Vývoj designu svítidel: Ikonické lustry v proměnách staletí – část 2.

Přidáno: 16. 5. 2024 15:25:39

16 Květen 2024

Svítidla jako součást každodenního života prošla v průběhu staletí skutečně pozoruhodným vývojem. I přes snahu italských mistrů chránit tajemství okouzlujícího muránského skla se způsob výroby celoskleněných svítidel postupně rozšířil do dalších oblastí a dal vzniknout novému typu lustrů, které zazářily především ve šlechtických sídlech a palácích.

Vývoj designu svítidel: Ikonické lustry v proměnách staletí – část 2.


Barokní svítidla v centru pozornosti

Baroko přineslo nový vítr do umění, módy, architektury a pochopitelně i do designu svítidel. Jako vše typické pro tento umělecký sloh, i křišťálové lustry se vyznačovaly bohatou zdobností, okázalostí a impozantní velikostí. Přesně tak, jak velely estetické ideály daného období i sociální ambice.

Svítidla poutala pozornost díky svému umístění v samotném centru interiérů a využívala všech optických vlastností křišťálu k vytváření dramatických světelných efektů. Složitější designy vznikaly díky postupnému rozvoji a zdokonalování technik broušení skla a zpracování křišťálu.


LUSTR KŘIŠŤÁLOVÝ EL972635
Podívejte se na tento lustr zde >>


Luxusní design pro výjimečnou panovnici

Zatímco barokní křišťálové lustry reprezentovaly bohatství a moc skrze opulentní zdobnost a precizní zpracování, trendy v designu postupně směřovaly ke vzniku lustrů nazvaných po významné vládkyni Marii Theresii, jediné panovnici v dějinách české země. Nový typ svítidla rafinovaně kombinoval tradiční barokní prvky s vizuální lehkostí a reflektoval nové estetické cítění typické pro éru osvícenství.

Lustry Maria Theresa vynikají nejen svou dechberoucí historií spojenou s významnými událostmi Habsburské monarchie, ale také svou charakteristickou kovovou konstrukcí, která je zdobena bohatě broušenými skleněnými prvky. Důmyslně promyšlený design tak vytváří dojem, že celý lustr je tvořen pouze ze skla. Snad i díky zdánlivé lehkosti a křehkosti se tato luxusní svítidla stala neodmyslitelnou součástí slavných paláců jako je např. Schönbrunn ve Vídni či Versailles ve Francii. Dodnes jsou symbolem vrcholné elegance a sofistikovanosti.


LUSTR MARIE TEREZIE L16414
Podívejte se na tento lustr zde >>

 

Svítidlo inspirované dobrodružstvím

I přes nadčasovost lustrů Maria Theresa se vývoj designu svítidel nezastavil a stále přináší nová překvapení. Od zdobných svítidel se trendy v osvětlení přesouvaly k větší střídmosti s odkazem na antickou tradici. Nový přístup se soustředil na harmonii, proporčnost a odměřenou dekorativnost. Klasicistní lustry tak nabídly čistší a méně zdobenou alternativu, která však stále zachovává vysoký standard řemeslné zručnosti a estetické kvality.

Dalším milníkem ve vývoji designu svítidel byla ikonická montgolfiéra. Lustr hruškovitého tvaru složený z dlouhých křišťálových řetězů připomíná horkovzdušný balón, vynález bratří Montgolfiérů, pionýrů raného letectví. Odkazuje však i ke kladnému vztahu k dobrodružství a inovacím.

 

SVÍTIDLO OVĚSOVÉ TX680000022

Podívej se na toto svítidlo zde >>


Víc než jen svítidla

Každé období ve vývoji svítidel má své nezastupitelné místo a sehrálo důležitou roli v tom, jak a čím svítíme dnes. U osvětlení neřešíme pouze funkci, ale především jeho vzhled. Vhodně zvolené svítidlo je šperkem interiéru a pozvedává jeho celkový design na vyšší úroveň.

Moderní svítidla čerpají inspiraci z nesmrtelných tradičních designů. Proměnil se však způsob výroby, technologie svícení, způsob ovládání a doplňkové funkce. Svítidlo má moc proměnit atmosféru celého prostoru, navodit konkrétní náladu, reagovat na dění v interiéru, ať už barvou světla či jeho intenzitou.

Nechte se okouzlit třpytem křišťálu a navštivte náš showroom. Těšit se můžete na ikonické lustry, inspirované historií a zároveň obohacené o moderní technologie, které vnesou do vašeho domova eleganci a nadčasový styl. Široký výběr našich svítidel nabídne řešení osvětlení pro jakýkoliv interiér. Se správnou volbou vám pomohou naši odborníci připravení konzultovat vaše představy a nápady.

 

 

Potřebujete poradit?

S OBJEDNÁVKOU VÁM RÁDI PORADÍME    Po - Pá 8 - 16h

Hana Vavrova  Hana Vávrová
  T: +420 725 087 878
  M:vavrova@artcrystal.cz 

whatsapp 

Reference našich zákazníků

 • Anna Lattischová, Kynšperk

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, před chvílí dorazila lampa, je v pořádku a je nádherná. Moc děkuju za vaši práci, splnila jsem si sen a teď budu šetřit na lampičky do ložnice:-). Mám už od Vás lustr a max. spokojenost. Pozdravuji všechny co vytváří tuhle krásu a za Váš servis děkuji. Krásný den Vám všem. S úctou Lattischová Anna ;-)
 • Lucie Kozelková, Tábor

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den paní Vávrová, jsem absolutně nadšená a tolik spokojená s dodaným lustrem. Je to šperk mého salonu, všem zákaznicím se moc libí. Je opravdu kouzelný. A když na nej zasvítí paprsek slunce z venku, lustr neskutečně kouzlí a po zdech je spousty drahokamů :-)). S pozdravem a velkým díky.
 • Eva Chovancová, Opava

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, pane Tomeši, vaše lustry jsou kouzelné, přenádherné a mají duši. Máme ho v pokoji a každý kdo k nám přijde ho nepřejde bez povšimnutí. Všem se líbí, nešetří chválou! Vydrželi bychom se na něj dívat hodiny. Přeji Vám mnoho úspěchů a stejně nadšených zákazníků.
 • Jana Vojáčková, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, děkujeme Vám za vyčerpávajicí snahu. Jak lustr tak nástěnná osvětlení plus ověsy předčilo naše očekávání. Jsme nadmíru spokojeni. A těšíme se do budoucna na další spolupráci. Přejeme Vám další spokojené zákazníky jako jsme my.
 • Miroslav Flax, Plzeň

  Hodnocení: 5 / 5
  Krásný dobrý den pane Tomeši, objednali jsme u Vás čtyři nádherná světla. Mnohokráte Vám děkujeme za tyto šperky, jenž jste stvořili pro náš domov. Za celou rodinu děkuji Vám i všem pracovníkům se "zlatými ručičkami" a držím palce, at' se tomuto řemeslu stále daří.
 • Jana Černá, Velký Újezd

  Hodnocení: 5 / 5
  Přeji pěkný den pane Tomeši, chtěla jsem Vám poděkovat za zaslání našemu lustru, zásilka přišla v pořádku a manžel včera lustr namontoval. Dnes jsem se v přiložených rukavičkách pustila do zavěšování štrasových ověsů, lustr vypadá naprosto úchvatně!
 • Jan Hrubeš, Most

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, dodané lustry jsou krásné, v mém domě jen září. Děkuji za individuální přístup kdy jste mi podle fota ověsu z lustru, který jsem měl už doma dobře poradil a vybral nástěnné svítidla, které jsou shodné ke stávajícímu. Děkuji za osobní přistup a "doladění" mé zakázky. Vše k mé naprosté spokojenosti. Díky.
 • Eva Beránková, Kraslice

  Hodnocení: 5 / 5
  Děkuji moc za lustry. Již je mám nainstalované. Jsou moc pěkné a krásně svítí. Přeji moc spokojených zákazníků jako jsem já.
 • Jaroslav Slavík, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, s nákupem lustru od firmy Artcrystal jsem byl naprosto spokojený. Na zakázku nám bez problému prodloužili tyč lustru a elektroinstalaci a to v běžném dodacím termínu. Ochota a profesionalita pracovníků firmy byla na úrovni. Lustr v kvalitě, kterou jsem požadoval zvýšil prestiž naší kanceláře.
 • Marie Dvořáková, Chlumčany

  Hodnocení: 5 / 5
  V prosinci jsem si zakoupila vaše křišťálové lustry. Od té chvíle se s nimi denně těším a obdivuji práci lidských rukou. Lituji jen toho, že jsem si vaše výrobky nekoupila již dříve. Zdravím vás a s přeji mnoho spokojených zákazníků.
 • Dana Geržová, Šternberk

  Hodnocení: 5 / 5
  Vaši firmu mohu jenom doporučit. Vynikající komunikace, krásný lustr a ještě jste zavolali jestli je vše v pořádku. Dávám 5 hvězdiček.
 • Hana Žítková, Předměřice

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý večer, pane Tomeši. Ráda bych Vám poděkovala za urgentní vyřízení mé objednávky. Zboží došlo v pořádku, lustry již visí a jsou krásné. Srdečně Vás zdravím a přeji mnoho spokojených zákazníků.
 • Kateřina Kyselová, Frýdek-Místek

  Hodnocení: 5 / 5
  Vážený pane Tomeši, mnohokrát děkuji za vaše lustry. Oba dorazily v pořádku, nic nechybí, nic se nerozbilo. Jsou nádherné a jen čekám, kdy konečně manžel přijede ze služební cesty, aby mi je pověsil. Přeji hezký den a mnoho spojených zákazníků.
 • Zdena Soukupová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, děkuji za dodávku krásného lustru. Jsem ráda, že ještě existují české firmy, které prodávají kvalitní české zboží. Přeji mnoho zdaru a mnoho spokojených zákazníků jako jsem já.
 • Eva Vášová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Vážený pane Tomeši, vyřizuji poděkování od celé rodiny Ferrando Camoletto Vám i celému týmu za odvedení skvělé práce při vybavení jejich vily v Turíně křišťálovými lustry. Jsou velmi spokojení a lustry se jim moc líbí. Budeme s Vámi počítat po dokončení rekonstrukce jejich domu v Praze v příštím roce.
 • Vladimír Vjačka, Frýdek-Místek

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den pane Tomeši, krásné a kvalitní zboží. Hlavně opravdu dobře zabalené. Pozitivní zkušenosti. Doufám, že obchod nezrušíte a nenahradí ho levné šmejdy. Obchod doporučuji.
 • Klára Steinerová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, nákup byl velmi jednoduchý, telefonické dotazy byly srozumitelně zodpovězeny, všechny části lustru byly přehledně a pečlivě zabalené, montáž je jednoduchá. Lustr je nádherný!!!
 • Jarka Netíková, Nový Poddvorov

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, paní Mikulášová, ještě jednou děkuji za perfektní práci, jak z Vaší strany jako kontaktní osoby, tak za odvedenou práci na zboží samotném. Lustr je opravdu nádherný a jeho skládání byl nevšední a vzrušující zážitek. Přeji Vám hodně úspěchů a i nadále hodně spokojených zákazníků.
 • Eva Zdráhalová, Vsetín

  Hodnocení: 5 / 5
  Paní Vávrová, převzala jsem zásilku - a jsem opět velmi spokojená se zbožím, jeho balením i rychlým doručením. Děkuji!

Sledujte nás na sociálních sítích

facebook        instagram       pinterest     youtube

  

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti
Tento web je chráněn reCAPTCHA a Google. Platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky.

Přihlášení