Geržová, Šternberk

  Hodnocení: 5 / 5
  Vaši firmu mohu jenom doporučit. Vynikající komunikace, krásný lustr a ještě jste zavolali jestli je vše v pořádku. Dávám 5 hvězdiček.
 • Hana Žítková, Předměřice

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý večer, pane Tomeši. Ráda bych Vám poděkovala za urgentní vyřízení mé objednávky. Zboží došlo v pořádku, lustry již visí a jsou krásné. Srdečně Vás zdravím a přeji mnoho spokojených zákazníků.
 • Kateřina Kyselová, Frýdek-Místek

  Hodnocení: 5 / 5
  Vážený pane Tomeši, mnohokrát děkuji za vaše lustry. Oba dorazily v pořádku, nic nechybí, nic se nerozbilo. Jsou nádherné a jen čekám, kdy konečně manžel přijede ze služební cesty, aby mi je pověsil. Přeji hezký den a mnoho spojených zákazníků.
 • Zdena Soukupová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, děkuji za dodávku krásného lustru. Jsem ráda, že ještě existují české firmy, které prodávají kvalitní české zboží. Přeji mnoho zdaru a mnoho spokojených zákazníků jako jsem já.
 • Eva Vášová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Vážený pane Tomeši, vyřizuji poděkování od celé rodiny Ferrando Camoletto Vám i celému týmu za odvedení skvělé práce při vybavení jejich vily v Turíně křišťálovými lustry. Jsou velmi spokojení a lustry se jim moc líbí. Budeme s Vámi počítat po dokončení rekonstrukce jejich domu v Praze v příštím roce.
 • Vladimír Vjačka, Frýdek-Místek

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den pane Tomeši, krásné a kvalitní zboží. Hlavně opravdu dobře zabalené. Pozitivní zkušenosti. Doufám, že obchod nezrušíte a nenahradí ho levné šmejdy. Obchod doporučuji.
 • Klára Steinerová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, nákup byl velmi jednoduchý, telefonické dotazy byly srozumitelně zodpovězeny, všechny části lustru byly přehledně a pečlivě zabalené, montáž je jednoduchá. Lustr je nádherný!!!
 • Jarka Netíková, Nový Poddvorov

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, paní Mikulášová, ještě jednou děkuji za perfektní práci, jak z Vaší strany jako kontaktní osoby, tak za odvedenou práci na zboží samotném. Lustr je opravdu nádherný a jeho skládání byl nevšední a vzrušující zážitek. Přeji Vám hodně úspěchů a i nadále hodně spokojených zákazníků.
 • Eva Zdráhalová, Vsetín

  Hodnocení: 5 / 5
  Paní Vávrová, převzala jsem zásilku - a jsem opět velmi spokojená se zbožím, jeho balením i rychlým doručením. Děkuji!

Sledujte nás na sociálních sítích

facebook      instagram       pinterest     youtube

  

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti
Tento web je chráněn reCAPTCHA a Google. Platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky.

Přihlášení