Navštivte náš showroom a získejte slevu 10% - od PO 27. 05. 2024. Více informací ZDE >>

Jaké vybrat osvětlení do koupelny

Přidáno: 21. 6. 2022 09:57:30

21 Červen 2022

Někdo z nás koupelnou jen dvakrát denně letmo prolétne při osobní hygieně, jiní v ní kvůli zkrášlování nebo pravidelném koupání či sprchování tráví značné množství času. Všichni tam ale vytváříme vlhkost. A tuto skutečnost je třeba brát při výběru vhodného osvětlení v potaz. Jak? Odpověď přinesou následující řádky.

Jaké vybrat osvětlení do koupelny

 

osvetleni koupelny

 

Stupeň krytí hraje prim

Zkratku „IP" má většina lidí zafixovanou v souvislosti s unikátním číslem, které je přiděleno libovolnému zařízení komunikujícímu prostřednictvím internetového protokolu. To ale při výběru osvětlení do koupelny není relevantní. Tehdy nás zajímá ingress protection neboli ochrana proti vniknutí. Konkrétně vůči nežádoucímu proniknutí vody, prachu či jiného cizího tělesa.

Ochrana proti vniknutí (jak zní doslovný překlad anglického originálu, z něhož je zkratka odvozena) však může budit nejrůznější konotace, a proto se používá výraz „stupeň krytí".

Zkratka IP je pak u každého osvětlení doplněna dvojčíslím, přičemž první cifra udává stupeň ochrany před nebezpečným dotykem a vniknutím cizích předmětů, zatím druhá proti vniknutí vody.


osvetleni koupelny

 

Nebudeme vás unavovat dlouhou teorií a dávat sem rozsáhlou tabulku. Jen pro představu:

 • Maximální stupeň ochrany před nebezpečným dotykem a vniknutím cizích předmětů je 6, což značí rezistenci vůči dotyku jakoukoliv pomůckou a naprostou odolnost proti vniknutí prachu.
 • Maximální stupeň ochrany proti vniknutí vody je 8, což značí světlo určené k trvalému ponoření do vody.

Minimální stupeň ochrany je pak samozřejmě v obou případech 0 – to značí, že dané osvětlení je zcela bez ochrany proti výše zmíněným hrozbám.


Jaký je stupeň krytí křišťálových lustrů?

Naše křišťálové lustry mají stupeň krytí IP21. To znamená, že jsou dostatečně chráněny proti:

 • úrazu elektrickým proudem při nebezpečném dotyku prstem,
 • vniknutí malých předmětů,
 • svisle dopadajícím kapkám vody o intenzitě 1 + 0,55 mm za minutu.

 

Do jakých koupelen jsou křišťálové lustry vhodné?

Křišťálové lustry nejsou primárně určeny do koupelen, ačkoliv si je tam mnoho našich zákazníků dává. Někdy to vůbec nevadí, ale jindy jim jejich úmysl bohužel musíme doporučit nerealizovat.

Záleží přitom na velikosti koupelny, úrovni větratelnosti a plánovanému umístění lustru v rámci dané místnosti. Křišťálové lustry jakéhokoliv typustylu lze umístit pouze do velké a dobře větratelné koupelny – a to ještě nikoliv přímo nad vanu, sprchový kout nebo umyvadlo.

V takovém případě dodá křišťálový lustr vaší koupelně krásu, bezpečí i komfort. Tak jako nejednomu z našich spokojených zákazníků.


lustr v koupelne

 

Do menších koupelen s nízkým stropem a nedostatečnou možností větrání však doporučujeme, stejně jako nad vanu, sprchový kout či umyvadlo, osvětlení o minimálním stupni krytí IP44.

Tolik k vhodnému zdroji osvětlení do koupelny. Teď ještě zbývá vybrat správnou vlastnost jím vyzařovaného světla.

 

Vhodná teplota světla do koupelny

Při vstupu do koupelny nás každé ráno pravidelně čeká lehký šok. Ani ne tak z odrazu v zrcadle, ale spíš v okamžiku bezprostředně následujícím po rozsvícení. A je to tak dobře. Díky ostrému světlu se ihned probereme a jsme opět schopni fungovat. Navíc k hygieně a úpravě zevnějšku se potřebujeme jasně vidět. Proto vám doporučujeme koupelnová svítidla v barvě kolem 3000–4000 K.

Tato hodnota představuje pomyslnou zlatou střední cestu, při které nebude světlo zkreslovat barvu pokožky během líčení, ale zároveň navodí pocit útulnosti a spokojenosti, když si napustíte vanu.


teplota svetla

 

Nedílnou součástí maximálního komfortu je ale i vhodná intenzita osvětlení.

Vhodná intenzita světla do koupelny

Doporučená intenzita osvětlení v koupelně se pohybuje okolo 150 lx. Záleží také na barvě vámi použitých obkladů. Světlejší povrchy totiž odrážejí světlo mnohem lépe než ty tmavé, u kterých je lepší zvolit o něco intenzivnější osvětlení.


Jsme tu pro vás

Už víte, jak osvítíte svou koupelnu, ale stále hledáte inspiraci pro osvětlení dalších místností? Podívejte se, jak vybrat osvětlení do kuchyněobývacího pokoje či ložnice. Potřebujete poradit s něčím jiným? Kontaktujte nás. Rádi vám pomůžeme. A společně naladíme celou vaši domácnost do tónů, které vám budou maximálně vyhovovat.

 

 

Potřebujete poradit?

S OBJEDNÁVKOU VÁM RÁDI PORADÍME    Po - Pá 8 - 16h

Hana Vavrova  Hana Vávrová
  T: +420 725 087 878
  M:vavrova@artcrystal.cz 

whatsapp 

Reference našich zákazníků

 • Anna Lattischová, Kynšperk

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, před chvílí dorazila lampa, je v pořádku a je nádherná. Moc děkuju za vaši práci, splnila jsem si sen a teď budu šetřit na lampičky do ložnice:-). Mám už od Vás lustr a max. spokojenost. Pozdravuji všechny co vytváří tuhle krásu a za Váš servis děkuji. Krásný den Vám všem. S úctou Lattischová Anna ;-)
 • Lucie Kozelková, Tábor

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den paní Vávrová, jsem absolutně nadšená a tolik spokojená s dodaným lustrem. Je to šperk mého salonu, všem zákaznicím se moc libí. Je opravdu kouzelný. A když na nej zasvítí paprsek slunce z venku, lustr neskutečně kouzlí a po zdech je spousty drahokamů :-)). S pozdravem a velkým díky.
 • Eva Chovancová, Opava

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, pane Tomeši, vaše lustry jsou kouzelné, přenádherné a mají duši. Máme ho v pokoji a každý kdo k nám přijde ho nepřejde bez povšimnutí. Všem se líbí, nešetří chválou! Vydrželi bychom se na něj dívat hodiny. Přeji Vám mnoho úspěchů a stejně nadšených zákazníků.
 • Jana Vojáčková, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, děkujeme Vám za vyčerpávajicí snahu. Jak lustr tak nástěnná osvětlení plus ověsy předčilo naše očekávání. Jsme nadmíru spokojeni. A těšíme se do budoucna na další spolupráci. Přejeme Vám další spokojené zákazníky jako jsme my.
 • Miroslav Flax, Plzeň

  Hodnocení: 5 / 5
  Krásný dobrý den pane Tomeši, objednali jsme u Vás čtyři nádherná světla. Mnohokráte Vám děkujeme za tyto šperky, jenž jste stvořili pro náš domov. Za celou rodinu děkuji Vám i všem pracovníkům se "zlatými ručičkami" a držím palce, at' se tomuto řemeslu stále daří.
 • Jana Černá, Velký Újezd

  Hodnocení: 5 / 5
  Přeji pěkný den pane Tomeši, chtěla jsem Vám poděkovat za zaslání našemu lustru, zásilka přišla v pořádku a manžel včera lustr namontoval. Dnes jsem se v přiložených rukavičkách pustila do zavěšování štrasových ověsů, lustr vypadá naprosto úchvatně!
 • Jan Hrubeš, Most

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, dodané lustry jsou krásné, v mém domě jen září. Děkuji za individuální přístup kdy jste mi podle fota ověsu z lustru, který jsem měl už doma dobře poradil a vybral nástěnné svítidla, které jsou shodné ke stávajícímu. Děkuji za osobní přistup a "doladění" mé zakázky. Vše k mé naprosté spokojenosti. Díky.
 • Eva Beránková, Kraslice

  Hodnocení: 5 / 5
  Děkuji moc za lustry. Již je mám nainstalované. Jsou moc pěkné a krásně svítí. Přeji moc spokojených zákazníků jako jsem já.
 • Jaroslav Slavík, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, s nákupem lustru od firmy Artcrystal jsem byl naprosto spokojený. Na zakázku nám bez problému prodloužili tyč lustru a elektroinstalaci a to v běžném dodacím termínu. Ochota a profesionalita pracovníků firmy byla na úrovni. Lustr v kvalitě, kterou jsem požadoval zvýšil prestiž naší kanceláře.
 • Marie Dvořáková, Chlumčany

  Hodnocení: 5 / 5
  V prosinci jsem si zakoupila vaše křišťálové lustry. Od té chvíle se s nimi denně těším a obdivuji práci lidských rukou. Lituji jen toho, že jsem si vaše výrobky nekoupila již dříve. Zdravím vás a s přeji mnoho spokojených zákazníků.
 • Dana Geržová, Šternberk

  Hodnocení: 5 / 5
  Vaši firmu mohu jenom doporučit. Vynikající komunikace, krásný lustr a ještě jste zavolali jestli je vše v pořádku. Dávám 5 hvězdiček.
 • Hana Žítková, Předměřice

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý večer, pane Tomeši. Ráda bych Vám poděkovala za urgentní vyřízení mé objednávky. Zboží došlo v pořádku, lustry již visí a jsou krásné. Srdečně Vás zdravím a přeji mnoho spokojených zákazníků.
 • Kateřina Kyselová, Frýdek-Místek

  Hodnocení: 5 / 5
  Vážený pane Tomeši, mnohokrát děkuji za vaše lustry. Oba dorazily v pořádku, nic nechybí, nic se nerozbilo. Jsou nádherné a jen čekám, kdy konečně manžel přijede ze služební cesty, aby mi je pověsil. Přeji hezký den a mnoho spojených zákazníků.
 • Zdena Soukupová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, děkuji za dodávku krásného lustru. Jsem ráda, že ještě existují české firmy, které prodávají kvalitní české zboží. Přeji mnoho zdaru a mnoho spokojených zákazníků jako jsem já.
 • Eva Vášová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Vážený pane Tomeši, vyřizuji poděkování od celé rodiny Ferrando Camoletto Vám i celému týmu za odvedení skvělé práce při vybavení jejich vily v Turíně křišťálovými lustry. Jsou velmi spokojení a lustry se jim moc líbí. Budeme s Vámi počítat po dokončení rekonstrukce jejich domu v Praze v příštím roce.
 • Vladimír Vjačka, Frýdek-Místek

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den pane Tomeši, krásné a kvalitní zboží. Hlavně opravdu dobře zabalené. Pozitivní zkušenosti. Doufám, že obchod nezrušíte a nenahradí ho levné šmejdy. Obchod doporučuji.
 • Klára Steinerová, Praha

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, nákup byl velmi jednoduchý, telefonické dotazy byly srozumitelně zodpovězeny, všechny části lustru byly přehledně a pečlivě zabalené, montáž je jednoduchá. Lustr je nádherný!!!
 • Jarka Netíková, Nový Poddvorov

  Hodnocení: 5 / 5
  Dobrý den, paní Mikulášová, ještě jednou děkuji za perfektní práci, jak z Vaší strany jako kontaktní osoby, tak za odvedenou práci na zboží samotném. Lustr je opravdu nádherný a jeho skládání byl nevšední a vzrušující zážitek. Přeji Vám hodně úspěchů a i nadále hodně spokojených zákazníků.
 • Eva Zdráhalová, Vsetín

  Hodnocení: 5 / 5
  Paní Vávrová, převzala jsem zásilku - a jsem opět velmi spokojená se zbožím, jeho balením i rychlým doručením. Děkuji!

Sledujte nás na sociálních sítích

facebook        instagram       pinterest     youtube

  

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti
Tento web je chráněn reCAPTCHA a Google. Platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky.

Přihlášení