Navštivte náš showroom a získejte slevu 10% - od PO 29. 04. 2024. Více informací ZDE >>

Jak rok 1724 otevřel dveře českým křišťálovým svítidlům do světa

Přidáno: 26. 2. 2024 09:36:12

26 Únor 2024

Vítejte u druhé kapitoly naší fascinující cesty světem křišťálových svítidel. V úvodním článku jsme se vypravili do historie osvětlení, od primitivních loučí až k prvním lustrům a zastavili jsme se na prahu roku 1724, klíčového momentu, který odstartoval novou éru ve výrobě svítidel. Pojďme nyní společně odhalit, jak tento rok pozvedl vnímání českých křišťálových lustrů na úroveň mezinárodně uznávaného umění.

Jak rok 1724 otevřel dveře českým křišťálovým svítidlům do světa

 

Příběh dynastie Palme

Ve vesničce Prácheň u Kamenického Šenova se roku 1724 zrodila první významnější sklářská dílna, kterou ve svých 23letech založil Josef Palme (1701–1747). Tomuto vizionářskému brusiči skla udělilo na jaře roku 1724 panství Scharfenstein povolení k výrobě lustrů, čímž byl položen základní kámen průmyslu, který se brzy měl stát symbolem regionu. Ještě téhož roku v této dílně vyrobil první křišťálový lustr, který odstartoval éru, kdy se lustry staly vyhledávaným artiklem daleko za hranicemi Čech.


„Jeho předek, Casper Pallme-Meisel (1648-1696), začal kolem roku 1680 zpracovávat sklo ze sklárny J. K. Kittela. Tradici rozšířil jeho syn, Casper Pallme-Mahl (1674-1724), který vedl vlastní sklářskou a brusičskou dílnu, kde kolem roku 1700 vyrobil první skleněné svícny. Josef Palme, jako nejstarší syn, převzal živnost a v roce 1724 založil rafinérii skla Josef Palme." Vzpomíná ve svém blogu pokračovatel 11. generace rodu, pan Christoph Hickisch z firmy Christoph Palme e. K.

 

 josef palme

Továrna na křišťálové lustry CHRISTOPH PALME kolem roku 1880 a její zakladatel, Josef Palme (1701–1747). Zdroj: Kniha 300 Jahre CHRISTOPH PALME

 

Kamenický Šenov se však může pochlubit ještě jedním významným obchodníkem, který nese jméno Palme, a to Eliášem Palmem (1827 – 1893), který byl blízkým přítelem Reinholda Palmeho (potomek Josefa Palmeho).


Ten se zasloužil o velkolepý rozmach a výrobu lustrů posunul na novou úroveň dokonalosti. Jeho geniální organizace práce a schopnost přijímat náročné zakázky definovaly budoucnost celého průmyslu. Za Eliášova vedení se firma Elias Palme & Co. stala jedním z pilířů českého sklářského průmyslu, jejíž produkty, byly synonymem nejen luxusu, ale i nekompromisní kvality. I přes expanzi výroby firma nikdy neustoupila od své zásady - "Dělat jen tolik, aby se vše dalo udělat přesně a osobně přehlédnout a zkontrolovat".

 

elias palme

Historická fotografie secesního průčelí sklárny Elias Palme a její zakladatel Elias Palme (1827 – 1893). Zdroj: upm.cz/170-let-sklarny-elias-palme

Zrození sklářského vzdělání

V následujících letech v oblasti Křišťálového údolí, rostly sklárny jedna po druhé a české sklo získalo světovou pověst pro svou vynikající kvalitu. V roce 1856 tak vznikla v Kamenickém Šenově první sklářská škola na světě. Následovala ji škola v Novém Boru, bižuterní škola v Jablonci nad Nisou a uměleckoprůmyslová škola sklářská v Železném Brodě, které se společně staly důležitým článkem v zachování sklářské tradice.

 

 škola

Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská v Kamenickém Šenově - nejstarší sklářská škola na světě. Zdroj: www.kamenicky-senov.cz


Poválečné období a proměny

V poválečném období po roce 1945 se Československo nacházelo na rozcestí zásadních ekonomických a politických proměn. Tyto proměny měly hluboký vliv nejen na celkový vývoj země, ale také na tradiční průmyslová odvětví.

V tomto kontextu nebyla ušetřena ani firma CHRISTOPH PALME. V roce 1946 byl její dědic Erich Hickisch donucen hledat nové perspektivy pro svou rodinu a přátele v Německu. Cesta je zavedla do města Rheinbach, kde objevili keramické závody využívající křemen (SiO2), surovinu klíčovou také pro jejich sklářskou výrobu. V Rheinbachu se jim podařilo úspěšně působit až do roku 2006.

Dědictví Firmy Elias Palme & Co přetrvalo až do roku 1946, kdy se historie firmy uzavřela sjednocením jednotlivých lustrařských podniků pod společnou značku n.p. Lustry, Kamenický Šenov.

 

firma Elias Palme

Lustry vyráběné ve firmě Elias Palme a opracovávání kovových komponentů k lustrům. Zdroj: upm.cz/170-let-sklarny-elias-palme

 

Lustry, které okouzlily celý svět

Kvalita zdejších křišťálových lustrů si vybudovala reputaci nejvyšší kvality a tak se svítidla objevovala v královských palácích po celém světě.

Již v roce 1727 si francouzský král Ludvík XV. oblíbil křišťálové lustry Palme, podobně jako velkovévodkyně Marie Alžběta. Ani Ruská carevna Alžběta či turecký sultán Oman III. nezůstali pozadu a také si je objednali pro své paláce.
Neopomenutelné jsou i lustry Marie Terezie, známé jako "Tereziány", které se staly symbolem českého sklářského umění.

Na tyto legendární kousky, jejichž design si zachoval popularitu až do současnosti si posvítíme v nadcházejícího díle našeho seriálu. Podíváme se i na to, jak se design lustrů vyvíjel časem, a odhalíme, které modely si uchovaly svůj půvab až do dnešní doby.

 

 

 

Potřebujete poradit?

S OBJEDNÁVKOU VÁM RÁDI PORADÍME    Po - Pá 8 - 16h

Hana Vavrova  Hana Vávrová
  T: +420 725 087 878
  M:vavrova@artcrystal.cz 

whatsapp 

Reference našich zákazníků

 • Anna Lattischová, Kynšperk

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, před chvílí dorazila lampa, je v pořádku a je nádherná. Moc děkuju za vaši práci, splnila jsem si sen a teď budu šetřit na lampičky do ložnice:-). Mám už od Vás lustr a max. spokojenost. Pozdravuji všechny co vytváří tuhle krásu a za Váš servis děkuji. Krásný den Vám všem. S úctou Lattischová Anna ;-)
 • Lucie Kozelková, Tábor

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den paní Vávrová, jsem absolutně nadšená a tolik spokojená s dodaným lustrem. Je to šperk mého salonu, všem zákaznicím se moc libí. Je opravdu kouzelný. A když na nej zasvítí paprsek slunce z venku, lustr neskutečně kouzlí a po zdech je spousty drahokamů :-)). S pozdravem a velkým díky.
 • Eva Chovancová, Opava

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, pane Tomeši, vaše lustry jsou kouzelné, přenádherné a mají duši. Máme ho v pokoji a každý kdo k nám přijde ho nepřejde bez povšimnutí. Všem se líbí, nešetří chválou! Vydrželi bychom se na něj dívat hodiny. Přeji Vám mnoho úspěchů a stejně nadšených zákazníků.
 • Jana Vojáčková, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, děkujeme Vám za vyčerpávajicí snahu. Jak lustr tak nástěnná osvětlení plus ověsy předčilo naše očekávání. Jsme nadmíru spokojeni. A těšíme se do budoucna na další spolupráci. Přejeme Vám další spokojené zákazníky jako jsme my.
 • Miroslav Flax, Plzeň

  Hodnocení: 5 / 5
  Krásný dobrý den pane Tomeši, objednali jsme u Vás čtyři nádherná světla. Mnohokráte Vám děkujeme za tyto šperky, jenž jste stvořili pro náš domov. Za celou rodinu děkuji Vám i všem pracovníkům se "zlatými ručičkami" a držím palce, at' se tomuto řemeslu stále daří.
 • Jana Černá, Velký Újezd

  Hodnocení: 5 / 5
  Přeji pěkný den pane Tomeši, chtěla jsem Vám poděkovat za zaslání našemu lustru, zásilka přišla v pořádku a manžel včera lustr namontoval. Dnes jsem se v přiložených rukavičkách pustila do zavěšování štrasových ověsů, lustr vypadá naprosto úchvatně!
 • Jan Hrubeš, Most

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, dodané lustry jsou krásné, v mém domě jen září. Děkuji za individuální přístup kdy jste mi podle fota ověsu z lustru, který jsem měl už doma dobře poradil a vybral nástěnné svítidla, které jsou shodné ke stávajícímu. Děkuji za osobní přistup a "doladění" mé zakázky. Vše k mé naprosté spokojenosti. Díky.
 • Eva Beránková, Kraslice

  Hodnocení: 5 / 5
  Děkuji moc za lustry. Již je mám nainstalované. Jsou moc pěkné a krásně svítí. Přeji moc spokojených zákazníků jako jsem já.
 • Jaroslav Slavík, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, s nákupem lustru od firmy Artcrystal jsem byl naprosto spokojený. Na zakázku nám bez problému prodloužili tyč lustru a elektroinstalaci a to v běžném dodacím termínu. Ochota a profesionalita pracovníků firmy byla na úrovni. Lustr v kvalitě, kterou jsem požadoval zvýšil prestiž naší kanceláře.
 • Marie Dvořáková, Chlumčany

  Hodnocení: 5 / 5
  V prosinci jsem si zakoupila vaše křišťálové lustry. Od té chvíle se s nimi denně těším a obdivuji práci lidských rukou. Lituji jen toho, že jsem si vaše výrobky nekoupila již dříve. Zdravím vás a s přeji mnoho spokojených zákazníků.
 • Dana Geržová, Šternberk

  Hodnocení: 5 / 5
  Vaši firmu mohu jenom doporučit. Vynikající komunikace, krásný lustr a ještě jste zavolali jestli je vše v pořádku. Dávám 5 hvězdiček.
 • Hana Žítková, Předměřice

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý večer, pane Tomeši. Ráda bych Vám poděkovala za urgentní vyřízení mé objednávky. Zboží došlo v pořádku, lustry již visí a jsou krásné. Srdečně Vás zdravím a přeji mnoho spokojených zákazníků.
 • Kateřina Kyselová, Frýdek-Místek

  Hodnocení: 5 / 5
  Vážený pane Tomeši, mnohokrát děkuji za vaše lustry. Oba dorazily v pořádku, nic nechybí, nic se nerozbilo. Jsou nádherné a jen čekám, kdy konečně manžel přijede ze služební cesty, aby mi je pověsil. Přeji hezký den a mnoho spojených zákazníků.
 • Zdena Soukupová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, děkuji za dodávku krásného lustru. Jsem ráda, že ještě existují české firmy, které prodávají kvalitní české zboží. Přeji mnoho zdaru a mnoho spokojených zákazníků jako jsem já.
 • Eva Vášová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Vážený pane Tomeši, vyřizuji poděkování od celé rodiny Ferrando Camoletto Vám i celému týmu za odvedení skvělé práce při vybavení jejich vily v Turíně křišťálovými lustry. Jsou velmi spokojení a lustry se jim moc líbí. Budeme s Vámi počítat po dokončení rekonstrukce jejich domu v Praze v příštím roce.
 • Vladimír Vjačka, Frýdek-Místek

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den pane Tomeši, krásné a kvalitní zboží. Hlavně opravdu dobře zabalené. Pozitivní zkušenosti. Doufám, že obchod nezrušíte a nenahradí ho levné šmejdy. Obchod doporučuji.
 • Klára Steinerová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, nákup byl velmi jednoduchý, telefonické dotazy byly srozumitelně zodpovězeny, všechny části lustru byly přehledně a pečlivě zabalené, montáž je jednoduchá. Lustr je nádherný!!!
 • Jarka Netíková, Nový Poddvorov

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, paní Mikulášová, ještě jednou děkuji za perfektní práci, jak z Vaší strany jako kontaktní osoby, tak za odvedenou práci na zboží samotném. Lustr je opravdu nádherný a jeho skládání byl nevšední a vzrušující zážitek. Přeji Vám hodně úspěchů a i nadále hodně spokojených zákazníků.
 • Eva Zdráhalová, Vsetín

  Hodnocení: 5 / 5
  Paní Vávrová, převzala jsem zásilku - a jsem opět velmi spokojená se zbožím, jeho balením i rychlým doručením. Děkuji!

Sledujte nás na sociálních sítích

facebook        instagram       pinterest     youtube

  

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti
Tento web je chráněn reCAPTCHA a Google. Platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky.

Přihlášení