Navštivte náš showroom - křišťálové lustry na vlastní oči + sleva 10% - So 02. 03. 2024. Více informací ZDE >>

Křišťálová tradice: Výroba lustrů v Čechách slaví 300 let

Přidáno: 29. 1. 2024 13:51:47

29 Leden 2024

Naše země má výjimečnou pozici ve světové sklářské historii díky své bohaté tradici a tak není divu, že v prosinci 2023 byla dokonce zapsána na Reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

Křišťálová tradice: Výroba lustrů v Čechách slaví 300 let

 

Jedním z nejvýznamnějších prvků této tradice je výroba křišťálových lustrů, která letos slaví úctyhodných 300 let své existence. Připravili jsme pro vás sérii tematických článků o křišťálových svítidlech, které vám budeme představovat postupně během celého roku. Vydejte se s námi na cestu do fascinujícího světa křišťálového osvětlení.


Svítidlo typu Marie Terezie od ArtCrystal v historickém Sálu Rady v Brně

Replika historického svítidla Marie Terezie, které pro Sál Rady v Brně vyrobila a nainstalovala firma ArtCrystal Tomeš.

 

Od loučí k umění světla

Podívejme se nejprve do minulosti, kdy nejběžnějším způsobem osvětlení byly louče a pochodně. Vyráběly se z borového dřeva, konce se namáčely do smoly nebo se omotávaly různými látkami, které byly nasycené olejem nebo tukem, což zajišťovalo delší dobu hoření.


Postupem času však rostl důraz na bezpečnost a regulaci hoření, takže se světlo začalo uzavírat do lojových misek a později olejových lamp. S nástupem středověku a křesťanské symboliky Betlémského světla vznikla potřeba osvětlení shora. Vznikly tak první závěsná svítidla v podobě kol s architektonickými prvky. Tyto lustry jsou známé ze sakrálních budov.

 

Světelný Průlom: Vosk, Olej, Elektřina

Osvětlení prošlo v průběhu dějin významným vývojem. Původně byly hlavním zdrojem světla svíčky, které byly vyrobeny z vosku či tuku a poskytovaly slabé a plápolající světlo. V 19. století přišel významný pokrok v podobě olejových lamp, jež využívaly petrolej nebo velrybí olej a byly efektivnější a stabilnější než svíčky.

 

Nejvýznamnějším přelomem byl však objev elektrického osvětlení v závěru 19. století. Thomas Edison a další vynálezci představili elektrickou žárovku, což revolučně změnilo možnosti osvětlení. Elektrické světlo přineslo nejen vyšší účinnost a bezpečnost, ale také umožnilo široké využití osvětlení ve veřejných i soukromých prostorech, což mělo obrovský dopad na průmysl, domácnosti a celkový životní styl.

 

Ukázka původních zdrojů osvětlení: Loučí a prvních závěsných svítidel

Ukázka původních zdrojů osvětlení: Loučí a prvních závěsných svítidel

 

Revoluce v osvětlení

První zmínky o lustru zdobeném křišťálem pochází z Benátek kolem poloviny 16. století. V těchto dobách lidé začínají přicházet na to, že i skromné světlo svící a olejových lampiček nabývá lepší kvality v přítomnosti leštěných přírodních kamenů (horského křišťálu), popř. skla.
Historii českého křišťálu se blíže věnujeme v tomto článku.

 

Umění zpracování českého křišťálu se postupně rozšířilo po celé Evropě a nakonec dorazilo díky Francouzům i do Čech. První český křišťálový lustr, inspirovaný italskou tradicí, vznikl na počátku 17. století, a mnozí odborníci připisují jeho vznik Reinholdovi Palmemu. V této době byly lustry tvořeny kovovou konstrukcí, na kterou se navěšovaly buď neopracované skleněné díly, nebo se doplňovaly o ověsy ve tvaru kapek a koulí.

 

Skici prvních svítidel z počátku 18. století. Zdroj: Ch. Palme, Kristallkronleuchter Seit 1724

Skici prvních svítidel z počátku 18. století. Zdroj: Ch. Palme, Kristallkronleuchter Seit 1724

 

Počátek 18. století pak přinesl revoluci: zjistilo se totiž, že precizně zbroušené plochy skla zvyšovaly rozptyl světla mnohem více, než ty přírodní a navíc vytvářely okouzlující podívanou. Dokázaly světelné paprsky rozkládat do všech barev spektra. To vedlo k rozvoji technologie broušení ověsů a skleněných komponentů.

 

Rozdíl mezi optickými vlastnostmi neopracovaného a broušeného křišťálu

Rozdíl mezi optickými vlastnostmi neopracovaného a broušeného křišťálu

 

Začátek Éry Českých Lustrů: Rok 1724

Zlomovým okamžikem v historii výroby lustrů v Čechách byl rok 1724, kdy brusič skla Josef Palme z Práchně získal královské povolení pro výrobu lustrů.

Tyto lustry se rychle staly synonymem pro luxus a kvalitu. Získaly uznání v Čechách, ale i za hranicemi, kde předčily veškerou konkurenci.

 

A na co se můžete těšit příště?

Pokud vás zajímá, jak se formovala umělecká výroba lustrů v období největšího rozkvětu po roce 1724 a které české firmy šířily věhlas českého křišťálu po celém světě, počkejte si na únorový článek.

 

 Věděli jste, že...

• V 18. století se v Anglii objevily lustry s pohyblivými rameny, které umožňovaly měnit směr světla.

• Kapající vosk ze svíček ve svítidlech byl v minulosti tak běžný, že se vyvinula speciální řešení, jako jsou voskové držáky a svíčky s nízkým bodem tavení.

• České lustry získaly takovou slávu, že i císař Napoleon Bonaparte si je objednal pro svůj palác na Elbě.

 

 

 

 

Potřebujete poradit?

S OBJEDNÁVKOU VÁM RÁDI PORADÍME    Po - Pá 8 - 16h

Hana Vavrova  Hana Vávrová
  T: +420 725 087 878
  M:vavrova@artcrystal.cz 

whatsapp 

Reference našich zákazníků

 • Anna Lattischová, Kynšperk

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, před chvílí dorazila lampa, je v pořádku a je nádherná. Moc děkuju za vaši práci, splnila jsem si sen a teď budu šetřit na lampičky do ložnice:-). Mám už od Vás lustr a max. spokojenost. Pozdravuji všechny co vytváří tuhle krásu a za Váš servis děkuji. Krásný den Vám všem. S úctou Lattischová Anna ;-)
 • Lucie Kozelková, Tábor

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den paní Vávrová, jsem absolutně nadšená a tolik spokojená s dodaným lustrem. Je to šperk mého salonu, všem zákaznicím se moc libí. Je opravdu kouzelný. A když na nej zasvítí paprsek slunce z venku, lustr neskutečně kouzlí a po zdech je spousty drahokamů :-)). S pozdravem a velkým díky.
 • Eva Chovancová, Opava

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, pane Tomeši, vaše lustry jsou kouzelné, přenádherné a mají duši. Máme ho v pokoji a každý kdo k nám přijde ho nepřejde bez povšimnutí. Všem se líbí, nešetří chválou! Vydrželi bychom se na něj dívat hodiny. Přeji Vám mnoho úspěchů a stejně nadšených zákazníků.
 • Jana Vojáčková, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, děkujeme Vám za vyčerpávajicí snahu. Jak lustr tak nástěnná osvětlení plus ověsy předčilo naše očekávání. Jsme nadmíru spokojeni. A těšíme se do budoucna na další spolupráci. Přejeme Vám další spokojené zákazníky jako jsme my.
 • Miroslav Flax, Plzeň

  Hodnocení: 5 / 5
  Krásný dobrý den pane Tomeši, objednali jsme u Vás čtyři nádherná světla. Mnohokráte Vám děkujeme za tyto šperky, jenž jste stvořili pro náš domov. Za celou rodinu děkuji Vám i všem pracovníkům se "zlatými ručičkami" a držím palce, at' se tomuto řemeslu stále daří.
 • Jana Černá, Velký Újezd

  Hodnocení: 5 / 5
  Přeji pěkný den pane Tomeši, chtěla jsem Vám poděkovat za zaslání našemu lustru, zásilka přišla v pořádku a manžel včera lustr namontoval. Dnes jsem se v přiložených rukavičkách pustila do zavěšování štrasových ověsů, lustr vypadá naprosto úchvatně!
 • Jan Hrubeš, Most

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, dodané lustry jsou krásné, v mém domě jen září. Děkuji za individuální přístup kdy jste mi podle fota ověsu z lustru, který jsem měl už doma dobře poradil a vybral nástěnné svítidla, které jsou shodné ke stávajícímu. Děkuji za osobní přistup a "doladění" mé zakázky. Vše k mé naprosté spokojenosti. Díky.
 • Eva Beránková, Kraslice

  Hodnocení: 5 / 5
  Děkuji moc za lustry. Již je mám nainstalované. Jsou moc pěkné a krásně svítí. Přeji moc spokojených zákazníků jako jsem já.
 • Jaroslav Slavík, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, s nákupem lustru od firmy Artcrystal jsem byl naprosto spokojený. Na zakázku nám bez problému prodloužili tyč lustru a elektroinstalaci a to v běžném dodacím termínu. Ochota a profesionalita pracovníků firmy byla na úrovni. Lustr v kvalitě, kterou jsem požadoval zvýšil prestiž naší kanceláře.
 • Marie Dvořáková, Chlumčany

  Hodnocení: 5 / 5
  V prosinci jsem si zakoupila vaše křišťálové lustry. Od té chvíle se s nimi denně těším a obdivuji práci lidských rukou. Lituji jen toho, že jsem si vaše výrobky nekoupila již dříve. Zdravím vás a s přeji mnoho spokojených zákazníků.
 • Dana Geržová, Šternberk

  Hodnocení: 5 / 5
  Vaši firmu mohu jenom doporučit. Vynikající komunikace, krásný lustr a ještě jste zavolali jestli je vše v pořádku. Dávám 5 hvězdiček.
 • Hana Žítková, Předměřice

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý večer, pane Tomeši. Ráda bych Vám poděkovala za urgentní vyřízení mé objednávky. Zboží došlo v pořádku, lustry již visí a jsou krásné. Srdečně Vás zdravím a přeji mnoho spokojených zákazníků.
 • Kateřina Kyselová, Frýdek-Místek

  Hodnocení: 5 / 5
  Vážený pane Tomeši, mnohokrát děkuji za vaše lustry. Oba dorazily v pořádku, nic nechybí, nic se nerozbilo. Jsou nádherné a jen čekám, kdy konečně manžel přijede ze služební cesty, aby mi je pověsil. Přeji hezký den a mnoho spojených zákazníků.
 • Zdena Soukupová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, děkuji za dodávku krásného lustru. Jsem ráda, že ještě existují české firmy, které prodávají kvalitní české zboží. Přeji mnoho zdaru a mnoho spokojených zákazníků jako jsem já.
 • Eva Vášová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Vážený pane Tomeši, vyřizuji poděkování od celé rodiny Ferrando Camoletto Vám i celému týmu za odvedení skvělé práce při vybavení jejich vily v Turíně křišťálovými lustry. Jsou velmi spokojení a lustry se jim moc líbí. Budeme s Vámi počítat po dokončení rekonstrukce jejich domu v Praze v příštím roce.
 • Vladimír Vjačka, Frýdek-Místek

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den pane Tomeši, krásné a kvalitní zboží. Hlavně opravdu dobře zabalené. Pozitivní zkušenosti. Doufám, že obchod nezrušíte a nenahradí ho levné šmejdy. Obchod doporučuji.
 • Klára Steinerová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, nákup byl velmi jednoduchý, telefonické dotazy byly srozumitelně zodpovězeny, všechny části lustru byly přehledně a pečlivě zabalené, montáž je jednoduchá. Lustr je nádherný!!!
 • Jarka Netíková, Nový Poddvorov

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, paní Mikulášová, ještě jednou děkuji za perfektní práci, jak z Vaší strany jako kontaktní osoby, tak za odvedenou práci na zboží samotném. Lustr je opravdu nádherný a jeho skládání byl nevšední a vzrušující zážitek. Přeji Vám hodně úspěchů a i nadále hodně spokojených zákazníků.
 • Eva Zdráhalová, Vsetín

  Hodnocení: 5 / 5
  Paní Vávrová, převzala jsem zásilku - a jsem opět velmi spokojená se zbožím, jeho balením i rychlým doručením. Děkuji!

Sledujte nás na sociálních sítích

facebook        instagram       pinterest     youtube

  

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti
Naše webová stránka ukládá data na vašem zařízení (cookies a úložiště prohlížeče), aby bylo možné identifikovat vaši relaci a dosáhnout základní funkčnosti platformy, zážitku z prohlížení a zabezpečení.
Můžeme ukládat data na vašem zařízení (soubory cookie a úložiště prohlížeče), abychom mohli poskytovat doplňkové funkce, které zlepšují váš zážitek z prohlížení, ukládat některé vaše preference bez uživatelského účtu nebo bez přihlášení, používat skripty a/nebo zdroje třetích stran, widgety atd.
Použití analytických nástrojů nám umožňuje lépe porozumět potřebám našich návštěvníků a tomu, jak naši stránku používají. Můžeme použít nástroje první nebo třetí strany ke sledování nebo zaznamenávání vašeho procházení našich webových stránek, k analýze nástrojů nebo komponent, se kterými jste interagovali nebo je používali, k zaznamenávání konverzních událostí a podobně.
Můžeme používat soubory cookie a nástroje třetích stran k vylepšení nabídky produktů a/nebo služeb naší nebo našich partnerů, její relevance pro vás na základě produktů nebo stránek, které jste navštívili na tomto webu nebo na jiných webových stránkách.
Tento web je chráněn reCAPTCHA a Google. Platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky.

Přihlášení